ikona kontaktu

Historia Pani Adrianny.

Odszkodowanie od ogólnopolskiej firmy deweloperskiej za opóźnienie w przeniesieniu własności lokalu

Opóźnienia w branży deweloperskiej to dość powszechne zjawisko. Wielu Klientów otrzymuje klucze do zakupionych mieszkań nawet z wielomiesięcznym opóźnieniem. Z punktu widzenia nabywców lokali to spore utrudnienie – muszą oni wynajmować mieszkanie, ponosząc przy tym dodatkowe koszty lub mieszkać kątem u rodziny, co z kolei jest rozwiązaniem mało komfortowym. Jeżeli zakup nieruchomości został sfinansowany z kredytu hipotecznego, to pozostaje jeszcze kwestia wyższych rat kredytu. Wszystko to sprawia, że między Klientem a deweloperem może dojść do uzasadnionych konfliktów. Jak wypracować korzystne dla siebie rozwiązanie? Jak dochodzić roszczeń od dewelopera?

Historia Pani Adrianny

Wielomiesięczne opóźnienia w budowie inwestycji w Gdańsku realizowanej przez jedną ze spółek dużego, ogólnopolskiego dewelopera były powodem, dla którego skontaktowała się ze mną Pani Adrianna. Deweloper zaproponował swoim Klientom, w tym właśnie Pani Adriannie, podpisanie aneksów do już zawartych umów deweloperskich, mocą których terminy odbioru i przeniesienia własności ulegały przesunięciu o kilka miesięcy. Klientka miała uzasadnione wątpliwości, czy podpisanie takiej umowy będzie dla niej korzystne.

Po zapoznaniu się ze sprawą Pani Adrianny doradziłem, aby nie uległa namowom dewelopera i nie podpisywała aneksu. Następnie po przeprowadzeniu odbioru konsultowałem treść umowy przeniesienia własności lokalu. Gdy Pani Adrianna stała się już jego właścicielką, zwróciliśmy się do dewelopera z żądaniem zarówno zrekompensowania kosztów kredytu za okres opóźnienia w przeniesieniu własności, jak i pokrycia kosztów wynajmu mieszkania oraz miejsca parkingowego.

Opóźnienia z winy dewelopera? Możesz dochodzić roszczeń

Klienci, którzy nie otrzymali kluczy do mieszkania w ustalonym terminie, mogą dochodzić z tego tytułu roszczeń na dwa sposoby. W umowie deweloperskiej powinny znaleźć się zapisy o karach umownych, do poniesienia których będzie zobowiązany deweloper wówczas, gdy spóźni się z realizacją inwestycji. Jeżeli jednak w umowie brakuje tych zapisów, pozostaje dochodzić odszkodowania z tytułu poniesionych kosztów, które były wynikiem opóźnień.

Opóźnienia deweloperów często oznaczają dla Klientów dodatkowe koszty, np. konieczność przedłużenia umowy o wynajem mieszkania, w którym przebywają oni w oczekiwaniu na klucze do własnego lokalu. Do tego mogą dochodzić dodatkowe koszty związane z obsługą kredytu, np. droższe niż standardowe ubezpieczenie pomostowe. Wielu nabywców mieszkań kieruje się datami wskazywanymi przez deweloperów przy podpisywaniu umów z ekipami zajmującymi się wykończeniem mieszkań. W takiej umowie z kolei mogą znaleźć się zapisy o karach umownych, do uiszczenia których będzie zobowiązany zamawiający usługę, gdy z niej zrezygnuje.

Roszczenie o wypłatę odszkodowania do dewelopera należy wysunąć dopiero po odbiorze mieszkania lub przeniesienia własności, czyli wówczas, gdy możliwe jest podliczenie dodatkowych, poniesionych przez nabywcę nieruchomości kosztów. Aby jednak skutecznie walczyć o wypłatę świadczenia, konieczne jest udokumentowanie poniesionych wydatków. Dla Klientów najczęściej nie jest to problem.

