Historia Pani Izabeli.

Nietypowa umowa o wybudowanie domu. Jak ją prawidłowo zabezpieczyć?

Najczęściej osoby poszukujące nieruchomości nabywają mieszkania lub domy z rynku pierwotnego albo wtórnego. Niektórzy inwestorzy skuszeni oszczędnościami lub dodatkowymi korzyściami decydują się na niestandardowe rozwiązania. Wówczas pomoc specjalisty jest nieoceniona. Nietypowa transakcja rodzi wiele pytań po stronie inwestora, a poszukiwanie odpowiedzi na własną rękę jest często niemożliwe ze względu na brak czasu.

Historia Pani Izabeli

Przeprowadzeniem nietypowej transakcji była zainteresowana Pani Izabela. Zgłaszając się do mnie, poprosiła ona o pomoc w zabezpieczeniu jej interesów przy realizacji śmiałej koncepcji. Polegała ona na zleceniu zakupu działki z przetargu miejskiego wybranej przez siebie firmie budowlanej, a następnie zamówieniu usługi budowy domu zgodnie z wcześniej uzgodnionym projektem. Po zakończeniu budowy sfinansowanej ze środków Pani Izy, działka z domem miały stać się jej własnością.

Wieloetapowa, niestandardowa transakcja

Dla niestandardowych transakcji przeprowadzanych na rynku nieruchomości charakterystyczny jest brak możliwości wykorzystania najczęściej stosowanych wzorów umów, które są dostępne powszechnie. Zapisy znajdujące się w takich dokumentach nie zabezpieczają w pełni interesów inwestora. Inaczej mówiąc, konstruując postanowienia projektu umowy, należy uwzględnić indywidualny charakter przeprowadzanej inwestycji. Co więcej, dla inwestora źródłem problemów może być też złożoność realizowanego projektu.

W przypadku Pani Izabeli jednym z problemów była właśnie wieloetapowość transakcji. Składała się ona z kilku etapów, czyli przetargu, wykonania projektu domu, jego budowy i następnie przeniesienia własności. Dodatkowo wiele czynności Pani Izabela przekazywała deweloperowi – to on miał zakupić wybraną przez Klientkę działkę, a następnie prowadzić inwestycję. To spowodowało, że konieczne było niestandardowe podejście do tej transakcji. Niezbędne było też opracowanie takich rozwiązań, które w pełni zabezpieczą interesy Klientki na każdym etapie prowadzenia prac.

Zakup nieruchomości wiąże się z kwestiami podatkowymi. W przypadku niestandardowych transakcji konieczne jest sprawdzenie stosownych ustaw i znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy i jakie rozwiązania w tym zakresie będą miały zastosowanie. Dla Pani Izabeli ważne było, aby sprzedaż działki z domem nastąpiła z podatkiem VAT w stawce 8% (cena wylicytowana w przetargu powiększana była o podatek VAT w stawce 23%). Klientka nie chciała też ponosić kosztów notarialnych aż do rozstrzygnięcia przetargu, aczkolwiek przy zabezpieczeniu się na wypadek realizacji każdego możliwego scenariusza.

Profesjonalne projekty umów – gwarancja Twojego bezpieczeństwa

Wieloetapowy i skomplikowany charakter transakcji spowodował, że Pani Izabela postanowiła skorzystać z mojej pomocy. Wspólnie po ustaleniu kluczowych dla klientki kwestii, opracowaliśmy koncepcję transakcji. Przygotowałem również projekty umów z firmą wykonawczą, które pozwoliły wdrożyć przygotowane dla Pani Izabeli rozwiązania.

Nietypowa umowa o wybudowanie domu słusznie skłoniła Panią Izabelę do skorzystania ze specjalistycznej pomocy. Dzięki temu ma ona pewność, że zaproponowane zapisy, które znalazły się w umowie przedstawionej wykonawcy, w pełni zabezpieczają jej interesy. Klientka zaoszczędziła w ten sposób czas i pieniądze – nie musiała szukać odpowiedzi na interesujące ją pytania na własną rękę. Dodatkowo może być spokojna, że w razie niewywiązania się z umowy przez dewelopera, będzie mogła dochodzić rekompensaty.

Inne historie.

Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.