Kategorie aktualności
- Dla deweloperów
- Dla nabywców
- Dla wszystkich
- Gwarancja bankowa
- Kara umowna
- Kwestie podstawowe
- Mieszkaniowy rachunek powierniczy
- Niedozwolone postanowienia umowne
- Nowelizacja ustawy deweloperskiej
- Odbiór nieruchomości
- Odstąpienie od umowy deweloperskiej
- Podpisywanie umowy z deweloperem
- Poradniki
- Prospekt informacyjny
- Sprawy Czytelników
- Umowa deweloperska
- Umowa rezerwacyjna
- Upadłość dewelopera
- Ustawa deweloperska
Co to jest umowa deweloperska?
05.09.2019 | ArtykułyW tym miejscu wypada odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co to jest umowa deweloperska i czym się charakteryzuje?
Zadatek w umowie deweloperskiej
02.09.2019 | ArtykułyPrzepisy ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (ustawy deweloperskiej) nie regulują kwestii zadatku w umowie deweloperskiej. Nie oznacza to jednak, że zadatek w umowie deweloperskiej nie może się pojawić. Przeciwnie, może on zostać wprowadzony i stanowić dla stron dodatkowy bodziec ku temu, aby zawrzeć umowę przenoszącą własność.
Harmonogram płatności 10/90
26.08.2019 | ArtykułyPodczas negocjowania zakupu mieszkania albo domu od dewelopera jednym z ważnych punktów jest harmonogram płatności. Terminy i wysokości wpłat na poczet ceny mieszkania albo domu powinny być dogodne dla klienta. Ważne jest również to, by określić je w sposób jasny i nie budzący wątpliwości. Dobrą dla nabywców propozycją jest harmonogram płatności 10/90.
UOKiK ukarał poznańskiego dewelopera 3DOM S.A. za stosowanie w umowach deweloperskich niedozwolonych postanowień
16.07.2019 | ArtykułyPrezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na dewelopera 3DOM Spółka akcyjna z siedzibą w Poznaniu, który m.in. realizował przedsięwzięcie deweloperskie „Strzeszyn Park”, łączną karę w wysokości prawie 160 000 zł. Powodem ukarania dewelopera było narzucanie nabywcom w treści umów deweloperskich bardzo niekorzystnych dla nich rozwiązań, które dotychczas wielokrotnie uznawane były za niedozwolone postanowienia umowne. Dotyczyły one m.in. nierozliczania różnic pomiędzy powierzchnią projektową i użytkową oraz ograniczenia wysokości kar umownych, których zapłaty domagać się mógł nabywca.
Jak kupić mieszkanie od dewelopera na kredyt?
08.05.2019 | ArtykułyZakup nieruchomości od dewelopera ma sporo zalet – mieszkanie można dowolnie urządzić, a zmotoryzowani właściciele nie muszą martwić się o miejsce parkingowe. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy mieszkania od dewelopera kupuje się z pomocą banku. Jeżeli interesuje Cię mieszkanie od dewelopera, którego zakup sfinansujesz kredytem bankowym, poznaj całą procedurę, którą będziesz musiał przejść.
Użytkowanie wieczyste – zapłać od razu z rabatem i zapomnij
03.01.2019 | Artykuły1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów, na których zbudowane są domy jednorodzinne lub budynki mieszkalne (także z lokalami użytkowymi), zostało przekształcone w prawo własności tych gruntów. Podstawową korzyścią jest uwłaszczenie dotychczasowych użytkowników wieczystych - stali się oni pełnoprawnymi właścicielami gruntu. Drugą korzyścią oferowaną przez przepisy przekształceniowe jest możliwość bardzo taniego zlikwidowania problemu corocznych opłat za użytkowanie wieczyste. Opłaty te pozostają także po 1 stycznia 2019 r. pod tytułem opłaty z tytułu przekształcenia gruntu w prawo własności.