Opóźnienia po stronie dewelopera doprowadziły do tego, że Pani Adrianna również ponosiła dodatkowe koszty. W jej przypadku dotyczyły one zarówno  kosztów wynajmu dotychczasowego mieszkania, jak i konieczności płacenia podwyższonej raty kredytu hipotecznego. Wycenione na kilkaset złotych koszty tzw. ubezpieczenia pomostowego, które nie powstałyby, gdyby deweloper dotrzymał zobowiązań z umowy deweloperskiej, zostały Pani Adriannie w całości zwrócone. Pozostałe roszczenia wynikające z opóźnienia będą przedmiotem osobnego dochodzenia.

Efekt? Klientka odzyskała część pieniędzy

Uzasadnione wątpliwości Pani Adrianny doprowadziły do tego, że udało nam się odzyskać część kosztów, które poniosła ona w związku z nieterminowością dewelopera. Mimo że deweloper nie uznał roszczenia w całości, to dobrze udokumentowane wydatki oraz dotychczasowe orzecznictwo sądowe pozwalają domniemywać, że Klientka odzyska pieniądze.


Napisz
Hiszpański. Ppp
Hiszpański. Ppp
11:05 03 Sep 19
Jestem bardzo zadowolona z otrzymanej analizy umowy przedwstępnej i deweloperskiej przeprowadzonej przez pana mecenasa. Wskazuje on jasno na zapisy w umowach, które są niewłaściwe lub powinny zostać doprecyzowane /uzupełnione. Przedstawia jasno możliwe zagrożenia wynikające z zapisów umownych oraz proponuje możliwe rozwiązania. Bardzo profesjonalnie wykonana usługa prawnicza.
Dariusz Kuchta
Dariusz Kuchta
13:00 13 Aug 19
Super obsługa, pełen profesjonalizm w trybie express. Dzięki opinii Pana Bartłomieja udało się uzyskać środki i doprowadzić do ugody, dziękuje.
Kamil Koleśnik
Kamil Koleśnik
11:44 15 Jul 19
Jestem bardzo zadowolony z usług Pana Bartłomieja. Profesjonalna, fachowa i bardzo szybka analiza i świetny kontakt. Polecam!
Net Profit
Net Profit
09:37 03 Jun 19
Jak najbardziej mogę polecić usługi Pana dr Bartłomieja Glinieckiego. Analiza umowy wykonana w określonym terminie w bardzo rzetelny i przejrzysty sposób. Otrzymałam w krótkim czasie bardzo fachową pomoc.
Paweł Niemiec
Paweł Niemiec
09:33 30 May 19
Bardzo dokładnie i terminowo wykonana analiza. Teraz rozumiem wszelkie zawiłości umowy deweloperskiej.
Marek Woś
Marek Woś
12:26 28 May 19
Bardzo fachowa pomoc i bardzo szybka analiza. Po otrzymaniu analizy na wszystkie moje pytania otrzymałem odpowiedź oraz dalszą pomoc w dyskusji z deweloperem na temat zmian w umowie. Większość moich obaw zniknęła a nawet udało mi się wynegocjować lepsze warunki. Sam czytałem umowę kilkukrotnie wraz z rodziną i ani razu nie wpadliśmy na to, że coś mogłoby być w pewnym stopniu dla mnie niekorzystne. Jednocześnie cieszę się, że przedstawiciel handlowy był skłonny ze mną dyskutować i nie odmawiał zmian w umowie.
Grzegorz Narożański
Grzegorz Narożański
09:05 27 May 19
Bardzo dobry i szybki kontakt, polecam. Uzyskalem fachowa weryfikacja umowy, dokladnie to o co mi chodzilo.
Wojciech Nagrodzki
Wojciech Nagrodzki
07:40 18 May 19
Jestem bardzo zadowolony z usług Pana Bartłomieja. Prostym i zrozumiałym językiem wyjaśnił mi ryzyka z zapisów umowy deweloperskiej. Cześć z tych zapisów udało się zmienić i zminimalizować ryzyko po mojej stronie. Było to warte wielokrotnie więcej niż opłata za usługę. Nie było też opłat za dodatkowe pytania które powstały w trakcie negocjacji z deweloperem. Rzadko spotyka się ludzi tak profesjonalnych. Polecam z całego serca.
