Wypis z księgi wieczystej – jak go uzyskać i jaki jest jego koszt?

mężczyzna, który przygotowuje wypis z księgi wieczystej

Sprzedaż, zakup czy ubezpieczenie nieruchomości – to tylko kilka przykładowych sytuacji, gdy potrzebny jest wypis z księgi wieczystej. Jak uzyskać wypis z księgi wieczystej? Ile kosztuje taki dokument? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

Jak uzyskać wypis z księgi wieczystej?

Wypis z księgi wieczystej jest wydawany na wniosek. Jeżeli chcesz otrzymać ten dokument, w pierwszej kolejności musisz złożyć wniosek o wypis z księgi wieczystej. Chociaż bez formalności się nie obejdzie, to jest też dobra wiadomość – cyfryzacja nie omija sądownictwa, a to oznacza, że wniosek można złożyć również przez internet.

Jak uzyskać wypis z księgi wieczystej przez internet krok po kroku:

 • Przejdź na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości i wybierz rejestr Księgi Wieczyste. Możesz też od razu przejść na stronę https://ekw.ms.gov.pl/.
 • Wybierz usługę „Składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych”.
 • Podaj numer księgi wieczystej – składa się on z trzech części: kodu wydziału ksiąg wieczystych, numeru księgi wieczystej i cyfry kontrolnej.
 • Wybierz rodzaj dokumentu, który chcesz uzyskać – do wyboru są: odpis zwykły księgi wieczystej, odpis zupełny księgi wieczystej i wyciąg z księgi wieczystej. Szerzej o różnicach między tymi dokumentami przeczytasz poniżej.
 • Wybierz formę dostarczenia dokumentu. Wyciąg z księgi wieczystej może zostać dostarczony za pośrednictwem poczty lub jako plik do samodzielnego wydruku.
 • Podaj adres e-mail – na wskazany adres poczty elektronicznej zostanie wysłane m.in. potwierdzenie złożenia wniosku i dokumenty do samodzielnego wydruku.
 • Opłać wniosek o wypis z księgi wieczystej. Do wyboru jest m.in. szybki przelew, BLIK i płatność kartą płatniczą.

Przeczytaj również: Jak zmienić nazwisko w księdze wieczystej?

Skąd wziąć wypis z księgi wieczystej? Złożenie wniosku o wypis z księgi wieczystej przez internet nie jest jedyną możliwością – można też złożyć go w formie papierowej. Przyjmowaniem wniosków zajmuje się centrala Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (CIKW) w Warszawie oraz oddziały CIKW przy wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Wniosek o wypis z księgi wieczystej można doręczyć osobiście lub przesłać go pocztą.

mężczyzna, który otrzymał wypis z księgi wieczystej

Kto może złożyć wniosek o wypis z księgi wieczystej?

Księgi wieczyste są jawne. W praktyce oznacza to, że każdy ma prawo zajrzeć do księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości – konieczna jest jedynie znajomość jej numeru. Również wniosek o wypis z księgi wieczystej może złożyć każdy. Co ważne, wniosku nie trzeba motywować. Wystarczy podać niezbędne informacje, a zostanie on rozpatrzony – gotowy dokument zostanie dostarczony na adres e-mail lub przesłany pocztą.

Co zrobić, gdy nie znasz numeru księgi wieczystej? Jeżeli planujesz kupić mieszkanie lub dom, numer księgi wieczystej otrzymasz od sprzedającego. Przydatna może być też pomoc prawna i doradztwo przy zakupie nieruchomości. Nie możesz znaleźć numeru księgi wieczystej prowadzonej dla swojej nieruchomości? Dowiedz się, jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie.

Ile kosztuje wypis z księgi wieczystej?

Sprawdzenie księgi wieczystej, czyli przejrzenie jej zawartości na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości jest bezpłatne. Uzyskanie wypisu wiąże się już jednak z wydatkiem. Ile kosztuje wypis z księgi wieczystej? W 2024 roku trzeba zapłacić 20 zł lub 30 zł za odpis zwykły i 50 zł lub 60 zł za odpis zupełny – wysokość opłaty jest uzależniona od sposobu dostarczenia dokumentu. Mniej zapłacisz, jeżeli wybierzesz opcję samodzielnego wydruku.

Cennik otrzymania wypisu z księgi wieczystej:

 • odpis zwykły dostarczony za pośrednictwem poczty – 30 zł;
 • odpis zwykły do samodzielnego wydruku – 20 zł;
 • odpis zupełny dostarczony za pośrednictwem poczty – 60 zł;
 • odpis zupełny do samodzielnego wydruku – 50 zł.

