Wysyp inwestycji deweloperskich jakby wbrew koniunkturze.

W 2013 r. wzrasta liczba rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji, co skonfrontować należy z niekorzystną sytuacją gospodarczą w ogóle, w tym w szczególności sytuacją branży budowlanej, narażonej na wysokie ryzyko upadłości. Czy to zwiastuje poprawę nastrojów wśród deweloperów?

Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, portal wyborcza.biz poinformował, że w lipcu 2013 r. deweloperzy rozpoczęli budowę niemal o połowę (dokładnie o 46%) więcej inwestycji, niż przed rokiem. Czy to już euforia i sygnał zażegnanego kryzysu? Chyba niezupełnie. Jednocześnie liczba uzyskiwanych przez deweloperów pozwoleń na budowę zmalała o 31%.

Jak należy interpretować te dane i co one oznaczają opisane zostało w przywołanym artykule. Ja zwrócę uwagę na to, że efekt zauważalnego zwiększenia liczby – niemal boomu – noworozpoczynanych inwestycji kojarzyć należy z prostym faktem, mającym związek z wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Obawiając się nowych rozwiązań prawnych ustawy, w szczególności konieczności uruchomienia i obsługiwania mieszkaniowego rachunku powierniczego, wielu deweloperów w pośpiechu przygotowywało i upubliczniało informacje o rozpoczęciu nowej inwestycji. Jeżeli zdążyli przed 29 kwietnia 2012 r., mogli przyjmować wpłaty nabywców na dotychczasowych zasadach, tj. bez mieszkaniowego rachunku powierniczego. O tym zjawisku rynkowym pisałem w tym miejscu.

Niezależnie od tego inwestycje takie objęte są pozostałymi instrumentami ochronnymi ustawy, m.in. prospektem informacyjnym czy koniecznością zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Wysyp rozpoczynanych inwestycji w 2013 r. należy postrzegać jako konsekwencję „rozpoczęcia sprzedaży” dokonywanego przez deweloperów na wiosnę 2012 r.

Nabywcy muszą pamiętać, że w takiej sytuacji – o ile inwestycja rozpoczynana w 2013 r. rzeczywiście należy do kręgu tych, które deweloper przygotował i ogłosił ich sprzedaż przed 29 kwietnia 2012 r. – obarcza ich nieco większe ryzyko związane z brakiem mieszkaniowego rachunku powierniczego. Taka informacja powinna zostać nabywcom przedstawiona w treści prospektu informacyjnego.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

03.06.2022

Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera na wczesnym etapie inwestycji to duży wybór i korzystna cena, ale również ryzyko. Jeżeli chcesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, rozważ ubezpieczenie...

03.06.2022

O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Planujesz kupić mieszkanie od firmy deweloperskiej i w najbliższym czasie spotkasz się z jej przedstawicielem? Przygotuj pytania do dewelopera. Zastanawiasz się, o co pytać dewelopera...

01.02.2022

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Znasz już termin odbioru mieszkania? Teraz pozostaje przygotować się na ten dzień. Radość – często poprzedzona długimi miesiącami oczekiwania na zakończenie inwestycji – nie powinna...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.