Czy znana Ci jest opinia, że umowa deweloperska jest zazwyczaj niezrozumiała dla nabywcy i dogodnie sformułowana dla dewelopera?

Czy wiesz jakie zagrożenia dla nabywcy mogą się wiązać z podpisem złożonym pod umową deweloperską?

A czy rozumiesz na czym polega umowa deweloperska i do czego zobowiązuje nabywcę i dewelopera?

Moją intencją jest przybliżenie różnorodnych zagadnień związanych z umowami deweloperskimi, które istotne mogą być zarówno dla deweloperów, jak i ich klientów czyli nabywców. Poruszana problematyka dotyka przede wszystkim strony prawnej, aczkolwiek staram się to robić w sposób przystępny i zrozumiały przede wszystkim dla osób, które z prawem na co dzień nie mają zbyt wiele do czynienia.

Umowa deweloperska funkcjonuje w obrocie gospodarczym od niemal 20 lat. Narosły wokół niej stereotypy i obawy, a półprawdy zastępowały często odpowiedzi na pojawiające się pytania. Dopiero niedawno, głównie za sprawą wejścia w życie ustawy regulującej zawieranie i wykonywanie umów deweloperskich, dyskusja na ten istotny społecznie temat nabrała nowego wymiaru. Cały czas bowiem poruszamy się wokół kwestii związanych z dążeniem do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa poprzez nabycie dobra o względnie dużej wartości majątkowej.

Do transakcji nabycia nieruchomości od dewelopera można podchodzić tak jak do zakupu nowej pary spodni – bez głębszego wczytywania się w umowę złożyć pod nią podpis i wpłacić pieniądze. Jednak jest to o wiele bardziej komplikowana i bardziej ryzykowna transakcja, której scenariusz pisany jest na wielu stronach umowy. W tym scenariuszu tym mogą kryć się rozwiązania niekorzystne dla nabywcy, generujące dla niego dodatkowe koszty lub utrudniające osiągnięcie zamierzonego wcześniej celu.

Podpisać umowę deweloperską nie jest sztuką. Sztuką jest to zrobić mądrze i dopasować ją do indywidualnych potrzeb – nabywcy albo dewelopera. Ta strona może w tym pomóc.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

29.03.2023

Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie?

Księga wieczysta to po prostu szczegółowa dokumentacja nieruchomości, która zawiera wszystkie najważniejsze informacje na jej temat. Nic zatem dziwnego, że każdy nabywca nowego domu bądź...
Mężczyzna wypełniający wniosek o zmianę nazwiska w księdze wieczystej

20.03.2023

Jak zmienić nazwisko w księdze wieczystej?

Dbanie o to, aby księgi wieczyste zawierały tylko aktualne dane, leży w interesie właściciela nieruchomości, a zaniedbanie może wiązać się z dodatkowymi opłatami i znacznymi...

03.06.2022

Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera na wczesnym etapie inwestycji to duży wybór i korzystna cena, ale również ryzyko. Jeżeli chcesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, rozważ ubezpieczenie...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.