Czy znana Ci jest opinia, że umowa deweloperska jest zazwyczaj niezrozumiała dla nabywcy i dogodnie sformułowana dla dewelopera?

Czy wiesz jakie zagrożenia dla nabywcy mogą się wiązać z podpisem złożonym pod umową deweloperską?

A czy rozumiesz na czym polega umowa deweloperska i do czego zobowiązuje nabywcę i dewelopera?

Moją intencją jest przybliżenie różnorodnych zagadnień związanych z umowami deweloperskimi, które istotne mogą być zarówno dla deweloperów, jak i ich klientów czyli nabywców. Poruszana problematyka dotyka przede wszystkim strony prawnej, aczkolwiek staram się to robić w sposób przystępny i zrozumiały przede wszystkim dla osób, które z prawem na co dzień nie mają zbyt wiele do czynienia.

Umowa deweloperska funkcjonuje w obrocie gospodarczym od niemal 20 lat. Narosły wokół niej stereotypy i obawy, a półprawdy zastępowały często odpowiedzi na pojawiające się pytania. Dopiero niedawno, głównie za sprawą wejścia w życie ustawy regulującej zawieranie i wykonywanie umów deweloperskich, dyskusja na ten istotny społecznie temat nabrała nowego wymiaru. Cały czas bowiem poruszamy się wokół kwestii związanych z dążeniem do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa poprzez nabycie dobra o względnie dużej wartości majątkowej.

Do transakcji nabycia nieruchomości od dewelopera można podchodzić tak jak do zakupu nowej pary spodni – bez głębszego wczytywania się w umowę złożyć pod nią podpis i wpłacić pieniądze. Jednak jest to o wiele bardziej komplikowana i bardziej ryzykowna transakcja, której scenariusz pisany jest na wielu stronach umowy. W tym scenariuszu tym mogą kryć się rozwiązania niekorzystne dla nabywcy, generujące dla niego dodatkowe koszty lub utrudniające osiągnięcie zamierzonego wcześniej celu.

Podpisać umowę deweloperską nie jest sztuką. Sztuką jest to zrobić mądrze i dopasować ją do indywidualnych potrzeb – nabywcy albo dewelopera. Ta strona może w tym pomóc.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

notariusz sporządza pismo o depozyt notarialny

08.04.2024

Co to jest depozyt notarialny, ile kosztuje i przed czym chroni?

Depozytem notarialnym są zainteresowane zazwyczaj osoby, które planują sprzedać nieruchomość. Czy warto porozmawiać z nabywcą właśnie o depozycie notarialnym? Dlaczego może on być korzystnym rozwiązaniem...
wierzyciel, który składa wniosek o hipotekę przymusową

25.03.2024

Hipoteka przymusowa – co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Zdarza się, że dłużnik unika uregulowania długu. Jeżeli do tego wyprzedaje posiadany majątek, wierzyciel może słusznie obawiać się, że nie odzyska pieniędzy. Jednym z rozwiązań...
mężczyzna, który przygotowuje wypis z księgi wieczystej

11.03.2024

Wypis z księgi wieczystej – jak go uzyskać i jaki jest jego koszt?

Sprzedaż, zakup czy ubezpieczenie nieruchomości – to tylko kilka przykładowych sytuacji, gdy potrzebny jest wypis z księgi wieczystej. Jak uzyskać wypis z księgi wieczystej? Ile...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.