ikona kontaktu

Hala garażowa – część wspólna czy osobny lokal?.

Powrót
23.04.2018 | Artykuły
Share Button
Hala garażowa – część wspólna czy osobny lokal?
Share Button

Budynki wielorodzinne najczęściej posiadają podziemną halę garażową z miejscami postojowymi dla samochodów i komórkami lokatorskimi. Z prawnego punktu widzenia hala garażowa może być zarówno częścią nieruchomości wspólnej – tak samo jak części budynków poza lokalami czy teren dookoła nich – albo osobnym lokalem niemieszkalnym. O wyborze rozwiązania decyduje deweloper. Oba mają swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć.

 

Jakie są różnice pomiędzy halą garażową będącą częścią nieruchomości wspólnej a samodzielnym lokalem niemieszkalnym? Pierwsza to zasady ponoszenia kosztów utrzymania. Gdy hala stanowi część nieruchomości wspólnej koszty jej utrzymania (także remontów) pokrywają wszyscy właściciele lokali proporcjonalnie do udziałów w nieruchomości wspólnej – także, gdy nie dysponują miejscami postojowymi. W przypadku samodzielnego lokalu koszty dzielone są jedynie pomiędzy współwłaścicieli hali, którymi są osoby mające prawo korzystania z miejsc postojowych.

Kupujesz mieszkanie? Sprawdzimy Twoją umowę

 

Drugą najważniejszą różnicą jest możliwość sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Gdy hala stanowi część nieruchomości wspólnej, prawo do korzystania z miejsca postojowego można przenieść na inną osobę właściwie tylko razem z prawem własności mieszkania. Natomiast gdy hala jest odrębnym lokalem, sprzedaż udziałów w prawie jej współwłasności (a z nimi uprawnienia do korzystania z miejsca postojowego) może nastąpić niezależnie od sprzedaży samego mieszkania. W tym ostatnim przypadku nabywcą miejsca postojowego (ściślej: udziału w hali garażowej dającego prawo do korzystania z określonego miejsca postojowego) może być także osoba nie będąca właścicielem mieszkania w budynku.

Trzecia różnica to wysokość podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste. Jeśli hala garażowa jest odrębnym lokalem, jej współwłaściciele płacą wyższy podatek od nieruchomości i ewentualnie opłatę za użytkowanie wieczyste niż wówczas, gdyby była ona częścią nieruchomości wspólnej. Różnica w przypadku pojedynczego współwłaściciela może wynosić nawet kilkaset złotych rocznie. Przeczytaj więcej: kliknij

Wreszcie czwarta różnica dotyczy ceny płaconej deweloperowi. Jeśli hala garażowa stanowi część nieruchomości wspólnej, cena miejsca postojowego objęta jest preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8%. Z jednej strony może oznaczać to niższą cenę takiego miejsca (w porównaniu do udziału w hali garażowej będącej osobnym lokalem) albo wyższy zysk dla dewelopera z jego sprzedaży (niższy podatek VAT). Gdy hala stanowi odrębny lokal niemieszkalny, wówczas należy zapłacić stawkę VAT w wysokości podstawowej 23%.

Reasumując, gdy hala garażowa stanowi odrębny lokal, zakup miejsca postojowego i jej utrzymanie (w szczególności podatki i opłaty) są wyższe, niż w sytuacji, gdy hala stanowi część nieruchomości wspólnej. Jednakże jednocześnie właściciele lokali mają większą elastyczność w zbywaniu lub zakupie miejsc postojowych po oddaniu inwestycji do użytku.

Share Button

Oceń artykuł:

5 / 5. 1

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Kategorie aktualności

  Kancelaria Prawna dr hab. Bartłomiej Gliniecki

  ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
  (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

  NIP: 586-209-87-32
  numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
  (Santander Bank Polska S.A.)

  Sprawdź opinie Klientów na Google
  profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu

   Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
   zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

   *Pola obowiązkowe

   Agencja Digital Marketing EACTIVE