Kategorie aktualności
Co deweloper musi przekazać nabywcy razem z nowym mieszkaniem?
02.05.2020 | ArtykułyKlucze do mieszkania to nie wszystko. Podczas odbioru mieszkania albo domu od dewelopera warto pamiętać o kilku dokumentach, które mogą się przydać w przyszłości. Deweloperzy nie zawsze je przekazują, więc dobrze jest zadbać o to samemu. W trakcie odbioru mieszkania większość nabywców skupia się na kwestiach technicznych i estetycznych, sprawdzając czy lokal mieszkalny albo dom wykonany jest poprawnie. Odbiór, a najpóźniej - podpisanie umowy przenoszącej własność - to ostatni moment, by otrzymać od dewelopera ważne dokumenty związane z mieszkaniem i jego wyposażeniem. Ich lista nie jest przewidziana w przepisach ustawy deweloperskiej, więc należy na nie zwrócić uwagę samemu. Tym bardziej, że nabywca często musi potwierdzić deweloperowi ich odbiór.
Koronawirus a umowa deweloperska – częste pytania i konkretne odpowiedzi
03.04.2020 | ArtykułyW związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) i nadzwyczajnymi zaburzeniami w życiu publicznym, wiele osób z obawą obserwuje rozwój wydarzeń. Rozważane są różne scenariusze dotyczące gospodarki i finansów. Dotyczy to również poczynionych planów na przyszłość i zaciągniętych zobowiązań. Wiele osób, które planowały kupić mieszkanie albo dom rozważa czy nie rozwiązać podpisanej już umowy deweloperskiej. Artykuł jest stale aktualizowany wraz z rozwojem wydarzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Postaram się zwięźle odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania i obawy osób, które podpisały albo planują w niedługim czasie podpisać umowę deweloperską. Zaznaczam jednocześnie, że w tej chwili nie da się jednoznacznie przewidzieć wszystkich możliwych rozwiązań i skutków, także w obszarze wynikającym z umowy deweloperskiej. Czy mogę rozwiązać umowę deweloperską z powodu epidemii koronawirusa? Ani przepisy tzw. ustawy deweloperskiej, ani postanowienia umów deweloperskich nie przewidują możliwości rozwiązania umowy - ani przez nabywcę, ani przez dewelopera - z powodu epidemii koronawirusa, ani żadnego podobnego zdarzenia. Podstawy dające nabywcy możliwość odstąpienia od umowy są opisane w art. 29 ustawy deweloperskiej. Nie obejmują one przypadków w najmniejszym stopniu analogicznych do epidemii czy pandemii, ani wynikających z nich zaburzeń życia społecznego i gospodarczego.
Cesja umowy deweloperskiej: kompendium wiedzy
03.04.2020 | ArtykułyCeny nieruchomości na przestrzeni lat systematycznie rosną, a wzrostowy trend wykorzystują inwestorzy, którzy zarabiają nie tylko na wynajmie i odsprzedaży lokali, ale również na zbyciu prawa do budowanego mieszkania. Na czym polega cesja umowy deweloperskiej? Jak wygląda kwestia opodatkowania cesji umowy deweloperskiej? Czym jest cesja umowy deweloperskiej? Cesja, czyli przelew wierzytelności, została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Jej istota sprowadza się do przekazania (przeniesienia) wierzytelności wynikającej z umowy na nabywcę (cesjonariusza). Zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania), a wraz z wierzytelnością na nabywcę przechodzą wszelkie z nią związane prawa. Czy w przypadku umowy deweloperskiej cesja wymaga zgody dewelopera?
Sprawdzenie księgi wieczystej. Na czym polega?
13.01.2020 | ArtykułyKsięga wieczysta prezentuje stan prawny nieruchomości, dzięki czemu pozwala ustalić komu i jakie prawa do danej nieruchomości przysługują. Od wielu lat w Polsce księgi wieczyste prowadzone są w formie elektronicznej. Dla użytkowników oznacza to wygodę – z treścią wybranej księgi można zapoznać się bez wychodzenia z domu.
Umowa przyrzeczona. Czym jest umowa przenosząca własność?
07.01.2020 | ArtykułyPodpisanie umowy deweloperskiej nie kończy transakcji kupna mieszkania od dewelopera. Przeniesienie własności następuje dopiero w momencie zawarcia tzw. umowy przyrzeczonej (umowy ostatecznej). W jakich okolicznościach dochodzi do podpisania umowy przenoszącej własność? Z jakimi opłatami musi liczyć się nabywca nieruchomości?
Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?
23.10.2019 | ArtykułyZakup mieszkania to często decyzja wiążąca na wiele lat. Przed podpisaniem umowy u notariusza i odebraniem kluczy do zakupionego lokalu, konieczne jest dokładne sprawdzenie dewelopera. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak upewnić się, że deweloper jest godny zaufania?
Umowa deweloperska – co to jest?
05.09.2019 | ArtykułyW tym miejscu wypada odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co to jest umowa deweloperska i czym się charakteryzuje?
Zadatek w umowie deweloperskiej
02.09.2019 | ArtykułyPrzepisy ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (ustawy deweloperskiej) nie regulują kwestii zadatku w umowie deweloperskiej. Nie oznacza to jednak, że zadatek w umowie deweloperskiej nie może się pojawić. Przeciwnie, może on zostać wprowadzony i stanowić dla stron dodatkowy bodziec ku temu, aby zawrzeć umowę przenoszącą własność.
Harmonogram płatności 10/90
26.08.2019 | ArtykułyPodczas negocjowania zakupu mieszkania albo domu od dewelopera jednym z ważnych punktów jest harmonogram płatności. Terminy i wysokości wpłat na poczet ceny mieszkania albo domu powinny być dogodne dla klienta. Ważne jest również to, by określić je w sposób jasny i nie budzący wątpliwości. Dobrą dla nabywców propozycją jest harmonogram płatności 10/90.
Flip mieszkania – czym jest i od czego zacząć?
22.08.2019 | ArtykułyFlip mieszkania staje się coraz bardziej zyskującym na popularności sposobem zarabiania na nieruchomościach. Dzięki takiej transakcji niemal każdy może poczuć się jak deweloper i w ciągu krótkiego okresu osiągnąć zysk z inwestycji na poziomie nawet kilkudziesięciu procent. Jednymi z ważniejszych aspektów przy planowaniu flipu mieszkania jest finansowanie inwestycji oraz audyt prawny nieruchomości.