ikona kontaktu

Wysyp inwestycji deweloperskich jakby wbrew koniunkturze.

Powrót
21.08.2013 | Artykuły
Share Button
Wysyp inwestycji deweloperskich jakby wbrew koniunkturze
Share Button

W 2013 r. wzrasta liczba rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji, co skonfrontować należy z niekorzystną sytuacją gospodarczą w ogóle, w tym w szczególności sytuacją branży budowlanej, narażonej na wysokie ryzyko upadłości. Czy to zwiastuje poprawę nastrojów wśród deweloperów?

Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, portal wyborcza.biz poinformował, że w lipcu 2013 r. deweloperzy rozpoczęli budowę niemal o połowę (dokładnie o 46%) więcej inwestycji, niż przed rokiem. Czy to już euforia i sygnał zażegnanego kryzysu? Chyba niezupełnie. Jednocześnie liczba uzyskiwanych przez deweloperów pozwoleń na budowę zmalała o 31%.

Jak należy interpretować te dane i co one oznaczają opisane zostało w przywołanym artykule. Ja zwrócę uwagę na to, że efekt zauważalnego zwiększenia liczby – niemal boomu – noworozpoczynanych inwestycji kojarzyć należy z prostym faktem, mającym związek z wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Obawiając się nowych rozwiązań prawnych ustawy, w szczególności konieczności uruchomienia i obsługiwania mieszkaniowego rachunku powierniczego, wielu deweloperów w pośpiechu przygotowywało i upubliczniało informacje o rozpoczęciu nowej inwestycji. Jeżeli zdążyli przed 29 kwietnia 2012 r., mogli przyjmować wpłaty nabywców na dotychczasowych zasadach, tj. bez mieszkaniowego rachunku powierniczego. O tym zjawisku rynkowym pisałem w tym miejscu.

Niezależnie od tego inwestycje takie objęte są pozostałymi instrumentami ochronnymi ustawy, m.in. prospektem informacyjnym czy koniecznością zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Wysyp rozpoczynanych inwestycji w 2013 r. należy postrzegać jako konsekwencję “rozpoczęcia sprzedaży” dokonywanego przez deweloperów na wiosnę 2012 r.

Nabywcy muszą pamiętać, że w takiej sytuacji – o ile inwestycja rozpoczynana w 2013 r. rzeczywiście należy do kręgu tych, które deweloper przygotował i ogłosił ich sprzedaż przed 29 kwietnia 2012 r. – obarcza ich nieco większe ryzyko związane z brakiem mieszkaniowego rachunku powierniczego. Taka informacja powinna zostać nabywcom przedstawiona w treści prospektu informacyjnego.

Share Button

Oceń artykuł:

2 / 5. 1

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Kategorie aktualności

  Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

  ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
  (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

  NIP: 586-209-87-32
  numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
  (Santander Bank Polska S.A.)

  Sprawdź opinie Klientów na Google

   Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
   zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

   *Pola obowiązkowe

   Agencja Digital Marketing EACTIVE