ikona kontaktu

Wnioski po konferencji “Działalność deweloperska w praktyce obrotu gospodarczego”.

Powrót
20.04.2015 | Artykuły
Share Button
Wnioski po konferencji “Działalność deweloperska w praktyce obrotu gospodarczego”
Share Button

17 kwietnia 2015 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja “Działalność deweloperska w praktyce obrotu gospodarczego”. W trakcie konferencji wystąpienia i dyskusje koncentrowały się wokół trzech zagadnień: problemów stosowania ustawy deweloperskiej, przepisów regulujących upadłość deweloperów oraz zapowiedzianej nowelizacji przepisów ustawy deweloperskiej.

Byłą to kontynuacja uniwersyteckich spotkań z praktykami, które odbyły się w Olsztynie i Wrocławiu w 2013 r. Teraz w konferencji wzięło udział ok. 70 osób, z czego prócz naukowców zajmujących się tematyką umów deweloperskich i ustawą deweloperską, spore grono uczestników stanowili praktycy: notariusze, radcy prawni, przedstawiciele firm deweloperskich oraz banków. Należy podkreślić także, że wystąpienia swoje zaprezentowali również praktycy, w tym przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Czas konferencji był szczególny: z jednej strony mijają 3 lata od wejścia w życie przepisów ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, z drugiej zaś – przed kilkoma miesiącami zapowiedziana została jej nowelizacja i zarysowano jej zakres. Środowisko stoi także w obliczu fundamentalnych zmian w procedurze upadłościowej związanych z uchwaleniem ustawy Prawo restrukturyzacyjne.

Konferencja "Działalność deweloperska w praktyce obrotu gospodarczego"

Prof. Uczelni Łazarskiego dr hab. Ryszard Strzelczyk w swoim wystąpieniu zatytułowanym “Wykonywanie umów deweloperskich dotyczących lokali położonych w budynkach sukcesywnie oddawanych do użytkowania” zawrócił uwagę na niekiedy problematyczne wyodrębnianie lokali na inwestycjach realizowanych etapami. W dalszej dyskusji nad tym wystąpieniem padły głosy – odnoszące się do przedstawionych założeń nowelizacji ustawy deweloperskiej – że nie jest praktycznie możliwe określenie w momencie zawierania umowy deweloperskiej wielkości nabywanego przez nabywcę udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej, gdyż wartość mianownika tej wielkości ułamkowej może zostać ustalona dopiero po ukończeniu inwestycji i dokonaniu pomiarów powykonawczych.

Dr Marek Leśniak z Uniwersytetu Wrocławskiego poruszył kwestię nowej ustawy o prawach konsumenta i jej relacji do umów deweloperskich (“Czy ustawa o prawach konsumenta modyfikuje obowiązki informacyjne dewelopera związane z zawarciem umowy deweloperskiej z konsumentem?”). Co ciekawe, wbrew pozorom ustawa o prawach konsumenta nie wyłącza swego zastosowania do umów deweloperskich, gdyż nie ma szczególnych przepisów, które by to czyniły (vide art. 4 ust. 1 in fine ustawy o prawach konsumenta). W dyskusji padła sugestia, że planowana nowelizacja ustawy deweloperskiej powinna ten błąd naprawić.

Dr Małgorzata Balwicka-Szczyrba z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawiła typowe postanowienia umów deweloperskich dotyczące zarządu nieruchomością wspólną (“Postanowienia dotyczące zarządu nieruchomością wspólną w umowach z deweloperami”). Zwróciła również uwagę na niedozwolone postanowienia umowne dotyczące tej kwestii.

Dr Jakub Jan Zięty z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprezentował wystąpienie dotyczące zakresu stosowania przepisów ustawy deweloperskiej, a mianowicie ich relacji do obrotu wtórnego oraz do zbywania inwestycji wybudowanych bez udziału środków nabywcy. Autor przedstawił w ciekawy sposób zagadnienia problemowe dotyczące zakresu zastosowania przepisów ustawy, co raz jeszcze pokazało spektrum jej niedoskonałości oraz praktycznych problemów z tego wynikających.

Kilka wystąpień poświęcone było ocenie przedstawionych na początku roku założeń dotyczących nowelizacji przepisów ustawy deweloperskiej. Większość z nich miała charakter krytyczny, jak np. wystąpienie dr hab. Adama Bieranowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (“Kilka uwag polemicznych na temat propozycji zmian w tzw. ustawie deweloperskiej”) czy dyrektora Konrada Płochockiego z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który szczególnie krytykował plany usunięcia z art. 4 ustawy deweloperskiej otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego bez dodatkowej gwarancji. Jego zdaniem spowoduje to problemy z finansowaniem inwestycji deweloperskich i dalszą eliminację małych firm deweloperskich.

