Środowisko deweloperów przeciwne likwidacji otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych.

Powrót
12.03.2015 | Artykuły
Share Button
Środowisko deweloperów przeciwne likwidacji otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych
Od ponad 2 miesięcy znane są wstępne założenia, jakie mają zostać zrealizowane w ramach nowelizacji przepisów tzw. ustawy deweloperskiej, która zapowiadana jest w tym roku. Jednym z przewidywanych celów regulacji ma być zapewnienie konsumentom jeszcze lepszej ochrony ich pieniędzy. Ma to nastąpić poprzez likwidację możliwości otwierania otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez dodatkowej gwarancji bankowej albo ubezpieczeniowej. Zmianie takiej bardzo stanowczo sprzeciwiają się deweloperzy.

Zacznijmy od wyjaśnienia, że obecnie - zgodnie z treścią art. 4 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego - deweloper ma obowiązek zaproponować nabywcom jeden z czterech środków ochrony ich wpłat. Wszystkie oparte są na konstrukcji mieszkaniowego rachunku powierniczego (m.r.p.), zaś wyboru jego wariantu dokonuje sam deweloper:

  • otwarty m.r.p.,
  • otwarty m.r.p. wraz z gwarancją bankową,
  • otwarty m.r.p. wraz z gwarancją ubezpieczeniową,
  • zamknięty m.r.p.

Różnice pomiędzy tymi rodzajami m.r.p. opisywałem w tym miejscu. W skrócie, otwarty m.r.p. (bez gwarancji) jest dla dewelopera najbardziej korzystny, jednak nabywcy daje najmniejsze szanse na odzyskanie pieniędzy w razie ogłoszenia upadłości dewelopera. Zamknięty m.r.p. z perspektywy deweloper jest z kolei najmniej korzystnym finansowo rozwiązaniem, zapewnia jednak nabywcy największe bezpieczeństwo.

Warto nadmienić w tym miejscu, że w 2011 r. w pierwotnym projekcie przepisów ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przewidziane były tylko trzy formy m.r.p.: otwarty z gwarancją bankową, otwarty z gwarancją ubezpieczeniową oraz zamknięty. Dopiero poprawki do ustawy wprowadzone przez Senat dodały czwartą możliwość - otwartego m.r.p. bez gwarancji. Nowelizacja przygotowywana przez UOKiK (więcej informacji tutaj) zmierza zatem do przywrócenia pierwotnej koncepcji w imię zapewnienia nabywcom wyższego niż obecnie poziomu ochrony wpłacanych przez nich pieniędzy.

Zamierzona likwidacja otwartych m.r.p. bez dodatkowej gwarancji budzi sprzeciw środowiska deweloperskiego. Polski Związek Firm Deweloperskich argumentuje, że spowoduje to utratę możliwości prowadzenia inwestycji przez mniejszych deweloperów, którzy nie będą w stanie sprostać wymogom finansowym korzystania z pozostałych postaci m.r.p., a także podroży koszty prowadzenia inwestycji, co ostatecznie przełoży się na wzrost cen mieszkań. Do tego PZFD dodaje, że nie ma na razie dowodów na to, by otwarte m.r.p. rzeczywiście nie zapewniały należytej ochrony interesom nabywców. Pełniejsze uzasadnienie tego stanowiska, a także odniesienie się do pozostałych założeń nowelizacyjnych ustawy deweloperskiej, znaleźć można w opublikowanym stanowisku PZFD.

