ikona kontaktu

Popyt na mieszkania i domy nie słabnie.

Powrót
27.10.2017 | Artykuły
Share Button
Popyt na mieszkania i domy nie słabnie
Share Button

Po bardzo dobrym 2016 roku i świetnych 3 pierwszych kwartałach roku 2017 zainteresowanie Polaków (a także obcokrajowców) mieszkaniami i domami zdaje się nie słabnąć.

Deweloperzy obawiają się, że podaż nowych nieruchomości nie będzie nadążała za popytem na nie, co może windować ceny. Niebawem na rynek mieszkaniowy trafią też pierwsze inwestycje z programu Mieszkanie+, który może spowodować lekkie osłabienie popytu na rynku deweloperskim.

O skali popytu może świadczyć pojawienie się nowego zjawiska: deweloperzy zaczynają zawierać umowy deweloperskie (a więc rozpoczynają sprzedaż inwestycji) jeszcze przed wydaniem pozwolenia na budowę. Wcześniej było to zjawisko rzadko spotykane i duże, poważne firmy deweloperskie raczej unikały takiego ryzyka. Ponadto klienci nieufnie podchodzili też do inwestycji, przy której deweloper nie dysponował jeszcze pozwoleniem na budowę. Natomiast w ostatnich miesiącach na szerszą skalę rozwiązanie takie zaczęła stosować firma Robyg w swoich warszawskich inwestycjach: Forum Wola oraz Green Mokotów (IV etap). Umowy deweloperskie (nie rezerwacyjne!) są podpisywane z klientami jeszcze przed rozpoczęciem budowy i uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Nabywcy ryzykują w takim wypadku nieco więcej niż przy standardowej inwestycji, gdzie pozwolenie na budowę zostało już wydane, ponieważ może dojść do wydania pozwolenia w terminie późniejszym niż spodziewa się tego deweloper (co opóźnić może też ustalone w umowie terminy odbioru i przeniesienia własności), konieczności skorygowania przez dewelopera projektu budowlanego (jako warunku wydania pozwolenia na budowę) lub w ogóle pozwolenie może nie zostać wydane, co spowoduje brak możliwości realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. W zależności od konkretnej sytuacji może to powodować odpowiedzialność finansową dewelopera wobec nabywców (kary umowne za opóźnienie, odszkodowanie) lub obowiązek zwrotu wpłaconych pieniędzy (wskutek odstąpienia od umowy przez nabywcę lub jej rozwiązania przez strony).

W najbliższych miesiącach będziemy się przyglądać dalszemu rozwojowi sytuacji na rynku mieszkaniowym, bo ta na pewno będzie się zmieniać.

Share Button

Oceń artykuł:

4 / 5. 1

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Kategorie aktualności

  Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

  ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
  (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

  NIP: 586-209-87-32
  numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
  (Santander Bank Polska S.A.)

  Sprawdź opinie Klientów na Google

   Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
   zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

   *Pola obowiązkowe

   Agencja Digital Marketing EACTIVE