ikona kontaktu

Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera?.

Powrót
22.04.2022 | Artykuły
Share Button
Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera?
Share Button

Zakup mieszkania od dewelopera na wczesnym etapie inwestycji to duży wybór i korzystna cena, ale również ryzyko. Jeżeli chcesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, rozważ ubezpieczenie mieszkania w budowie. Uważasz, że nie warto nabywać polisy jeszcze przed wprowadzeniem się do kupionego lokalu? Jesteś w błędzie.

Co to jest stan deweloperski?

Kupując lokal od dewelopera, możesz odebrać mieszkanie w stanie deweloperskim. Ponieważ termin ten nie ma ustawowej definicji, to każda z firm deweloperskich precyzuje, jak go rozumie. Najprościej mówiąc, stan deweloperski to mieszkanie, w którym deweloper zakończył prowadzenie prac – na tym etapie możliwe jest przystąpienie do jego wykańczania i urządzania poszczególnych pomieszczeń.

W Polsce – w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych czy krajów Europy Zachodniej – stan deweloperski jest bardzo popularny. Nie zawsze jednak wybór stanu deweloperskiego jest podyktowany wyłącznie kwestiami finansowymi. Wielu inwestorów docenia też niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Do kiedy obowiązuje ubezpieczenie dewelopera?

Inwestycja deweloperska jest rozciągnięta w czasie i kapitałochłonna, a zatem ryzykowna. Z tego względu firmy deweloperskie powszechnie współpracują z ubezpieczycielami i nabywają ubezpieczenie dewelopera. Co zapewnia ten produkt? W zależności od ustaleń między ubezpieczycielem a deweloperem ubezpieczenie deweloperskie:

 • gwarantuje ochronę od szkód wyrządzonych przez pracowników i podwykonawców,
 • chroni przed zniszczeniami spowodowanymi przez żywioły – na przykład ogień,
 • spełnia dodatkowe wymogi stawiane przez bank, gdy inwestycja jest realizowana przy użyciu kredytu.

Ubezpieczenie deweloperskie najczęściej chroni do momentu przekazania mieszkania klientowi. Jak odebrać mieszkanie od dewelopera? Możesz to zrobić samodzielnie w ustalonym terminie lub zdecydować się na pomoc specjalisty, na przykład inżyniera budownictwa. Jeżeli jednak od dewelopera nabywasz mieszkanie w stanie deweloperskim, to po odebraniu kluczy nie będzie się ono jeszcze nadawało do zamieszkania. I właśnie tu zastosowanie ma ubezpieczenie mieszkania w budowie.

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera, to najrozsądniej jest to zrobić tuż po tym, gdy ubezpieczenie dewelopera przestanie obowiązywać. Wówczas zapewnisz sobie ciągłość ochrony ubezpieczeniowej i otrzymasz odszkodowanie, gdyby wystąpiło ryzyko wskazane w polisie.

ubezpieczenie mieszkania w budowie zapewnia ochronę w trakcie prac wykończeniowych

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie w budowie?

Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim ma sens z kilku powodów. Mimo że w takich mieszkaniach często nie ma podłóg, mebli czy sprzętów, to ma ono określoną wartość rynkową i wchodzi w skład Twojego majątku. To już wystarczająca przesłanka do tego, aby pomyśleć o jego ochronie. Inne argumenty przemawiające za tym, aby kupić ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego, to:

 • prowadzone prace, które mogą doprowadzić do mniejszych lub większych szkód – bez ubezpieczenia będziesz musiał pokryć koszt ewentualnych napraw z własnej kieszeni,
 • ryzyko utraty nieruchomości, na przykład w pożarze – Twoja nieruchomość jest narażona na działanie żywiołów, które w kilkanaście minut mogą spowodować nieodwracalne zniszczenia,
 • relatywnie niski koszt w porównaniu do wartości nieruchomości – składka wynosi od około 250 do 500 zł rocznie (w zależności od wybranego produktu i jego zakresu).

Dopasowane do Twoich potrzeb ubezpieczenie mieszkania w budowie (z niewielką liczbą akceptowanych wyłączeń) to pewność, że w razie poważnych kłopotów otrzymasz pieniądze na zakup nieruchomości o zbliżonych parametrach.

Ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego często jest też elementem konsekwentnie realizowanej strategii, której celem jest zminimalizowanie ryzyka związanego z transakcją z deweloperem. Inne często podejmowane przez klientów środki to analiza umowy deweloperskiej czy dokładne sprawdzenie dewelopera i inwestycji.

Kupujesz mieszkanie? Sprawdzimy Twoją umowę

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Ubezpieczenie mieszkania w budowie to ogólna nazwa polis skierowanych do właścicieli nieruchomości w stanie deweloperskim. Polisy należące do tej kategorii często różnią się szczegółami, które mogą jednak wpłynąć na atrakcyjność produktu.

Każde ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim zapewnia ochronę przed określonymi ryzykami. Najczęściej powtarzają się: pożar, uderzenie pioruna, gradobicie czy silny wiatr. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują polisę w formule all risk – wówczas w umowie zostają wymienione jedynie te ryzyka, za które ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności.

Dodatkowo ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego może oferować:

 • odszkodowanie w razie kradzieży materiałów budowlanych,
 • odszkodowanie po zalaniu mieszkania przez powódź,
 • odszkodowanie po przepięciu,
 • OC w życiu prywatnym,
 • home assistance – na przykład pomoc hydraulika.

Po zakończeniu prac w lokalu, ubezpieczenie mieszkania w budowie zostanie przekształcone w standardową polisę mieszkaniową. Wówczas możesz też dokonać rozszerzenia ochrony choćby o elementy szklane.

Share Button

Oceń artykuł:

0 / 5. 0

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Kategorie aktualności

  Kancelaria Prawna dr hab. Bartłomiej Gliniecki

  ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
  (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

  NIP: 586-209-87-32
  numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
  (Santander Bank Polska S.A.)

  Sprawdź opinie Klientów na Google
  profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu

   Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
   zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

   *Pola obowiązkowe

   Agencja Digital Marketing EACTIVE