Napisz
Przemysław Łobodziński
Przemysław Łobodziński
18:21 02 Aug 18
Pan Bartłomiej rozjaśnił mi wszystkie niejasności w umowie deweloperskiej i zwrócił uwagę na zapisy o których w ogóle nie pomyślałem, że mogłyby być dla mnie niekorzystne. Polecam.
Marcin Miśków
Marcin Miśków
14:41 29 Jul 18
Bardzo sprawny kontakt, kilkakrotna pomoc telefoniczna celem wyjaśnienia wątpliwości, terminowość wykonania usługi, bardzo duża wiedza.
Michal Lipowski
Michal Lipowski
09:06 04 Jul 18
Polecam usługi Pana Bartłomieja, wszsytko dokładnie i na spokojnie wytłuamczył na spotkaniu, oraz doradzał także mailowo. Odpowiadał zawsze bardzo szybko i rzetelnie
Sławomir Kołodziej
Sławomir Kołodziej
19:21 04 Jun 18
Gorąco polecam! Dzięki fachowej i wnikliwej analizie oraz prostemu objaśnieniu elementów umowy udało nam się uniknąć wielu niekorzystnych wpisów w umowie oraz mieliśmy większą świadomość tego co podpisujemy.
Małgorzata Swat
Małgorzata Swat
18:22 09 May 18
Polecam usługi Pana dr Glinieckiego. Terminowo wykonał szczegółową analizę umowy deweloperskiej. Wskazał konkretne postanowienia, które są niebezpieczne lub niekorzystne. Wszystko opisane językiem zrozumiałym, jasne i czytelne. W analizie zawarte są również gotowe propozycje zmian niekorzystnych zapisów w umowie deweloperskiej oraz zalecenia dla nabywcy. Dodatkowo Pan dr Gliniecki chętnie i w krótkim czasie wyczerpująco odpowiedział na dodatkowe pytania, które pojawiły się po rozmowie z deweloperem.
Jacek Zbudniewek
Jacek Zbudniewek
13:14 29 Apr 18
Raport z analizy umowy deweloperskiej był nader rzeczowy i zawierał bardzo przystępny opis newralgicznych punktów z propozycjami zmian. Uzyskałem także bardzo szybko cenne wyjaśnienia i wskazówki w odpowiedzi na dodatkowe pytania przesłane mailowo. Polecam!
Maciej Józefczyk
Maciej Józefczyk
17:18 15 Mar 18
Polecam usługi Pana dr Glinieckiego. Terminowo wykonał szczegółową analizę umowy deweloperskiej. Rozwiał moje wątpliwości dotyczące niektórych zapisów. Wskazał pocencjalnie niebezpieczne punkty, czy też punkty niezgodne z prawem. Był pomocny w czasie negocjacji umowy (kontakt e-mail, czas odpowiedzi do 24h). Dał nam pewną dawkę spokoju, że podpisana umowa nie będzie umową nie chroniącą naszych praw. Szczerze polecam usługi Pana Bartłomieja wszystkim osobom nabywającym nieruchomości.
Radosław Polański
Radosław Polański
10:45 16 Aug 17
Pan Bartłomiej Gliniecki zwrócił moją uwagę na potencjalne ryzyko podpisania umowy deweloperskiej oraz zaproponował konkretne rozwiązanie. Terminowo dostarczył analizę i odpowiedział na wszystkie pytania. Jestem bardzo zadowolony i polecam usługi.
Karol Krzywdzinski
Karol Krzywdzinski
13:46 11 Aug 17
Polecam korzystanie z usług dr. Glinieckiego. Udzielona opinia była kompletna i udzielona na deklarowany wcześniej czas (5 dni). Pan Gliniecki nie poprzestał na wskazaniu obszarów do dopracowania z deweloperem, ale zasugerował rozwiązania i był do dyspozycji przez cały czas prowadzenia negocjacji, odpowiadając w krótkim czasie na zadawane pytania. Przekazywał linki do stron w których można było otrzymać dodatkowe informacje.
Kamila Gemel
Kamila Gemel
20:10 24 Jul 17
Serdecznie polecam usługi p. dr Bartłomieja Glinieckiego. Bardzo sprawny i bezproblemowy kontakt, jasna i przejrzysta analiza a także gotowość do odpowiedzi na wszelkie pytania :)
Dariusz Zielonka
Dariusz Zielonka
20:44 23 Jul 17
Z całego serca polecam p. Bartłomieja. Korzystałem z jego usług podczas analizy umowy deweloperskiej - dokonał sprawnej i szybkiej weryfikacji umowy, wypunktował aspekty które były dla mnie (kupującego) niekorzystne i aktywnie uczestniczył w procesie negocjacji z deweloperem. Dzięki pomocy pana Bartłomieja czułem się bezpiecznie podpisując ten ważny dokument.
Michał J. Wojtas
Michał J. Wojtas
12:05 11 Jul 17
Z usług Kancelarii dr Glinieckiego korzystam już po raz trzeci przy okazji inwestycji mieszkaniowej. Za każdym razem doceniam bardzo merytoryczne podejście do analizy umowy deweloperskiej oraz duże zaangażowanie p. Bartłomieja w proces negocjacji korzystnych dla nas zapisów umowy. Polecam współpracę każdemu, kto mając naprzeciwko doświadczonego dewelopera chciałby uzyskać pełen komfort z podpisywanymi dokumentami.
Zobacz wszystkie opinie

Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

tel. 780 140 555       b.gliniecki@umowadeweloperska.pl

ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

NIP: 586-209-87-32              numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828   (Santander Bank Polska S.A.)