ikona kontaktu

Jakich rachunków powierniczych używali deweloperzy w 2017?.

Powrót
22.01.2018 | Artykuły
Share Button
Jakich rachunków powierniczych używali deweloperzy w 2017?
Share Button

Przed dwoma laty – na początku 2016 r. – przedstawiłem wyniki autorskiego badania statystycznego obrazującego popularność stosowania przez deweloperów otwartych i zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych, jak również odsetek przedsięwzięć deweloperskich, gdzie wpłaty nabywców nie są w żaden sposób zabezpieczane z uwagi na możliwość oferowaną przez art. 37 ustawy deweloperskiej (rozpoczęcie sprzedaży przedsięwzięcia deweloperskiego przed 29 kwietnia 2012 r.). Warto zobaczyć jaka zamiana zaszła w tym zakresie na przestrzeni 2 lat.

 

Dokonałem podsumowania umów deweloperskich, z którymi miałem do czynienia w ciągu 2017 roku. Ich liczba jest na tyle duża, że można pokusić się o przygotowanie zestawienia, które w dość miarodajny sposób będzie obrazowało rynek deweloperski w Polsce właśnie pod względem wyborów wariantów mieszkaniowego rachunku powierniczego. W ponad 85% przypadków w swoich przedsięwzięciach deweloperskich deweloperzy stosowali otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Niespełna 10% inwestycji oferowało nabywcom zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy. W dość niewielkiej liczbie przypadków nieprzekraczającej 5% przedsięwzięcia deweloperskie rozpoczęły się przed 29 kwietnia 2012 roku, więc deweloperzy przyjmowali wpłaty nabywców na zwykły rachunek bankowy.

Jeśli porównamy te dane z zestawieniem, które opublikowałem za rok 2015 (właściwie to za okres marzec 2015 r. – luty 2016 r.), to dojść możemy do ciekawych spostrzeżeń. Do marginalnego poziomu zeszły inwestycje, w których deweloperzy nie oferowali mieszkaniowego rachunku powierniczego. Na pozycji lidera popularności umocnił się otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Z kolei odsetek przedsięwzięć z zamkniętym mieszkaniowym rachunkiem powierniczym pozostał właściwie na niezmienionym poziomie. Dobrze obrazuje to poniższy wykres:

 

Warto pamiętać o tych wynikach w dyskusji nad ewentualnymi zmianami w ustawie deweloperskiej, które miałyby uniemożliwić deweloperom stosowanie otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych. Zmiana taka będzie bowiem na pewno mocno odczuwalna dla niemal 90% deweloperów, a także ich potencjalnych klientów.

Podsumowanie obejmuje umowy deweloperskie oferowane nabywcom do podpisu w okresie styczeń 2017 r. – grudzień 2017 r. przez deweloperów z całej Polski: zarówno z największych miast, średnich, jak i budujących w mniejszych miejscowościach, deweloperów będących dużymi spółkami notowanymi na GPW o rozbudowanej strukturze holdingowej, średnich (lokalnych), jak i firmy niewielkie, rodzinne posiadające niewielką historię realizacyjną albo w ogóle nie mające doświadczenia.

Share Button

Oceń artykuł:

4 / 5. 1

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Kategorie aktualności

  Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

  ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
  (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

  NIP: 586-209-87-32
  numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
  (Santander Bank Polska S.A.)

  Sprawdź opinie Klientów na Google

   Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
   zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

   *Pola obowiązkowe

   Agencja Digital Marketing EACTIVE