ikona kontaktu

Artykuły.

Kategorie aktualności

  O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera?

  29.04.2022 | Artykuły

   Planujesz kupić mieszkanie od firmy deweloperskiej i w najbliższym czasie spotkasz się z jej przedstawicielem? Przygotuj pytania do dewelopera. Zastanawiasz się, o co pytać dewelopera przy kupnie mieszkania? Poznaj listę przykładowych 15 pytań, które pomogą Ci podjąć decyzję.

   Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera?

   22.04.2022 | Artykuły

    Zakup mieszkania od dewelopera na wczesnym etapie inwestycji to duży wybór i korzystna cena, ale również ryzyko. Jeżeli chcesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, rozważ ubezpieczenie mieszkania w budowie. Uważasz, że nie warto nabywać polisy jeszcze przed wprowadzeniem się do kupionego lokalu? Jesteś w błędzie.

    Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

    01.02.2022 | Artykuły

     Znasz już termin odbioru mieszkania? Teraz pozostaje przygotować się na ten dzień. Radość – często poprzedzona długimi miesiącami oczekiwania na zakończenie inwestycji – nie powinna jednak przesłonić niedociągnięć i błędów dewelopera. Dziś kilka słów o tym, co sprawdzać przy odbiorze mieszkania od dewelopera.

     Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania – ile i na co trzeba wydać?

     01.02.2022 | Artykuły

      Chcesz kupić nieruchomość, więc spodziewasz się sporych wydatków. Zapłacenie ceny sprzedającemu i opłacenie pracy notariusza to jednak nie wszystko. Jakie dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania trzeba uwzględnić? Sprawdź listę opłat wiążących się z nabyciem nieruchomości i upewnij się, że żaden wydatek nie umknął Twojej uwadze.

      Jak oblicza się powierzchnię użytkową mieszkania albo domu?

      04.08.2021 | Artykuły

       Jednym z najważniejszych czynników wyznaczających cenę każdej nieruchomości jest jej powierzchnia. Nie inaczej jest w przypadku lokali mieszkalnych i domów. Ten parametr poprawnie nazywa się powierzchnią użytkową i dokładnie można go określić dopiero po zakończeniu budowy budynku. Poniżej wyjaśnię według jakich zasad ustalana jest powierzchnia użytkowa mieszkania lub domu jednorodzinnego.

       Nowa ustawa deweloperska – co się zmieni?

       14.05.2021 | Artykuły

        Ustawa z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym to tzw. nowa ustawa deweloperska. Jej celem jest wprowadzenie rozwiązań, które zwiększą dotychczasowy poziom ochrony osób kupujących nowe mieszkania  i domy. Jakie zmiany przewiduje nowa regulacja? Co to jest ustawa deweloperska? Ustawa deweloperska z 2011 roku (ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) została wprowadzona, aby chronić słabszą stronę transakcji sprzedaży nieruchomości – czyli nabywcę. Przed jej wejściem w życie nie funkcjonowały mechanizmy chroniące nabywców w razie upadku dewelopera. Ustawa deweloperska w obecnym kształcie zapewnia też wgląd do prospektu informacyjnego klientom zainteresowanym zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego.

        Stan deweloperski – czyli w jakim standardzie odbierzemy mieszkanie albo dom?

        19.02.2021 | Artykuły

         „Stan deweloperski” mieszkania czy domu to termin, który można znaleźć w materiałach udostępnianych przez każdego dewelopera. Czy wiesz jednak, co kryje się pod tym pojęciem? Okazuje się, że deweloperzy i klienci rozumieją je w różny sposób, co może prowadzić do nieporozumień. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby ich uniknąć.

         Co deweloper musi przekazać nabywcy razem z nowym mieszkaniem?

         02.05.2020 | Artykuły

          Klucze do mieszkania to nie wszystko. Podczas odbioru mieszkania albo domu od dewelopera warto pamiętać o kilku dokumentach, które mogą się przydać w przyszłości. Deweloperzy nie zawsze je przekazują, więc dobrze jest zadbać o to samemu. W trakcie odbioru mieszkania większość nabywców skupia się na kwestiach technicznych i estetycznych, sprawdzając czy lokal mieszkalny albo dom wykonany jest poprawnie. Odbiór, a najpóźniej - podpisanie umowy przenoszącej własność - to ostatni moment, by otrzymać od dewelopera ważne dokumenty związane z mieszkaniem i jego wyposażeniem. Ich lista nie jest przewidziana w przepisach ustawy deweloperskiej, więc należy na nie zwrócić uwagę samemu. Tym bardziej, że nabywca często musi potwierdzić deweloperowi ich odbiór.

          Koronawirus a umowa deweloperska – częste pytania i konkretne odpowiedzi

          03.04.2020 | Artykuły

           W związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) i nadzwyczajnymi zaburzeniami w życiu publicznym, wiele osób z obawą obserwuje rozwój wydarzeń. Rozważane są różne scenariusze dotyczące gospodarki i finansów. Dotyczy to również poczynionych planów na przyszłość i zaciągniętych zobowiązań. Wiele osób, które planowały kupić mieszkanie albo dom rozważa czy nie rozwiązać podpisanej już umowy deweloperskiej. Artykuł jest stale aktualizowany wraz z rozwojem wydarzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Postaram się zwięźle odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania i obawy osób, które podpisały albo planują w niedługim czasie podpisać umowę deweloperską. Zaznaczam jednocześnie, że w tej chwili nie da się jednoznacznie przewidzieć wszystkich możliwych rozwiązań i skutków, także w obszarze wynikającym z umowy deweloperskiej. Czy mogę rozwiązać umowę deweloperską z powodu epidemii koronawirusa? Ani przepisy tzw. ustawy deweloperskiej, ani postanowienia umów deweloperskich nie przewidują możliwości rozwiązania umowy - ani przez nabywcę, ani przez dewelopera - z powodu epidemii koronawirusa, ani żadnego podobnego zdarzenia. Podstawy dające nabywcy możliwość odstąpienia od umowy są opisane w art. 29 ustawy deweloperskiej. Nie obejmują one przypadków w najmniejszym stopniu analogicznych do epidemii czy pandemii, ani wynikających z nich zaburzeń życia społecznego i gospodarczego.

           Artykułów na stronę:

           Kancelaria Prawna dr hab. Bartłomiej Gliniecki

           ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
           (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

           NIP: 586-209-87-32
           numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
           (Santander Bank Polska S.A.)

           Sprawdź opinie Klientów na Google
           profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu

            Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
            zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

            *Pola obowiązkowe

            Agencja Digital Marketing EACTIVE