Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

pieniądze przeznaczone na wykończenie mieszkania

Wymarzone mieszkanie na nowopowstałym osiedlu może sporo kosztować. Nabywcy lokali pochodzących od deweloperów bardzo często nie mogą wprowadzić się tuż po otrzymaniu kluczy, ponieważ niezbędne jest jeszcze wykończenie mieszkania. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2024 roku? Dowiedz się, na jakie potencjalne koszty powinieneś być przygotowany.

Wykończenie mieszkania deweloperskiego – od czego zacząć?

Koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego to jedno z tych pytań, na które trudno udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Od czego zacząć szacowanie kosztów? Punktem wyjścia powinno być ustalenie, w jaki sposób deweloper interpretuje termin stan deweloperski. Z pozoru kwestia ta wydaje się oczywista, jednak w praktyce nie istnieje jedna definicja tego określenia. Każda firma sama decyduje, w jakim stanie udostępni klientowi wybudowane mieszkanie – to z kolei ma wpływ na kwotę, jaką trzeba będzie przeznaczyć na jego wykończenie.

Przykład: Umowa z deweloperem może przewidywać, że ściany mieszkania będą nie tylko otynkowane, ale również zostaną pokryte białą farbą. Takie przygotowanie ścian nie tylko pozwala skreślić część czynności z listy prac do wykonania, ale również wpływa na koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego – inwestor nie musi kupować farby podkładowej.

Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, trzeba zacząć od wymienienia czynników wpływających na koszt całkowity. Aspektów jest dużo, ale do tych kluczowych należą:

  • lokalizacja mieszkania – w dużym mieście ceny materiałów budowlanych mogą być wyższe, dodatkowo inwestor musi liczyć się również z wyższymi stawkami za pracę fachowców;
  • metraż mieszkania – im mieszkanie jest większe, tym naturalnie wyższy będzie koszt jego wykończenia;
  • zmiany w aranżacji mieszkania – jeżeli wiążą się one z usunięciem lub przesunięciem ścian, to wykonanie tych prac podwyższy koszt wykończenia mieszkania z rynku pierwotnego;
  • pożądany standard – to kolejny czynnik, który trzeba uwzględnić, szacując koszt wykończenia mieszkania;
  • robocizna – kosztów robocizny wykończenia mieszkania nie zawsze można uniknąć, ponieważ nie wszystkie prace można wykonać we własnym zakresie, dlatego należy przeznaczyć część budżetu na wynagrodzenie wykonawców.

para maluje ściany w wykańczanym mieszkaniu

Jak oszacować koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego?

Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania pojawiają się na każdym etapie, warto się na nie przygotować. Jak kontrolować wydatki i wstępnie oszacować, jaka kwota będzie potrzebna na wykończenie mieszkania? Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie kosztorysu wykończenia mieszkania. Możesz skorzystać z dostępnych online wzorów, ale można również przygotować własny dokument, np. w Excelu. Co warto wiedzieć o kosztorysie?

Dobrze sporządzony kosztorys wykończenia mieszkania powinien:

  • zostać podzielony na kilka sekcji (np. elementy do wykonania – podłogi, ściany i sufity, oświetlenie, elektryka lub pomieszczenia) – rezultatem będzie większa kontrola nad wydatkami;
  • uwzględniać stawki fachowców – koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim może być zróżnicowany w zależności od firmy i zakresu jej oferty, co warto mieć na uwadze podczas wyboru wykonawcy;
  • obejmować informacje o ilości roboczogodzin – taka kolumna pozwoli kontrolować rozliczenia z ekipami, a na końcu sprawdzić, ile udało się zaoszczędzić, wykonując niektóre prace samodzielnie.

Warto też pamiętać o metodach optymalizacji kosztu wykończenia mieszkania. Na etapie zakupu lokalu dobrym sposobem jest analiza umowy deweloperskiej. To usługa, która pozwala uchronić się przed zakupem np. zadłużonego mieszkania czy podpisania umowy zawierającej niekorzystne zapisy. Szacując koszty wykończenia mieszkania deweloperskiego, warto m.in. porównać ceny materiałów w różnych sklepach oraz szukać aktualnych promocji.

Kosztu wykończenia mieszkania we własnym zakresie nie muszą szacować inwestorzy, którzy zdecydują się na mieszkanie wykończone pod klucz. Wówczas kosztorys wykończenia mieszkania (obejmujący zarówno materiały, jak i koszt robocizny wykończenia mieszkania) otrzymają od wykonawcy – firmy deweloperskiej. Podobnie wygląda sytuacja, gdy właściciel nie ma pomysłu na wykończenie mieszkania i angażuje do pracy także architekta.

Średni koszt wykończenia mieszkania – ile wynosi?

Według specjalistów średni koszt wykończenia mieszkania w 2022 r. wynosił od 1000 zł do 1500 zł za 1 mkw. Inflacja oraz utrzymujące się duże zainteresowanie nieruchomościami spowodowały jednak, że w 2024 r. jest już drożej – dolna granica przesunęła się w górę o 200-300 zł. Na tej podstawie można zatem uznać, że średni koszt wykończenia mieszkania w bieżącym roku to 1500 zł za 1 mkw.

Przykład: Orientacyjny koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego o metrażu 50 mkw. wyniesie 75 000 zł. To sporo, zwłaszcza że w tej cenie standard wykończenia będzie prawdopodobnie przeciętny. Wykonując część prac samodzielnie, można jednak obniżyć podaną kwotę nawet o połowę.

Ewentualne oszczędności można przeznaczyć na wcześniejszą spłatę kredytu lub sprzęty i meble lepszej jakości. Dzięki temu posłużą one na długie lata, a Ty będziesz cieszyć się wykończeniem mieszkania, o jakim zawsze marzyłeś!

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

notariusz sporządza pismo o depozyt notarialny

08.04.2024

Co to jest depozyt notarialny, ile kosztuje i przed czym chroni?

Depozytem notarialnym są zainteresowane zazwyczaj osoby, które planują sprzedać nieruchomość. Czy warto porozmawiać z nabywcą właśnie o depozycie notarialnym? Dlaczego może on być korzystnym rozwiązaniem...
wierzyciel, który składa wniosek o hipotekę przymusową

25.03.2024

Hipoteka przymusowa – co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Zdarza się, że dłużnik unika uregulowania długu. Jeżeli do tego wyprzedaje posiadany majątek, wierzyciel może słusznie obawiać się, że nie odzyska pieniędzy. Jednym z rozwiązań...
mężczyzna, który przygotowuje wypis z księgi wieczystej

11.03.2024

Wypis z księgi wieczystej – jak go uzyskać i jaki jest jego koszt?

Sprzedaż, zakup czy ubezpieczenie nieruchomości – to tylko kilka przykładowych sytuacji, gdy potrzebny jest wypis z księgi wieczystej. Jak uzyskać wypis z księgi wieczystej? Ile...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.