ikona kontaktu

Odpowiedzialność dewelopera z tytułu rękojmi i gwarancji.

Powrót
05.08.2015 | Artykuły
Share Button
Odpowiedzialność dewelopera z tytułu rękojmi i gwarancji
Share Button

Kupując nowy towar liczymy na jego niezawodność i długotrwałość. Nie inaczej jest przy zakupie nowego mieszkania albo domu, kiedy to wielu nabywców zwraca uwagę na zasady odpowiedzialności dewelopera za wady nieruchomości, próbując w ten sposób przygotować się na “niespodzianki”, które mogą się ujawnić za jakiś czas. W jaki sposób i za co odpowiada deweloper wobec nabywców?

Odpowiedzialność dewelopera za wady mieszkania albo domu może być oparta na dwóch podstawach prawnych. Pierwsza z nich, bardziej popularna, to odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Ma ona charakter ustawowy, wynika z przepisów Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że odpowiedzialność tutaj powstanie niejako automatycznie, jest gwarantowana przez prawo, a co najważniejsze – nie można zmienić (np. w umowie) jej zasad w sposób mniej korzystny dla nabywcy będącego konsumentem, aniżeli określają to przepisy.

Roszczenia nabywcy

Co ważne, gdy kupujemy mieszkanie albo dom od dewelopera, jedynie deweloper ponosi wobec nabywcy odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Nie ponosi tej odpowiedzialności ani firma budowlana, której deweloper zlecił prace budowlane, ani producenci czy sprzedawcy materiałów budowlanych użytych do wybudowania mieszkania albo domu (np. producent drzwi lub okien). Deweloper nie może też przerzucić swojej odpowiedzialności na te podmioty, ani odesłać do nich nabywcy, który żąda naprawy albo wymiany. Deweloper, sprzedając nabywcy nieruchomość, odpowiada wobec niego za wady wszystkiego, co wchodzi w jej skład. Oczywiście powyższe nie dotyczy tych prac lub urządzeń, które później nabywca zainstalował we własnym zakresie.

Gwarancja

Gwarancja na drzwi, okna itp.

Kolejność realizowania roszczeń: rękojmia i gwarancja

Odpowiedzialność za części wspólne

Share Button

Oceń artykuł:

0 / 5. 0

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Kategorie aktualności

  Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

  ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
  (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

  NIP: 586-209-87-32
  numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
  (Santander Bank Polska S.A.)

  Sprawdź opinie Klientów na Google

   Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
   zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

   *Pola obowiązkowe

   Agencja Digital Marketing EACTIVE