Jakich rachunków powierniczych używali deweloperzy w 2017?

Przed dwoma laty – na początku 2016 r. – przedstawiłem wyniki autorskiego badania statystycznego obrazującego popularność stosowania przez deweloperów otwartych i zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych, jak również odsetek przedsięwzięć deweloperskich, gdzie wpłaty nabywców nie są w żaden sposób zabezpieczane z uwagi na możliwość oferowaną przez art. 37 ustawy deweloperskiej (rozpoczęcie sprzedaży przedsięwzięcia deweloperskiego przed 29 kwietnia 2012 r.). Warto zobaczyć jaka zamiana zaszła w tym zakresie na przestrzeni 2 lat.

 

Dokonałem podsumowania umów deweloperskich, z którymi miałem do czynienia w ciągu 2017 roku. Ich liczba jest na tyle duża, że można pokusić się o przygotowanie zestawienia, które w dość miarodajny sposób będzie obrazowało rynek deweloperski w Polsce właśnie pod względem wyborów wariantów mieszkaniowego rachunku powierniczego. W ponad 85% przypadków w swoich przedsięwzięciach deweloperskich deweloperzy stosowali otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Niespełna 10% inwestycji oferowało nabywcom zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy. W dość niewielkiej liczbie przypadków nieprzekraczającej 5% przedsięwzięcia deweloperskie rozpoczęły się przed 29 kwietnia 2012 roku, więc deweloperzy przyjmowali wpłaty nabywców na zwykły rachunek bankowy.

Jeśli porównamy te dane z zestawieniem, które opublikowałem za rok 2015 (właściwie to za okres marzec 2015 r. – luty 2016 r.), to dojść możemy do ciekawych spostrzeżeń. Do marginalnego poziomu zeszły inwestycje, w których deweloperzy nie oferowali mieszkaniowego rachunku powierniczego. Na pozycji lidera popularności umocnił się otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Z kolei odsetek przedsięwzięć z zamkniętym mieszkaniowym rachunkiem powierniczym pozostał właściwie na niezmienionym poziomie. Dobrze obrazuje to poniższy wykres:

statystyki umowa deweloperska

 

Warto pamiętać o tych wynikach w dyskusji nad ewentualnymi zmianami w ustawie deweloperskiej, które miałyby uniemożliwić deweloperom stosowanie otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych. Zmiana taka będzie bowiem na pewno mocno odczuwalna dla niemal 90% deweloperów, a także ich potencjalnych klientów.

Podsumowanie obejmuje umowy deweloperskie oferowane nabywcom do podpisu w okresie styczeń 2017 r. – grudzień 2017 r. przez deweloperów z całej Polski: zarówno z największych miast, średnich, jak i budujących w mniejszych miejscowościach, deweloperów będących dużymi spółkami notowanymi na GPW o rozbudowanej strukturze holdingowej, średnich (lokalnych), jak i firmy niewielkie, rodzinne posiadające niewielką historię realizacyjną albo w ogóle nie mające doświadczenia.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

notariusz sporządza pismo o depozyt notarialny

08.04.2024

Co to jest depozyt notarialny, ile kosztuje i przed czym chroni?

Depozytem notarialnym są zainteresowane zazwyczaj osoby, które planują sprzedać nieruchomość. Czy warto porozmawiać z nabywcą właśnie o depozycie notarialnym? Dlaczego może on być korzystnym rozwiązaniem...
wierzyciel, który składa wniosek o hipotekę przymusową

25.03.2024

Hipoteka przymusowa – co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Zdarza się, że dłużnik unika uregulowania długu. Jeżeli do tego wyprzedaje posiadany majątek, wierzyciel może słusznie obawiać się, że nie odzyska pieniędzy. Jednym z rozwiązań...
mężczyzna, który przygotowuje wypis z księgi wieczystej

11.03.2024

Wypis z księgi wieczystej – jak go uzyskać i jaki jest jego koszt?

Sprzedaż, zakup czy ubezpieczenie nieruchomości – to tylko kilka przykładowych sytuacji, gdy potrzebny jest wypis z księgi wieczystej. Jak uzyskać wypis z księgi wieczystej? Ile...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.