Dr Bartłomiej Gliniecki z Uniwersytetu Gdańskiego w wystąpieniu “Propozycje nowelizacyjne ustawy deweloperskiej na tle oczekiwań praktyki obrotu” zwrócił uwagę na to, że nowelizacja ustawy deweloperskiej powinna być bardziej wyważona, w większym stopniu uwzględniając postulaty i interesy nie tylko nabywców, ale i pozostałych środowisk zaangażowanych w jej stosowanie: deweloperów, banków czy notariuszy. Przedstawił także propozycje zmian w ustawie, które nie zostały uwzględnione w założeniach, a które ułatwiły proces stosowania przepisów ustawy deweloperskiej i byłyby przyjęte z entuzjazmem przez wskazane wcześniej środowiska.

Uczestnicy po konferencji podkreślali jej wysoki poziom merytoryczny oraz silne osadzenie dyskusji w doświadczeniach praktycznych jej uczestników.

Wystąpienia na konferencji opublikowane zostały w miesięczniku “Rejent” nr 10/2015.

Share Button

Oceń artykuł:

3 / 5. 1

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Napisz
gru ber
gru ber
15:28 03 Dec 19
Jestem bardzo zadowolony z usług Pana Bartłomieja. Fachowa usługa. Gorąco polecam! :)
Natalia Piątkowska
Natalia Piątkowska
22:14 25 Oct 19
BARDZO POLECAM. Od Pana Bartłomieja otrzymałam: - obszerną i ekspresową analizę umowy (przelew został wysłany w piątek popołudniu, a w poniedziałek rano otrzymałam analizę), - komentarz na temat roszczeń prywatyzacyjnych wspomnianych w umowie, - ekspresową odpowiedź (w 3 godziny!) na moje pilne pytanie, które pojawiło się już wiele miesięcy później, - spokój ducha! Panie Bartłomieju - dziękuję.
Jarek Czechowski
Jarek Czechowski
10:20 16 Oct 19
Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z panem Bartłomiejem Glinieckim. W ekspresowym wręcz tempie i to przez weekend dostałem bardzo obszerną analizę umowy, napisaną bardzo zrozumiałym językiem dla laika, dzięki czemu udało mi się wynegocjować z deweloperem bardziej korzystną dla mnie umowę. Pan Bartłomiej zawsze szybko odpisywał na każdego emalia i smsa. Bardzo polecam.
Hiszpański. Ppp
Hiszpański. Ppp
11:05 03 Sep 19
Jestem bardzo zadowolona z otrzymanej analizy umowy przedwstępnej i deweloperskiej przeprowadzonej przez pana mecenasa. Wskazuje on jasno na zapisy w umowach, które są niewłaściwe lub powinny zostać doprecyzowane /uzupełnione. Przedstawia jasno możliwe zagrożenia wynikające z zapisów umownych oraz proponuje możliwe rozwiązania. Bardzo profesjonalnie wykonana usługa prawnicza.
Dariusz Kuchta
Dariusz Kuchta
13:00 13 Aug 19
Super obsługa, pełen profesjonalizm w trybie express. Dzięki opinii Pana Bartłomieja udało się uzyskać środki i doprowadzić do ugody, dziękuje.
Kamil Koleśnik
Kamil Koleśnik
11:44 15 Jul 19
Jestem bardzo zadowolony z usług Pana Bartłomieja. Profesjonalna, fachowa i bardzo szybka analiza i świetny kontakt. Polecam!
Net Profit
Net Profit
09:37 03 Jun 19
Jak najbardziej mogę polecić usługi Pana dr Bartłomieja Glinieckiego. Analiza umowy wykonana w określonym terminie w bardzo rzetelny i przejrzysty sposób. Otrzymałam w krótkim czasie bardzo fachową pomoc.
Paweł Niemiec
Paweł Niemiec
09:33 30 May 19
Bardzo dokładnie i terminowo wykonana analiza. Teraz rozumiem wszelkie zawiłości umowy deweloperskiej.
Marek Woś
Marek Woś
12:26 28 May 19
Bardzo fachowa pomoc i bardzo szybka analiza. Po otrzymaniu analizy na wszystkie moje pytania otrzymałem odpowiedź oraz dalszą pomoc w dyskusji z deweloperem na temat zmian w umowie. Większość moich obaw zniknęła a nawet udało mi się wynegocjować lepsze warunki. Sam czytałem umowę kilkukrotnie wraz z rodziną i ani razu nie wpadliśmy na to, że coś mogłoby być w pewnym stopniu dla mnie niekorzystne. Jednocześnie cieszę się, że przedstawiciel handlowy był skłonny ze mną dyskutować i nie odmawiał zmian w umowie.
