Jakich rachunków powierniczych używali deweloperzy w 2017?

Przed dwoma laty – na początku 2016 r. – przedstawiłem wyniki autorskiego badania statystycznego obrazującego popularność stosowania przez deweloperów otwartych i zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych, jak również odsetek przedsięwzięć deweloperskich, gdzie wpłaty nabywców nie są w żaden sposób zabezpieczane z uwagi na możliwość oferowaną przez art. 37 ustawy deweloperskiej (rozpoczęcie sprzedaży przedsięwzięcia deweloperskiego przed 29 kwietnia 2012 r.). Warto zobaczyć jaka zamiana zaszła w tym zakresie na przestrzeni 2 lat.

 

Dokonałem podsumowania umów deweloperskich, z którymi miałem do czynienia w ciągu 2017 roku. Ich liczba jest na tyle duża, że można pokusić się o przygotowanie zestawienia, które w dość miarodajny sposób będzie obrazowało rynek deweloperski w Polsce właśnie pod względem wyborów wariantów mieszkaniowego rachunku powierniczego. W ponad 85% przypadków w swoich przedsięwzięciach deweloperskich deweloperzy stosowali otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Niespełna 10% inwestycji oferowało nabywcom zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy. W dość niewielkiej liczbie przypadków nieprzekraczającej 5% przedsięwzięcia deweloperskie rozpoczęły się przed 29 kwietnia 2012 roku, więc deweloperzy przyjmowali wpłaty nabywców na zwykły rachunek bankowy.

Jeśli porównamy te dane z zestawieniem, które opublikowałem za rok 2015 (właściwie to za okres marzec 2015 r. – luty 2016 r.), to dojść możemy do ciekawych spostrzeżeń. Do marginalnego poziomu zeszły inwestycje, w których deweloperzy nie oferowali mieszkaniowego rachunku powierniczego. Na pozycji lidera popularności umocnił się otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Z kolei odsetek przedsięwzięć z zamkniętym mieszkaniowym rachunkiem powierniczym pozostał właściwie na niezmienionym poziomie. Dobrze obrazuje to poniższy wykres:

statystyki umowa deweloperska

 

Warto pamiętać o tych wynikach w dyskusji nad ewentualnymi zmianami w ustawie deweloperskiej, które miałyby uniemożliwić deweloperom stosowanie otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych. Zmiana taka będzie bowiem na pewno mocno odczuwalna dla niemal 90% deweloperów, a także ich potencjalnych klientów.

Podsumowanie obejmuje umowy deweloperskie oferowane nabywcom do podpisu w okresie styczeń 2017 r. – grudzień 2017 r. przez deweloperów z całej Polski: zarówno z największych miast, średnich, jak i budujących w mniejszych miejscowościach, deweloperów będących dużymi spółkami notowanymi na GPW o rozbudowanej strukturze holdingowej, średnich (lokalnych), jak i firmy niewielkie, rodzinne posiadające niewielką historię realizacyjną albo w ogóle nie mające doświadczenia.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

03.06.2022

Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera na wczesnym etapie inwestycji to duży wybór i korzystna cena, ale również ryzyko. Jeżeli chcesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, rozważ ubezpieczenie...

03.06.2022

O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Planujesz kupić mieszkanie od firmy deweloperskiej i w najbliższym czasie spotkasz się z jej przedstawicielem? Przygotuj pytania do dewelopera. Zastanawiasz się, o co pytać dewelopera...

01.02.2022

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Znasz już termin odbioru mieszkania? Teraz pozostaje przygotować się na ten dzień. Radość – często poprzedzona długimi miesiącami oczekiwania na zakończenie inwestycji – nie powinna...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.