likwidacja majątkowa
likwidacja majątkowa
12:30 30 Apr 19
Bardzo fachowa i uprzejma obsługa, pełna analiza dokumentacji, jasny i prosty przekaz informacji. Gorąco polecam!
Aleksandra Wąsiel
Aleksandra Wąsiel
18:29 22 Mar 19
Fajna opcja dla tych, którzy nie maja czasu na spotkania w kancelarii, dla tych którzy wolą na spokojnie sobie poczytać, dla tych którzy szukają szybkich rzetelnych odpowiedzi. Opinia napisana prostym zrozumiałym językiem, dobry kontakt w sprawie pytań do umowy. Polecam
Anna Łukasik
Anna Łukasik
11:24 14 Mar 19
Bardzo dobry kontakt z klientem, analiza przejrzysta i wykonana ekspresowo. Jestem bardzo zadowolona, dziękuję!
Tomasz Kubera
Tomasz Kubera
10:39 11 Mar 19
Serdecznie Polecam usług Pana Bartłomieja. Analizę umowy otrzymałem zgodnie z zadeklarowanym terminem. Pan Bartłomiej dostrzegł w umowie zagrożenia na które sam bym nie wpadł i zaproponował zapisy które będą lepiej chronić moje interesy.
Kamil Jamrozik
Kamil Jamrozik
17:17 17 Feb 19
Otrzymałem wyczerpującą i napisaną zrozumiałym językiem analizę umowy deweloperskiej. Rekomendacje Pana Bartłomieja okazały się trafione i umożliwiły skuteczne negocjacje z kancelarią oraz polepszenie treści umowy na naszą korzyść. Analiza wykonana została w trybie ekspresowym, a szczególnie ciekawa okazała się 10-stopniowa skala porównawcza z innymi umowami. Dało nam to też poczucie bezpieczeństwa podpisując jedną z ważniejszych umów naszego życia, dlatego serdecznie polecam taką usługę.
Ju B
Ju B
13:45 12 Feb 19
Bardzo szybko, fachowo i przejrzyście wykonana analiza umowy. Dzięki niej miałem możliwość wynegocjowania u dewelopera korzystniejszych zapisów w umowie, które wyeliminowały konkretne ryzyka. Miła komunikacja i profesjonalny wynik pracy. Jestem bardzo zadowolony i będę Pana dalej polecać.
Przemysław Łobodziński
Przemysław Łobodziński
18:21 02 Aug 18
Pan Bartłomiej rozjaśnił mi wszystkie niejasności w umowie deweloperskiej i zwrócił uwagę na zapisy o których w ogóle nie pomyślałem, że mogłyby być dla mnie niekorzystne. Polecam.
Marcin Miśków
Marcin Miśków
14:41 29 Jul 18
Bardzo sprawny kontakt, kilkakrotna pomoc telefoniczna celem wyjaśnienia wątpliwości, terminowość wykonania usługi, bardzo duża wiedza.
Michal Lipowski
Michal Lipowski
09:06 04 Jul 18
Polecam usługi Pana Bartłomieja, wszsytko dokładnie i na spokojnie wytłuamczył na spotkaniu, oraz doradzał także mailowo. Odpowiadał zawsze bardzo szybko i rzetelnie
Sławomir Kołodziej
Sławomir Kołodziej
19:21 04 Jun 18
Gorąco polecam! Dzięki fachowej i wnikliwej analizie oraz prostemu objaśnieniu elementów umowy udało nam się uniknąć wielu niekorzystnych wpisów w umowie oraz mieliśmy większą świadomość tego co podpisujemy.
Małgorzata Swat
Małgorzata Swat
18:22 09 May 18
Polecam usługi Pana dr Glinieckiego. Terminowo wykonał szczegółową analizę umowy deweloperskiej. Wskazał konkretne postanowienia, które są niebezpieczne lub niekorzystne. Wszystko opisane językiem zrozumiałym, jasne i czytelne. W analizie zawarte są również gotowe propozycje zmian niekorzystnych zapisów w umowie deweloperskiej oraz zalecenia dla nabywcy. Dodatkowo Pan dr Gliniecki chętnie i w krótkim czasie wyczerpująco odpowiedział na dodatkowe pytania, które pojawiły się po rozmowie z deweloperem.