Możliwy jest też wybór wyciągu z księgi wieczystej. Opłaty wyniosą wówczas:

 • wyciąg z jednego działu KW dostarczony za pośrednictwem poczty – 15 zł;
 • wyciąg z jednego działu KW do samodzielnego wydruku – 5 zł;
 • wyciąg z dwóch działów KW dostarczony za pośrednictwem poczty – 20 zł;
 • wyciąg z dwóch działów KW do samodzielnego wydruku –10 zł;
 • wyciąg z trzech działów KW dostarczony za pośrednictwem poczty – 25 zł;
 • wyciąg z trzech działów KW do samodzielnego wydruku – 15 zł;
 • wyciąg z czterech działów KW dostarczony za pośrednictwem poczty – 30 zł;
 • wyciąg z trzech działów KW do samodzielnego wydruku – 20 zł.

Dowiedz się też, jak wygląda wniosek o założenie księgi wieczystej.

Ile się czeka na wypis z księgi wieczystej?

Osobom, które potrzebują wypisu z księgi wieczystej, często zależy na czasie. Ile trwa wypis z księgi wieczystej? Wypis można otrzymać od ręki, ale jest to możliwe tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy to złożenie wniosku o wypis z księgi wieczystej przez internet z opcją do samodzielnego wydruku. Jak pobrać wypis z księgi wieczystej? Nic prostszego – wystarczy tylko otworzyć wiadomość, która zostanie przesłana na podany podczas zamawiania wypisu adres e-mail. Drugi sposób polega na osobistym złożeniu wniosku w centrali lub oddziale CIKW.

Trzeba wykazać się cierpliwością, zamawiając wypis z księgi wieczystej na adres domowy – wówczas dokument powinien zostać dostarczony w ciągu 30 dni kalendarzowych.

Jak wygląda wypis z księgi wieczystej?

Podczas składania wniosku o wypis z księgi wieczystej mogą pojawić się wątpliwości. Wyciąg, odpis czy wypis z księgi wieczystej – czego potrzebujesz? Wyciąg wystarczy, aby sprawdzić, czy w księdze wieczystej np. zostały zaktualizowane dane właściciela. W podanym przykładzie wystarczy zamówić wyciąg z działu II księgi wieczystej.

Zamawiając odpis, można wybrać odpis zwykły lub odpis zupełny księgi wieczystej. Jaka jest między nimi różnica? Znacząca. Odpis zwykły przedstawia ostatni stan wpisów – bez nieaktualnych danych. Historyczne informacje (m.in. wykreślone wpisy czy dane poprzednich właścicieli nieruchomości) prezentuje odpis zupełny księgi wieczystej.

Czym jest wypis? To powtórzenie oryginału, czyli w tym przypadku księgi wieczystej. Składając wniosek o wypis z księgi wieczystej, wybierasz między wyciągiem a odpisem. Jeżeli planujesz kupić nieruchomość, najrozsądniej będzie zapoznać się z odpisem zupełnym księgi wieczystej. Przyda się też dokładna analiza umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. W tym przypadku skrupulatność pozwala ograniczyć ryzyko wiążące się z zakupem mieszkania lub domu.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

notariusz sporządza pismo o depozyt notarialny

08.04.2024

Co to jest depozyt notarialny, ile kosztuje i przed czym chroni?

Depozytem notarialnym są zainteresowane zazwyczaj osoby, które planują sprzedać nieruchomość. Czy warto porozmawiać z nabywcą właśnie o depozycie notarialnym? Dlaczego może on być korzystnym rozwiązaniem...
wierzyciel, który składa wniosek o hipotekę przymusową

25.03.2024

Hipoteka przymusowa – co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Zdarza się, że dłużnik unika uregulowania długu. Jeżeli do tego wyprzedaje posiadany majątek, wierzyciel może słusznie obawiać się, że nie odzyska pieniędzy. Jednym z rozwiązań...
mężczyzna, który przygotowuje wypis z księgi wieczystej

11.03.2024

Wypis z księgi wieczystej – jak go uzyskać i jaki jest jego koszt?

Sprzedaż, zakup czy ubezpieczenie nieruchomości – to tylko kilka przykładowych sytuacji, gdy potrzebny jest wypis z księgi wieczystej. Jak uzyskać wypis z księgi wieczystej? Ile...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.