Grzegorz Narożański
Grzegorz Narożański
09:05 27 May 19
Bardzo dobry i szybki kontakt, polecam. Uzyskalem fachowa weryfikacja umowy, dokladnie to o co mi chodzilo.
Wojciech Nagrodzki
Wojciech Nagrodzki
07:40 18 May 19
Jestem bardzo zadowolony z usług Pana Bartłomieja. Prostym i zrozumiałym językiem wyjaśnił mi ryzyka z zapisów umowy deweloperskiej. Cześć z tych zapisów udało się zmienić i zminimalizować ryzyko po mojej stronie. Było to warte wielokrotnie więcej niż opłata za usługę. Nie było też opłat za dodatkowe pytania które powstały w trakcie negocjacji z deweloperem. Rzadko spotyka się ludzi tak profesjonalnych. Polecam z całego serca.
likwidacja majątkowa
likwidacja majątkowa
12:30 30 Apr 19
Bardzo fachowa i uprzejma obsługa, pełna analiza dokumentacji, jasny i prosty przekaz informacji. Gorąco polecam!
Aleksandra Wąsiel
Aleksandra Wąsiel
18:29 22 Mar 19
Fajna opcja dla tych, którzy nie maja czasu na spotkania w kancelarii, dla tych którzy wolą na spokojnie sobie poczytać, dla tych którzy szukają szybkich rzetelnych odpowiedzi. Opinia napisana prostym zrozumiałym językiem, dobry kontakt w sprawie pytań do umowy. Polecam
Anna Łukasik
Anna Łukasik
11:24 14 Mar 19
Bardzo dobry kontakt z klientem, analiza przejrzysta i wykonana ekspresowo. Jestem bardzo zadowolona, dziękuję!
Tomasz Kubera
Tomasz Kubera
10:39 11 Mar 19
Serdecznie Polecam usług Pana Bartłomieja. Analizę umowy otrzymałem zgodnie z zadeklarowanym terminem. Pan Bartłomiej dostrzegł w umowie zagrożenia na które sam bym nie wpadł i zaproponował zapisy które będą lepiej chronić moje interesy.
Kamil Jamrozik
Kamil Jamrozik
17:17 17 Feb 19
Otrzymałem wyczerpującą i napisaną zrozumiałym językiem analizę umowy deweloperskiej. Rekomendacje Pana Bartłomieja okazały się trafione i umożliwiły skuteczne negocjacje z kancelarią oraz polepszenie treści umowy na naszą korzyść. Analiza wykonana została w trybie ekspresowym, a szczególnie ciekawa okazała się 10-stopniowa skala porównawcza z innymi umowami. Dało nam to też poczucie bezpieczeństwa podpisując jedną z ważniejszych umów naszego życia, dlatego serdecznie polecam taką usługę.
Ju B
Ju B
13:45 12 Feb 19
Bardzo szybko, fachowo i przejrzyście wykonana analiza umowy. Dzięki niej miałem możliwość wynegocjowania u dewelopera korzystniejszych zapisów w umowie, które wyeliminowały konkretne ryzyka. Miła komunikacja i profesjonalny wynik pracy. Jestem bardzo zadowolony i będę Pana dalej polecać.
Przemysław Łobodziński
Przemysław Łobodziński
18:21 02 Aug 18
Pan Bartłomiej rozjaśnił mi wszystkie niejasności w umowie deweloperskiej i zwrócił uwagę na zapisy o których w ogóle nie pomyślałem, że mogłyby być dla mnie niekorzystne. Polecam.
Marcin Miśków
Marcin Miśków
14:41 29 Jul 18
Bardzo sprawny kontakt, kilkakrotna pomoc telefoniczna celem wyjaśnienia wątpliwości, terminowość wykonania usługi, bardzo duża wiedza.
Michal Lipowski
Michal Lipowski
09:06 04 Jul 18
Polecam usługi Pana Bartłomieja, wszsytko dokładnie i na spokojnie wytłuamczył na spotkaniu, oraz doradzał także mailowo. Odpowiadał zawsze bardzo szybko i rzetelnie
Sławomir Kołodziej
Sławomir Kołodziej
19:21 04 Jun 18
Gorąco polecam! Dzięki fachowej i wnikliwej analizie oraz prostemu objaśnieniu elementów umowy udało nam się uniknąć wielu niekorzystnych wpisów w umowie oraz mieliśmy większą świadomość tego co podpisujemy.
Małgorzata Swat
Małgorzata Swat
18:22 09 May 18