Jacek Zbudniewek
Jacek Zbudniewek
13:14 29 Apr 18
Raport z analizy umowy deweloperskiej był nader rzeczowy i zawierał bardzo przystępny opis newralgicznych punktów z propozycjami zmian. Uzyskałem także bardzo szybko cenne wyjaśnienia i wskazówki w odpowiedzi na dodatkowe pytania przesłane mailowo. Polecam!
Maciej Józefczyk
Maciej Józefczyk
17:18 15 Mar 18
Polecam usługi Pana dr Glinieckiego. Terminowo wykonał szczegółową analizę umowy deweloperskiej. Rozwiał moje wątpliwości dotyczące niektórych zapisów. Wskazał pocencjalnie niebezpieczne punkty, czy też punkty niezgodne z prawem. Był pomocny w czasie negocjacji umowy (kontakt e-mail, czas odpowiedzi do 24h). Dał nam pewną dawkę spokoju, że podpisana umowa nie będzie umową nie chroniącą naszych praw. Szczerze polecam usługi Pana Bartłomieja wszystkim osobom nabywającym nieruchomości.
Radosław Polański
Radosław Polański
10:45 16 Aug 17
Pan Bartłomiej Gliniecki zwrócił moją uwagę na potencjalne ryzyko podpisania umowy deweloperskiej oraz zaproponował konkretne rozwiązanie. Terminowo dostarczył analizę i odpowiedział na wszystkie pytania. Jestem bardzo zadowolony i polecam usługi.
Karol Krzywdzinski
Karol Krzywdzinski
13:46 11 Aug 17
Polecam korzystanie z usług dr. Glinieckiego. Udzielona opinia była kompletna i udzielona na deklarowany wcześniej czas (5 dni). Pan Gliniecki nie poprzestał na wskazaniu obszarów do dopracowania z deweloperem, ale zasugerował rozwiązania i był do dyspozycji przez cały czas prowadzenia negocjacji, odpowiadając w krótkim czasie na zadawane pytania. Przekazywał linki do stron w których można było otrzymać dodatkowe informacje.
Kamila Gemel
Kamila Gemel
20:10 24 Jul 17
Serdecznie polecam usługi p. dr Bartłomieja Glinieckiego. Bardzo sprawny i bezproblemowy kontakt, jasna i przejrzysta analiza a także gotowość do odpowiedzi na wszelkie pytania :)
Dariusz Zielonka
Dariusz Zielonka
20:44 23 Jul 17
Z całego serca polecam p. Bartłomieja. Korzystałem z jego usług podczas analizy umowy deweloperskiej - dokonał sprawnej i szybkiej weryfikacji umowy, wypunktował aspekty które były dla mnie (kupującego) niekorzystne i aktywnie uczestniczył w procesie negocjacji z deweloperem. Dzięki pomocy pana Bartłomieja czułem się bezpiecznie podpisując ten ważny dokument.
Michał J. Wojtas
Michał J. Wojtas
12:05 11 Jul 17
Z usług Kancelarii dr Glinieckiego korzystam już po raz trzeci przy okazji inwestycji mieszkaniowej. Za każdym razem doceniam bardzo merytoryczne podejście do analizy umowy deweloperskiej oraz duże zaangażowanie p. Bartłomieja w proces negocjacji korzystnych dla nas zapisów umowy. Polecam współpracę każdemu, kto mając naprzeciwko doświadczonego dewelopera chciałby uzyskać pełen komfort z podpisywanymi dokumentami.
Zobacz wszystkie opinie

Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

tel. 780 140 555       b.gliniecki@umowadeweloperska.pl

ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

NIP: 586-209-87-32              numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828   (Santander Bank Polska S.A.)

Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin