ikona kontaktu

Powraca temat nowelizacji ustawy deweloperskiej.

Powrót
14.01.2016 | Artykuły
Share Button
Powraca temat nowelizacji ustawy deweloperskiej
Share Button

Po roku od przedstawienia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstępnych założeń dotyczących nowelizacji przepisów ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (ustawy deweloperskiej) oraz po zawieszeniu prac w tym zakresie w związku z upływem kadencji parlamentu, projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej został ponownie wpisany do kalendarza prac Rady Ministrów. Oznacza to kontynuację prac nad zmianami w tej ustawie przez obecny rząd i parlament.

Na chwilę obecną można powiedzieć, że prace nad nowelizacją zostały wznowione w punkcie, w którym znajdowały się przed kilkoma miesiącami. Nic zasadniczego pod tym względem się nie zmieniło. Nadal obowiązują sformułowane przed rokiem kierunkowe założenia do nowelizacji, a sam projekt zmian konkretnych przepisów ustawy deweloperskiej nie został opublikowany. Jednak wobec wznowienia prac nad nowelizacją przez Radę Ministrów istnieje szansa, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

Przypomnę, że założenia nowelizacji obejmują wprowadzenie kilku zmian, w większości stanowiących doprecyzowanie przepisów ustawy deweloperskiej i reakcję na jej pierwotne niedoskonałości, które ujawniły się w ciągu ponad 3 lat stosowania. Najważniejsze propozycje nowelizacyjne obejmują likwidację możliwości korzystania przez deweloperów z otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych – co wzbudziło znaczny opór środowiska deweloperskiego wobec dużej popularności tego typu zabezpieczenia – ponadto nowelizacja ma rozszerzać zakres stosowania umowy deweloperskiej i ustawy deweloperskiej także na wybudowane już lokale i domy (gdzie obecnie stosuje się klasyczną umowę przedwstępną), a także mają zostać wprowadzone przepisy regulujące zawieranie umów rezerwacyjnych, w szczególności ograniczające wysokość pobieranej przez dewelopera kaucji i gwarantującej nabywcom, pod pewnymi warunkami, jej odzyskanie mimo wycofania się z zakupu nieruchomości. Zmiany mają też nie ominąć zasad przekazywania nabywcom i treści prospektów informacyjnych, ale nie będą raczej miały radykalnego charakteru.

Zobacz opis założeń nowelizacyjnych

Share Button

Oceń artykuł:

3 / 5. 1

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Kategorie aktualności

  Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

  ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
  (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

  NIP: 586-209-87-32
  numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
  (Santander Bank Polska S.A.)

  Sprawdź opinie Klientów na Google

   Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
   zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

   *Pola obowiązkowe

   Agencja Digital Marketing EACTIVE