ikona kontaktu

Wysyp inwestycji deweloperskich jakby wbrew koniunkturze.

Powrót
21.08.2013 | Artykuły
Share Button
Wysyp inwestycji deweloperskich jakby wbrew koniunkturze
Share Button

W 2013 r. wzrasta liczba rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji, co skonfrontować należy z niekorzystną sytuacją gospodarczą w ogóle, w tym w szczególności sytuacją branży budowlanej, narażonej na wysokie ryzyko upadłości. Czy to zwiastuje poprawę nastrojów wśród deweloperów?

Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, portal wyborcza.biz poinformował, że w lipcu 2013 r. deweloperzy rozpoczęli budowę niemal o połowę (dokładnie o 46%) więcej inwestycji, niż przed rokiem. Czy to już euforia i sygnał zażegnanego kryzysu? Chyba niezupełnie. Jednocześnie liczba uzyskiwanych przez deweloperów pozwoleń na budowę zmalała o 31%.

Jak należy interpretować te dane i co one oznaczają opisane zostało w przywołanym artykule. Ja zwrócę uwagę na to, że efekt zauważalnego zwiększenia liczby – niemal boomu – noworozpoczynanych inwestycji kojarzyć należy z prostym faktem, mającym związek z wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Obawiając się nowych rozwiązań prawnych ustawy, w szczególności konieczności uruchomienia i obsługiwania mieszkaniowego rachunku powierniczego, wielu deweloperów w pośpiechu przygotowywało i upubliczniało informacje o rozpoczęciu nowej inwestycji. Jeżeli zdążyli przed 29 kwietnia 2012 r., mogli przyjmować wpłaty nabywców na dotychczasowych zasadach, tj. bez mieszkaniowego rachunku powierniczego. O tym zjawisku rynkowym pisałem w tym miejscu.

Niezależnie od tego inwestycje takie objęte są pozostałymi instrumentami ochronnymi ustawy, m.in. prospektem informacyjnym czy koniecznością zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Wysyp rozpoczynanych inwestycji w 2013 r. należy postrzegać jako konsekwencję „rozpoczęcia sprzedaży” dokonywanego przez deweloperów na wiosnę 2012 r.

Nabywcy muszą pamiętać, że w takiej sytuacji – o ile inwestycja rozpoczynana w 2013 r. rzeczywiście należy do kręgu tych, które deweloper przygotował i ogłosił ich sprzedaż przed 29 kwietnia 2012 r. – obarcza ich nieco większe ryzyko związane z brakiem mieszkaniowego rachunku powierniczego. Taka informacja powinna zostać nabywcom przedstawiona w treści prospektu informacyjnego.

Share Button

Oceń artykuł:

2 / 5. 1

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Kategorie aktualności

  Kancelaria Prawna dr hab. Bartłomiej Gliniecki

  ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
  (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

  NIP: 586-209-87-32
  numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
  (Santander Bank Polska S.A.)

  Sprawdź opinie Klientów na Google
  profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu

   Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
   zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

   *Pola obowiązkowe

   Agencja Digital Marketing EACTIVE