Podpisywanie umowy z deweloperem w Szczecinie.

W ostatnich latach na terenie wielu miast Polski deweloperzy są bardzo aktywni – Szczecin pod tym względem nie jest wyjątkiem. Czy wiesz, że negocjacje z deweloperem nie powinny dotyczyć jedynie ceny nieruchomości, ale również zapisów znajdujących się w przedstawianych przez niego draftach umów?

Trudno ukrywać, że w transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości stroną uprzywilejowaną jest deweloper – to choćby on proponuje umowę. Z reguły jest to umowa deweloperska lub umowa przedwstępna. Główne różnice dotyczą:

możliwości kształtowania wzajemnych praw stron – umowa deweloperska jest pod tym względem mniej elastyczna. Z jednej strony nakłada na firmę deweloperską wiele obowiązków (np. przygotowanie prospektu informacyjnego), z drugiej daje Tobie – jako klientowi – możliwość odstąpienia od niej, gdy nie znajdą się w niej wszystkie wymagane prawem informacje. Umowa przedwstępna z kolei zostawia stronom większe pole do kształtowania wzajemnych praw i obowiązków;

etapu budowy, na którym zawiera się umowę – jeżeli nieruchomość została już wybudowana, zastosowanie ma umowa przedwstępna notarialna lub zwykła. Jeżeli jednak deweloper dopiero zaczyna inwestycję, właściwa będzie umowa deweloperska. Ponieważ Szczecin to duży rynek, a w ostatnich latach popyt na nieruchomości (a zwłaszcza na mieszkania) rośnie, prawdopodobnie podpiszesz z deweloperem umowę deweloperską.

Negocjowanie umowy z deweloperem w Szczecinie

Każda umowa z deweloperem – zarówno umowa deweloperska, jak i umowa przedwstępna notarialna – może być negocjowana. Jak powinno wyglądać negocjowanie umowy deweloperskiej lub przedwstępnej? W pierwszej kolejności należy poddać analizie wzór zaproponowany przez firmę deweloperską – z reguły tylko niektóre fragmenty umowy budzą obawy. Następnie trzeba zaproponować alternatywne zapisy. Inaczej mówiąc, negocjowanie umowy deweloperskiej wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

Chcesz wiedzieć, czy umowa przedwstępna notarialna lub umowa deweloperska nie zawiera niekorzystnych dla Ciebie zapisów? Chcesz do minimum ograniczyć ryzyko, jakie wiąże się z zakupem mieszkania na wczesnym etapie inwestycji deweloperskiej? Skontaktuj się ze mną. Po otrzymaniu draftu dokumentu przeprowadzę jego analizę i w razie konieczności wesprę Cię w negocjowaniu z deweloperem poszczególnych punktów.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

03.06.2022

Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera na wczesnym etapie inwestycji to duży wybór i korzystna cena, ale również ryzyko. Jeżeli chcesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, rozważ ubezpieczenie...

03.06.2022

O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Planujesz kupić mieszkanie od firmy deweloperskiej i w najbliższym czasie spotkasz się z jej przedstawicielem? Przygotuj pytania do dewelopera. Zastanawiasz się, o co pytać dewelopera...

01.02.2022

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Znasz już termin odbioru mieszkania? Teraz pozostaje przygotować się na ten dzień. Radość – często poprzedzona długimi miesiącami oczekiwania na zakończenie inwestycji – nie powinna...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.