Wysyp inwestycji deweloperskich jakby wbrew koniunkturze.

W 2013 r. wzrasta liczba rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji, co skonfrontować należy z niekorzystną sytuacją gospodarczą w ogóle, w tym w szczególności sytuacją branży budowlanej, narażonej na wysokie ryzyko upadłości. Czy to zwiastuje poprawę nastrojów wśród deweloperów?

Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, portal wyborcza.biz poinformował, że w lipcu 2013 r. deweloperzy rozpoczęli budowę niemal o połowę (dokładnie o 46%) więcej inwestycji, niż przed rokiem. Czy to już euforia i sygnał zażegnanego kryzysu? Chyba niezupełnie. Jednocześnie liczba uzyskiwanych przez deweloperów pozwoleń na budowę zmalała o 31%.

Jak należy interpretować te dane i co one oznaczają opisane zostało w przywołanym artykule. Ja zwrócę uwagę na to, że efekt zauważalnego zwiększenia liczby – niemal boomu – noworozpoczynanych inwestycji kojarzyć należy z prostym faktem, mającym związek z wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Obawiając się nowych rozwiązań prawnych ustawy, w szczególności konieczności uruchomienia i obsługiwania mieszkaniowego rachunku powierniczego, wielu deweloperów w pośpiechu przygotowywało i upubliczniało informacje o rozpoczęciu nowej inwestycji. Jeżeli zdążyli przed 29 kwietnia 2012 r., mogli przyjmować wpłaty nabywców na dotychczasowych zasadach, tj. bez mieszkaniowego rachunku powierniczego. O tym zjawisku rynkowym pisałem w tym miejscu.

Niezależnie od tego inwestycje takie objęte są pozostałymi instrumentami ochronnymi ustawy, m.in. prospektem informacyjnym czy koniecznością zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Wysyp rozpoczynanych inwestycji w 2013 r. należy postrzegać jako konsekwencję „rozpoczęcia sprzedaży” dokonywanego przez deweloperów na wiosnę 2012 r.

Nabywcy muszą pamiętać, że w takiej sytuacji – o ile inwestycja rozpoczynana w 2013 r. rzeczywiście należy do kręgu tych, które deweloper przygotował i ogłosił ich sprzedaż przed 29 kwietnia 2012 r. – obarcza ich nieco większe ryzyko związane z brakiem mieszkaniowego rachunku powierniczego. Taka informacja powinna zostać nabywcom przedstawiona w treści prospektu informacyjnego.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

koszt zawarcia umowy deweloperskiej

09.01.2024

Koszt umowy deweloperskiej – ile wynosi i od czego zależy?

Samo zawarcie umowy deweloperskiej to już wydatek i nie chodzi tutaj o cenę nieruchomości. Jakie są koszty umowy deweloperskiej?
mężczyzna wylicza operat szacunkowy

19.12.2023

Operat szacunkowy – co to jest i ile kosztuje?

Będąc właścicielem nieruchomości, który planuje przekazać do niej prawa na przykład poprzez sprzedaż, lub gdy planujemy zakup nieruchomości i ubiegamy się o kredyt hipoteczny, niezbędny...
jak znaleźć działkę po numerze

05.12.2023

Jak znaleźć działkę po numerze? Poznaj praktyczny poradnik

Kiedy właściciel działki decyduje się na jej sprzedaż, podejmuje szereg działań mających na celu przyciągnięcie potencjalnych kupców. Zazwyczaj umieszcza on ogłoszenie na popularnych portalach nieruchomości,...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.