Hala garażowa – część wspólna czy osobny lokal?

Budynki wielorodzinne najczęściej posiadają podziemną halę garażową z miejscami postojowymi dla samochodów i komórkami lokatorskimi. Z prawnego punktu widzenia hala garażowa może być zarówno częścią nieruchomości wspólnej – tak samo jak części budynków poza lokalami czy teren dookoła nich – albo osobnym lokalem niemieszkalnym. O wyborze rozwiązania decyduje deweloper. Oba mają swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć.

 

Jakie są różnice pomiędzy halą garażową będącą częścią nieruchomości wspólnej a samodzielnym lokalem niemieszkalnym? Pierwsza to zasady ponoszenia kosztów utrzymania. Gdy hala stanowi część nieruchomości wspólnej koszty jej utrzymania (także remontów) pokrywają wszyscy właściciele lokali proporcjonalnie do udziałów w nieruchomości wspólnej – także, gdy nie dysponują miejscami postojowymi. W przypadku samodzielnego lokalu koszty dzielone są jedynie pomiędzy współwłaścicieli hali, którymi są osoby mające prawo korzystania z miejsc postojowych.

Kupujesz mieszkanie? Sprawdzimy Twoją umowę

 

Drugą najważniejszą różnicą jest możliwość sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Gdy hala stanowi część nieruchomości wspólnej, prawo do korzystania z miejsca postojowego można przenieść na inną osobę właściwie tylko razem z prawem własności mieszkania. Natomiast gdy hala jest odrębnym lokalem, sprzedaż udziałów w prawie jej współwłasności (a z nimi uprawnienia do korzystania z miejsca postojowego) może nastąpić niezależnie od sprzedaży samego mieszkania. W tym ostatnim przypadku nabywcą miejsca postojowego (ściślej: udziału w hali garażowej dającego prawo do korzystania z określonego miejsca postojowego) może być także osoba nie będąca właścicielem mieszkania w budynku.

Trzecia różnica to wysokość podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste. Jeśli hala garażowa jest odrębnym lokalem, jej współwłaściciele płacą wyższy podatek od nieruchomości i ewentualnie opłatę za użytkowanie wieczyste niż wówczas, gdyby była ona częścią nieruchomości wspólnej. Różnica w przypadku pojedynczego współwłaściciela może wynosić nawet kilkaset złotych rocznie. Przeczytaj więcej: kliknij

Wreszcie czwarta różnica dotyczy ceny płaconej deweloperowi. Jeśli hala garażowa stanowi część nieruchomości wspólnej, cena miejsca postojowego objęta jest preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8%. Z jednej strony może oznaczać to niższą cenę takiego miejsca (w porównaniu do udziału w hali garażowej będącej osobnym lokalem) albo wyższy zysk dla dewelopera z jego sprzedaży (niższy podatek VAT). Gdy hala stanowi odrębny lokal niemieszkalny, wówczas należy zapłacić stawkę VAT w wysokości podstawowej 23%.

Reasumując, gdy hala garażowa stanowi odrębny lokal, zakup miejsca postojowego i jej utrzymanie (w szczególności podatki i opłaty) są wyższe, niż w sytuacji, gdy hala stanowi część nieruchomości wspólnej. Jednakże jednocześnie właściciele lokali mają większą elastyczność w zbywaniu lub zakupie miejsc postojowych po oddaniu inwestycji do użytku.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

notariusz sporządza pismo o depozyt notarialny

08.04.2024

Co to jest depozyt notarialny, ile kosztuje i przed czym chroni?

Depozytem notarialnym są zainteresowane zazwyczaj osoby, które planują sprzedać nieruchomość. Czy warto porozmawiać z nabywcą właśnie o depozycie notarialnym? Dlaczego może on być korzystnym rozwiązaniem...
wierzyciel, który składa wniosek o hipotekę przymusową

25.03.2024

Hipoteka przymusowa – co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Zdarza się, że dłużnik unika uregulowania długu. Jeżeli do tego wyprzedaje posiadany majątek, wierzyciel może słusznie obawiać się, że nie odzyska pieniędzy. Jednym z rozwiązań...
mężczyzna, który przygotowuje wypis z księgi wieczystej

11.03.2024

Wypis z księgi wieczystej – jak go uzyskać i jaki jest jego koszt?

Sprzedaż, zakup czy ubezpieczenie nieruchomości – to tylko kilka przykładowych sytuacji, gdy potrzebny jest wypis z księgi wieczystej. Jak uzyskać wypis z księgi wieczystej? Ile...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.