Polecam usługi Pana dr Glinieckiego. Terminowo wykonał szczegółową analizę umowy deweloperskiej. Wskazał konkretne postanowienia, które są niebezpieczne lub niekorzystne. Wszystko opisane językiem zrozumiałym, jasne i czytelne. W analizie zawarte są również gotowe propozycje zmian niekorzystnych zapisów w umowie deweloperskiej oraz zalecenia dla nabywcy. Dodatkowo Pan dr Gliniecki chętnie i w krótkim czasie wyczerpująco odpowiedział na dodatkowe pytania, które pojawiły się po rozmowie z deweloperem.
Jacek Zbudniewek
Jacek Zbudniewek
13:14 29 Apr 18
Raport z analizy umowy deweloperskiej był nader rzeczowy i zawierał bardzo przystępny opis newralgicznych punktów z propozycjami zmian. Uzyskałem także bardzo szybko cenne wyjaśnienia i wskazówki w odpowiedzi na dodatkowe pytania przesłane mailowo. Polecam!
Maciej Józefczyk
Maciej Józefczyk
17:18 15 Mar 18
Polecam usługi Pana dr Glinieckiego. Terminowo wykonał szczegółową analizę umowy deweloperskiej. Rozwiał moje wątpliwości dotyczące niektórych zapisów. Wskazał pocencjalnie niebezpieczne punkty, czy też punkty niezgodne z prawem. Był pomocny w czasie negocjacji umowy (kontakt e-mail, czas odpowiedzi do 24h). Dał nam pewną dawkę spokoju, że podpisana umowa nie będzie umową nie chroniącą naszych praw. Szczerze polecam usługi Pana Bartłomieja wszystkim osobom nabywającym nieruchomości.
Radosław Polański
Radosław Polański
10:45 16 Aug 17
Pan Bartłomiej Gliniecki zwrócił moją uwagę na potencjalne ryzyko podpisania umowy deweloperskiej oraz zaproponował konkretne rozwiązanie. Terminowo dostarczył analizę i odpowiedział na wszystkie pytania. Jestem bardzo zadowolony i polecam usługi.
Karol Krzywdzinski
Karol Krzywdzinski
13:46 11 Aug 17
Polecam korzystanie z usług dr. Glinieckiego. Udzielona opinia była kompletna i udzielona na deklarowany wcześniej czas (5 dni). Pan Gliniecki nie poprzestał na wskazaniu obszarów do dopracowania z deweloperem, ale zasugerował rozwiązania i był do dyspozycji przez cały czas prowadzenia negocjacji, odpowiadając w krótkim czasie na zadawane pytania. Przekazywał linki do stron w których można było otrzymać dodatkowe informacje.
Kamila Gemel
Kamila Gemel
20:10 24 Jul 17
Serdecznie polecam usługi p. dr Bartłomieja Glinieckiego. Bardzo sprawny i bezproblemowy kontakt, jasna i przejrzysta analiza a także gotowość do odpowiedzi na wszelkie pytania :)
Dariusz Zielonka
Dariusz Zielonka
20:44 23 Jul 17
Z całego serca polecam p. Bartłomieja. Korzystałem z jego usług podczas analizy umowy deweloperskiej - dokonał sprawnej i szybkiej weryfikacji umowy, wypunktował aspekty które były dla mnie (kupującego) niekorzystne i aktywnie uczestniczył w procesie negocjacji z deweloperem. Dzięki pomocy pana Bartłomieja czułem się bezpiecznie podpisując ten ważny dokument.
Michał J. Wojtas
Michał J. Wojtas
12:05 11 Jul 17
Z usług Kancelarii dr Glinieckiego korzystam już po raz trzeci przy okazji inwestycji mieszkaniowej. Za każdym razem doceniam bardzo merytoryczne podejście do analizy umowy deweloperskiej oraz duże zaangażowanie p. Bartłomieja w proces negocjacji korzystnych dla nas zapisów umowy. Polecam współpracę każdemu, kto mając naprzeciwko doświadczonego dewelopera chciałby uzyskać pełen komfort z podpisywanymi dokumentami.
Zobacz wszystkie opinie

Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

tel. 780 140 555       b.gliniecki@umowadeweloperska.pl

ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

NIP: 586-209-87-32              numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828   (Santander Bank Polska S.A.)

Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

test