Cesja mieszkania Warszawa.

​Cesja mieszkania Warszawa

W dużych miastach – takich, jak Warszawa – cesja mieszkania jest przez wielu inwestorów postrzegana w kategoriach zarobku. Powodem jest m.in. kurczący się zasób gruntów położonych w dobrych lokalizacjach, które mogą zostać zagospodarowane w celach inwestycyjnych. Aby jednak zarobić na sprzedaży praw do budowanego mieszkania, nie wystarczy tylko myśleć perspektywicznie – trzeba jeszcze zorientować się, jak taka sprzedaż wygląda od strony formalnej.

Cesja mieszkania została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Aby dokonana cesja nie mogła zostać podważona, trzeba pamiętać m.in. o wymaganej formie i uzyskaniu zgody dewelopera.

Jak dokonać cesji mieszkania w Warszawie?

W przypadku cesji mieszkania wymagana jest forma pisemna. Warszawa jest jednak specyficznym rynkiem nieruchomości – na jej terenie często realizowane są prestiżowe osiedla, na których cena apartamentów dochodzi do (lub nawet przekracza) kwoty 1 mln zł. Z tego względu strony zainteresowane cesją z reguły wybierają silniejszą niż pisemną formę umowy – podpisują akt notarialny.

Cesja mieszkania w formie aktu notarialnego oznacza także możliwość zabezpieczenia roszczenia o zapłatę dzięki poddaniu się egzekucji przez cesjonariusza.

Cesja mieszkania w Warszawie – zgoda dewelopera

Cesja mieszkania może mieć miejsce jedynie po wyrażeniu na nią zgody przez dewelopera. Obowiązujące przepisy dopuszczają, aby deweloper wyraził zgodę już na etapie podpisywania umowy deweloperskiej – wystarczy zamieścić stosowny zapis w umowie. To rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla inwestorów pewnych tego, że będą chcieli odsprzedać prawo do mieszkania, które dopiero zostanie zbudowane.

Aby po podpisaniu umowy deweloperskiej nie okazało się, że zdobycie zgody dewelopera na cesję jest niemożliwe, warto wykazać się przezornością i skonsultować zaproponowane przez dewelopera zapisy z prawnikiem.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

notariusz sporządza pismo o depozyt notarialny

08.04.2024

Co to jest depozyt notarialny, ile kosztuje i przed czym chroni?

Depozytem notarialnym są zainteresowane zazwyczaj osoby, które planują sprzedać nieruchomość. Czy warto porozmawiać z nabywcą właśnie o depozycie notarialnym? Dlaczego może on być korzystnym rozwiązaniem...
wierzyciel, który składa wniosek o hipotekę przymusową

25.03.2024

Hipoteka przymusowa – co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Zdarza się, że dłużnik unika uregulowania długu. Jeżeli do tego wyprzedaje posiadany majątek, wierzyciel może słusznie obawiać się, że nie odzyska pieniędzy. Jednym z rozwiązań...
mężczyzna, który przygotowuje wypis z księgi wieczystej

11.03.2024

Wypis z księgi wieczystej – jak go uzyskać i jaki jest jego koszt?

Sprzedaż, zakup czy ubezpieczenie nieruchomości – to tylko kilka przykładowych sytuacji, gdy potrzebny jest wypis z księgi wieczystej. Jak uzyskać wypis z księgi wieczystej? Ile...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.