Jakich rachunków powierniczych używali deweloperzy w 2017?

Przed dwoma laty – na początku 2016 r. – przedstawiłem wyniki autorskiego badania statystycznego obrazującego popularność stosowania przez deweloperów otwartych i zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych, jak również odsetek przedsięwzięć deweloperskich, gdzie wpłaty nabywców nie są w żaden sposób zabezpieczane z uwagi na możliwość oferowaną przez art. 37 ustawy deweloperskiej (rozpoczęcie sprzedaży przedsięwzięcia deweloperskiego przed 29 kwietnia 2012 r.). Warto zobaczyć jaka zamiana zaszła w tym zakresie na przestrzeni 2 lat.

 

Dokonałem podsumowania umów deweloperskich, z którymi miałem do czynienia w ciągu 2017 roku. Ich liczba jest na tyle duża, że można pokusić się o przygotowanie zestawienia, które w dość miarodajny sposób będzie obrazowało rynek deweloperski w Polsce właśnie pod względem wyborów wariantów mieszkaniowego rachunku powierniczego. W ponad 85% przypadków w swoich przedsięwzięciach deweloperskich deweloperzy stosowali otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Niespełna 10% inwestycji oferowało nabywcom zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy. W dość niewielkiej liczbie przypadków nieprzekraczającej 5% przedsięwzięcia deweloperskie rozpoczęły się przed 29 kwietnia 2012 roku, więc deweloperzy przyjmowali wpłaty nabywców na zwykły rachunek bankowy.

Jeśli porównamy te dane z zestawieniem, które opublikowałem za rok 2015 (właściwie to za okres marzec 2015 r. – luty 2016 r.), to dojść możemy do ciekawych spostrzeżeń. Do marginalnego poziomu zeszły inwestycje, w których deweloperzy nie oferowali mieszkaniowego rachunku powierniczego. Na pozycji lidera popularności umocnił się otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Z kolei odsetek przedsięwzięć z zamkniętym mieszkaniowym rachunkiem powierniczym pozostał właściwie na niezmienionym poziomie. Dobrze obrazuje to poniższy wykres:

statystyki umowa deweloperska

 

Warto pamiętać o tych wynikach w dyskusji nad ewentualnymi zmianami w ustawie deweloperskiej, które miałyby uniemożliwić deweloperom stosowanie otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych. Zmiana taka będzie bowiem na pewno mocno odczuwalna dla niemal 90% deweloperów, a także ich potencjalnych klientów.

Podsumowanie obejmuje umowy deweloperskie oferowane nabywcom do podpisu w okresie styczeń 2017 r. – grudzień 2017 r. przez deweloperów z całej Polski: zarówno z największych miast, średnich, jak i budujących w mniejszych miejscowościach, deweloperów będących dużymi spółkami notowanymi na GPW o rozbudowanej strukturze holdingowej, średnich (lokalnych), jak i firmy niewielkie, rodzinne posiadające niewielką historię realizacyjną albo w ogóle nie mające doświadczenia.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

koszt zawarcia umowy deweloperskiej

09.01.2024

Koszt umowy deweloperskiej – ile wynosi i od czego zależy?

Samo zawarcie umowy deweloperskiej to już wydatek i nie chodzi tutaj o cenę nieruchomości. Jakie są koszty umowy deweloperskiej?
mężczyzna wylicza operat szacunkowy

19.12.2023

Operat szacunkowy – co to jest i ile kosztuje?

Będąc właścicielem nieruchomości, który planuje przekazać do niej prawa na przykład poprzez sprzedaż, lub gdy planujemy zakup nieruchomości i ubiegamy się o kredyt hipoteczny, niezbędny...
jak znaleźć działkę po numerze

05.12.2023

Jak znaleźć działkę po numerze? Poznaj praktyczny poradnik

Kiedy właściciel działki decyduje się na jej sprzedaż, podejmuje szereg działań mających na celu przyciągnięcie potencjalnych kupców. Zazwyczaj umieszcza on ogłoszenie na popularnych portalach nieruchomości,...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.