Hala garażowa – część wspólna czy osobny lokal?

Budynki wielorodzinne najczęściej posiadają podziemną halę garażową z miejscami postojowymi dla samochodów i komórkami lokatorskimi. Z prawnego punktu widzenia hala garażowa może być zarówno częścią nieruchomości wspólnej – tak samo jak części budynków poza lokalami czy teren dookoła nich – albo osobnym lokalem niemieszkalnym. O wyborze rozwiązania decyduje deweloper. Oba mają swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć.

 

Jakie są różnice pomiędzy halą garażową będącą częścią nieruchomości wspólnej a samodzielnym lokalem niemieszkalnym? Pierwsza to zasady ponoszenia kosztów utrzymania. Gdy hala stanowi część nieruchomości wspólnej koszty jej utrzymania (także remontów) pokrywają wszyscy właściciele lokali proporcjonalnie do udziałów w nieruchomości wspólnej – także, gdy nie dysponują miejscami postojowymi. W przypadku samodzielnego lokalu koszty dzielone są jedynie pomiędzy współwłaścicieli hali, którymi są osoby mające prawo korzystania z miejsc postojowych.

Kupujesz mieszkanie? Sprawdzimy Twoją umowę

 

Drugą najważniejszą różnicą jest możliwość sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Gdy hala stanowi część nieruchomości wspólnej, prawo do korzystania z miejsca postojowego można przenieść na inną osobę właściwie tylko razem z prawem własności mieszkania. Natomiast gdy hala jest odrębnym lokalem, sprzedaż udziałów w prawie jej współwłasności (a z nimi uprawnienia do korzystania z miejsca postojowego) może nastąpić niezależnie od sprzedaży samego mieszkania. W tym ostatnim przypadku nabywcą miejsca postojowego (ściślej: udziału w hali garażowej dającego prawo do korzystania z określonego miejsca postojowego) może być także osoba nie będąca właścicielem mieszkania w budynku.

Trzecia różnica to wysokość podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste. Jeśli hala garażowa jest odrębnym lokalem, jej współwłaściciele płacą wyższy podatek od nieruchomości i ewentualnie opłatę za użytkowanie wieczyste niż wówczas, gdyby była ona częścią nieruchomości wspólnej. Różnica w przypadku pojedynczego współwłaściciela może wynosić nawet kilkaset złotych rocznie. Przeczytaj więcej: kliknij

Wreszcie czwarta różnica dotyczy ceny płaconej deweloperowi. Jeśli hala garażowa stanowi część nieruchomości wspólnej, cena miejsca postojowego objęta jest preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8%. Z jednej strony może oznaczać to niższą cenę takiego miejsca (w porównaniu do udziału w hali garażowej będącej osobnym lokalem) albo wyższy zysk dla dewelopera z jego sprzedaży (niższy podatek VAT). Gdy hala stanowi odrębny lokal niemieszkalny, wówczas należy zapłacić stawkę VAT w wysokości podstawowej 23%.

Reasumując, gdy hala garażowa stanowi odrębny lokal, zakup miejsca postojowego i jej utrzymanie (w szczególności podatki i opłaty) są wyższe, niż w sytuacji, gdy hala stanowi część nieruchomości wspólnej. Jednakże jednocześnie właściciele lokali mają większą elastyczność w zbywaniu lub zakupie miejsc postojowych po oddaniu inwestycji do użytku.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

koszt zawarcia umowy deweloperskiej

09.01.2024

Koszt umowy deweloperskiej – ile wynosi i od czego zależy?

Samo zawarcie umowy deweloperskiej to już wydatek i nie chodzi tutaj o cenę nieruchomości. Jakie są koszty umowy deweloperskiej?
mężczyzna wylicza operat szacunkowy

19.12.2023

Operat szacunkowy – co to jest i ile kosztuje?

Będąc właścicielem nieruchomości, który planuje przekazać do niej prawa na przykład poprzez sprzedaż, lub gdy planujemy zakup nieruchomości i ubiegamy się o kredyt hipoteczny, niezbędny...
jak znaleźć działkę po numerze

05.12.2023

Jak znaleźć działkę po numerze? Poznaj praktyczny poradnik

Kiedy właściciel działki decyduje się na jej sprzedaż, podejmuje szereg działań mających na celu przyciągnięcie potencjalnych kupców. Zazwyczaj umieszcza on ogłoszenie na popularnych portalach nieruchomości,...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.