ikona kontaktu

Artykuły.

Kategorie aktualności

  Nowa ustawa deweloperska – co się zmieni?

  14.05.2021 | Artykuły

   Ustawa z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym to tzw. nowa ustawa deweloperska. Jej celem jest wprowadzenie rozwiązań, które zwiększą dotychczasowy poziom ochrony osób kupujących nowe mieszkania  i domy. Jakie zmiany przewiduje nowa regulacja? Co to jest ustawa deweloperska? Ustawa deweloperska z 2011 roku (ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) została wprowadzona, aby chronić słabszą stronę transakcji sprzedaży nieruchomości – czyli nabywcę. Przed jej wejściem w życie nie funkcjonowały mechanizmy chroniące nabywców w razie upadku dewelopera. Ustawa deweloperska w obecnym kształcie zapewnia też wgląd do prospektu informacyjnego klientom zainteresowanym zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego.

   Stan deweloperski – czyli w jakim standardzie odbierzemy mieszkanie albo dom?

   19.02.2021 | Artykuły

    „Stan deweloperski” mieszkania czy domu to termin, który można znaleźć w materiałach udostępnianych przez każdego dewelopera. Czy wiesz jednak, co kryje się pod tym pojęciem? Okazuje się, że deweloperzy i klienci rozumieją je w różny sposób, co może prowadzić do nieporozumień. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby ich uniknąć.

    Co deweloper musi przekazać nabywcy razem z nowym mieszkaniem?

    02.05.2020 | Artykuły

     Klucze do mieszkania to nie wszystko. Podczas odbioru mieszkania albo domu od dewelopera warto pamiętać o kilku dokumentach, które mogą się przydać w przyszłości. Deweloperzy nie zawsze je przekazują, więc dobrze jest zadbać o to samemu. W trakcie odbioru mieszkania większość nabywców skupia się na kwestiach technicznych i estetycznych, sprawdzając czy lokal mieszkalny albo dom wykonany jest poprawnie. Odbiór, a najpóźniej - podpisanie umowy przenoszącej własność - to ostatni moment, by otrzymać od dewelopera ważne dokumenty związane z mieszkaniem i jego wyposażeniem. Ich lista nie jest przewidziana w przepisach ustawy deweloperskiej, więc należy na nie zwrócić uwagę samemu. Tym bardziej, że nabywca często musi potwierdzić deweloperowi ich odbiór.

     Koronawirus a umowa deweloperska – częste pytania i konkretne odpowiedzi

     03.04.2020 | Artykuły

      W związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) i nadzwyczajnymi zaburzeniami w życiu publicznym, wiele osób z obawą obserwuje rozwój wydarzeń. Rozważane są różne scenariusze dotyczące gospodarki i finansów. Dotyczy to również poczynionych planów na przyszłość i zaciągniętych zobowiązań. Wiele osób, które planowały kupić mieszkanie albo dom rozważa czy nie rozwiązać podpisanej już umowy deweloperskiej. Artykuł jest stale aktualizowany wraz z rozwojem wydarzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Postaram się zwięźle odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania i obawy osób, które podpisały albo planują w niedługim czasie podpisać umowę deweloperską. Zaznaczam jednocześnie, że w tej chwili nie da się jednoznacznie przewidzieć wszystkich możliwych rozwiązań i skutków, także w obszarze wynikającym z umowy deweloperskiej. Czy mogę rozwiązać umowę deweloperską z powodu epidemii koronawirusa? Ani przepisy tzw. ustawy deweloperskiej, ani postanowienia umów deweloperskich nie przewidują możliwości rozwiązania umowy - ani przez nabywcę, ani przez dewelopera - z powodu epidemii koronawirusa, ani żadnego podobnego zdarzenia. Podstawy dające nabywcy możliwość odstąpienia od umowy są opisane w art. 29 ustawy deweloperskiej. Nie obejmują one przypadków w najmniejszym stopniu analogicznych do epidemii czy pandemii, ani wynikających z nich zaburzeń życia społecznego i gospodarczego.

      Cesja umowy deweloperskiej: kompendium wiedzy

      03.04.2020 | Artykuły

       Ceny nieruchomości na przestrzeni lat systematycznie rosną, a wzrostowy trend wykorzystują inwestorzy, którzy zarabiają nie tylko na wynajmie i odsprzedaży lokali, ale również na zbyciu prawa do budowanego mieszkania. Na czym polega cesja umowy deweloperskiej? Jak wygląda kwestia opodatkowania cesji umowy deweloperskiej? Czym jest cesja umowy deweloperskiej? Cesja, czyli przelew wierzytelności, została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Jej istota sprowadza się do przekazania (przeniesienia) wierzytelności wynikającej z umowy na nabywcę (cesjonariusza). Zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania), a wraz z wierzytelnością na nabywcę przechodzą wszelkie z nią związane prawa. Czy w przypadku umowy deweloperskiej cesja wymaga zgody dewelopera?

       Sprawdzenie księgi wieczystej. Na czym polega?

       13.01.2020 | Artykuły

        Księga wieczysta prezentuje stan prawny nieruchomości, dzięki czemu pozwala ustalić komu i jakie prawa do danej nieruchomości przysługują. Od wielu lat w Polsce księgi wieczyste prowadzone są w formie elektronicznej. Dla użytkowników oznacza to wygodę – z treścią wybranej księgi można zapoznać się bez wychodzenia z domu.

        Umowa przyrzeczona. Czym jest umowa przenosząca własność?

        07.01.2020 | Artykuły

         Podpisanie umowy deweloperskiej nie kończy transakcji kupna mieszkania od dewelopera. Przeniesienie własności następuje dopiero w momencie zawarcia tzw. umowy przyrzeczonej (umowy ostatecznej). W jakich okolicznościach dochodzi do podpisania umowy przenoszącej własność? Z jakimi opłatami musi liczyć się nabywca nieruchomości?

         Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

         23.10.2019 | Artykuły

          Zakup mieszkania to często decyzja wiążąca na wiele lat. Przed podpisaniem umowy u notariusza i odebraniem kluczy do zakupionego lokalu, konieczne jest dokładne sprawdzenie dewelopera. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak upewnić się, że deweloper jest godny zaufania?

          Artykułów na stronę:

          Kancelaria Prawna dr hab. Bartłomiej Gliniecki

          ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
          (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

          NIP: 586-209-87-32
          numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
          (Santander Bank Polska S.A.)

          Sprawdź opinie Klientów na Google
          profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu

           Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
           zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

           *Pola obowiązkowe

           Agencja Digital Marketing EACTIVE