ikona kontaktu

Czy banki mogą być deweloperami?.

Powrót
07.05.2013 | Artykuły
Share Button
Czy banki mogą być deweloperami?
Share Button

Na rynku deweloperskim oferty sprzedaży mieszkań przedstawiają również podmioty, których logo i oznaczenie nawiązuje do znanych na rynku banków. Podobieństwo to jest jak najbardziej zamierzone i ma dodatkowo zachęcić klientów poprzez przywołanie na ogół dobrze znanej mu marki. Czy banki zajmują się działalnością deweloperską? O co tutaj chodzi?

Prowadzenie działalności deweloperskiej może być bardzo dochodowe, jeżeli weźmie się pod uwagę koszty wybudowania i obsługi danej inwestycji oraz ceny uzyskane z jej sprzedaży. Wszystko zależy jeszcze od koniunktury rynkowej, jednak marże osiągane przez deweloperów należą z reguły do dość atrakcyjnych na tle innych branż. Do tego prowadzenie działalności deweloperskiej opiera się najczęściej na silnym zapleczu kredytowym, które oferują banki. Deweloperzy na ogół nie finansują inwestycji wyłącznie z własnych środków, ani nie liczą w dużym stopniu na wpłaty dokonywane przez przyszłych nabywców. Tych zależności świadome są banki, które angażują się w działalność deweloperską.

Nie robią tego bezpośrednio, lecz tworzą spółki celowe (spółki-córki), które zajmują się prowadzeniem inwestycji deweloperskich. Kto na tym zyskuje i w jaki sposób? Przede wszystkim bank. Jego spółka realizuje inwestycję, z której zyski zasilą bank. Jednocześnie koszty finansowania tej inwestycji są mniejsze niż w porównaniu u innych deweloperów: bank zapewne obniży marżę za udzielenie kredytu swojej spółce deweloperskiej albo w inny sposób zapewni jej lepsze warunki niż pozostałym deweloperom. Tym samym – przy założeniu, że ceny mieszkań w takiej inwestycji wcale nie będą niższe niż u innych deweloperów – rośnie zysk. Dodatkowo bank zyskuje potencjalne źródło pozyskiwania klientów zainteresowanych kredytem mieszkaniowym, których będzie zdobywać “jego” spółka deweloperska  (“Cieszymy się, że chcecie państwo kupić mieszkanie. Proponujemy wzięcie na nie kredytu w banku X na preferencyjnych warunkach”). W zaprezentowanym układzie bank, którego spółka deweloperska prowadzi inwestycję, będzie zapewne również prowadził mieszkaniowy rachunek powierniczy dla przedsięwzięcia. Nabywcy będą dokonywali na niego wpłat, przez co korzyść banku z obracania tymi pieniędzmi przez miesiące realizacji inwestycji będzie jeszcze większa.

Co taka sytuacja oznacza dla nabywców? W zasadzie nic złego. Spółka deweloperska banku jest deweloperem w rozumieniu przepisów ustawy deweloperskiej. Nabywcy są zatem chronieni przez jej przepisy tak samo, jak w przypadku każdego innego dewelopera. Plusem dla nabywców może być natomiast większe bezpieczeństwo realizacji inwestycji. W przypadku wielu deweloperów kłopoty związane są często z utratą płynności finansowej spowodowanej np. wypowiedzeniem kredytu przez bank. W przypadku spółki deweloperskiej banku obawa o utratę finansowania albo problemy z zapewnieniem płynności będą zapewne mniejsze z uwagi na powiązania – finansowe i wizerunkowe – obu podmiotów. Maleje zatem ryzyko ogłoszenia upadłości takiego dewelopera. Oczywiście wykluczając przypadki, gdy w poważne tarapaty finansowe wpadnie sam bank. Więcej informacji znajduje się w artykule:

Upadłość banku może być jeszcze groźniejsza niż upadłość dewelopera

Share Button

Oceń artykuł:

5 / 5. 1

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Kategorie aktualności

  Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

  ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
  (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

  NIP: 586-209-87-32
  numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
  (Santander Bank Polska S.A.)

  Sprawdź opinie Klientów na Google

   Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
   zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

   *Pola obowiązkowe

   Agencja Digital Marketing EACTIVE