Czy banki mogą być deweloperami?

Na rynku deweloperskim oferty sprzedaży mieszkań przedstawiają również podmioty, których logo i oznaczenie nawiązuje do znanych na rynku banków. Podobieństwo to jest jak najbardziej zamierzone i ma dodatkowo zachęcić klientów poprzez przywołanie na ogół dobrze znanej mu marki. Czy banki zajmują się działalnością deweloperską? O co tutaj chodzi?

Prowadzenie działalności deweloperskiej może być bardzo dochodowe, jeżeli weźmie się pod uwagę koszty wybudowania i obsługi danej inwestycji oraz ceny uzyskane z jej sprzedaży. Wszystko zależy jeszcze od koniunktury rynkowej, jednak marże osiągane przez deweloperów należą z reguły do dość atrakcyjnych na tle innych branż. Do tego prowadzenie działalności deweloperskiej opiera się najczęściej na silnym zapleczu kredytowym, które oferują banki. Deweloperzy na ogół nie finansują inwestycji wyłącznie z własnych środków, ani nie liczą w dużym stopniu na wpłaty dokonywane przez przyszłych nabywców. Tych zależności świadome są banki, które angażują się w działalność deweloperską.

Nie robią tego bezpośrednio, lecz tworzą spółki celowe (spółki-córki), które zajmują się prowadzeniem inwestycji deweloperskich. Kto na tym zyskuje i w jaki sposób? Przede wszystkim bank. Jego spółka realizuje inwestycję, z której zyski zasilą bank. Jednocześnie koszty finansowania tej inwestycji są mniejsze niż w porównaniu u innych deweloperów: bank zapewne obniży marżę za udzielenie kredytu swojej spółce deweloperskiej albo w inny sposób zapewni jej lepsze warunki niż pozostałym deweloperom. Tym samym – przy założeniu, że ceny mieszkań w takiej inwestycji wcale nie będą niższe niż u innych deweloperów – rośnie zysk. Dodatkowo bank zyskuje potencjalne źródło pozyskiwania klientów zainteresowanych kredytem mieszkaniowym, których będzie zdobywać „jego” spółka deweloperska  („Cieszymy się, że chcecie państwo kupić mieszkanie. Proponujemy wzięcie na nie kredytu w banku X na preferencyjnych warunkach”). W zaprezentowanym układzie bank, którego spółka deweloperska prowadzi inwestycję, będzie zapewne również prowadził mieszkaniowy rachunek powierniczy dla przedsięwzięcia. Nabywcy będą dokonywali na niego wpłat, przez co korzyść banku z obracania tymi pieniędzmi przez miesiące realizacji inwestycji będzie jeszcze większa.

Co taka sytuacja oznacza dla nabywców? W zasadzie nic złego. Spółka deweloperska banku jest deweloperem w rozumieniu przepisów ustawy deweloperskiej. Nabywcy są zatem chronieni przez jej przepisy tak samo, jak w przypadku każdego innego dewelopera. Plusem dla nabywców może być natomiast większe bezpieczeństwo realizacji inwestycji. W przypadku wielu deweloperów kłopoty związane są często z utratą płynności finansowej spowodowanej np. wypowiedzeniem kredytu przez bank. W przypadku spółki deweloperskiej banku obawa o utratę finansowania albo problemy z zapewnieniem płynności będą zapewne mniejsze z uwagi na powiązania – finansowe i wizerunkowe – obu podmiotów. Maleje zatem ryzyko ogłoszenia upadłości takiego dewelopera. Oczywiście wykluczając przypadki, gdy w poważne tarapaty finansowe wpadnie sam bank. Więcej informacji znajduje się w artykule:

https://www.umowadeweloperska.pl/upadlosc-banku-moze-byc-jeszcze-grozniejsza-niz-upadlosc-dewelopera/

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

mężczyzna oblicza podatek od sprzedaży nieruchomości

05.08.2024

Podatek od sprzedaży nieruchomości – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Sprzedaż nieruchomości oznacza nie tylko emocje, ale również konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kto i jak w 2024...
mężczyzna, który uzyskał akt własności domu

05.08.2024

Jak uzyskać akt własności domu?

Umowa przenosząca własność nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Chociaż jest to ważny dokument, to właścicielom domów, mieszkań czy działek zdarza się go zgubić. Jak uzyskać...
jak przekształcić działkę rolną na budowlaną

02.08.2024

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną? Podpowiadamy!

Budowa domu jest możliwa na działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Posiadasz działkę rolną? Wciąż możesz wybudować wymarzony dom, ale musisz przygotować się na więcej...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.