Kategorie aktualności
- Dla deweloperów
- Dla nabywców
- Dla wszystkich
- Gwarancja bankowa
- Kara umowna
- Kwestie podstawowe
- Mieszkaniowy rachunek powierniczy
- Niedozwolone postanowienia umowne
- Nowelizacja ustawy deweloperskiej
- Odbiór nieruchomości
- Odstąpienie od umowy deweloperskiej
- Podpisywanie umowy z deweloperem
- Poradniki
- Prospekt informacyjny
- Sprawy Czytelników
- Umowa deweloperska
- Umowa rezerwacyjna
- Upadłość dewelopera
- Ustawa deweloperska
UOKiK ukarał poznańskiego dewelopera 3DOM S.A. za stosowanie w umowach deweloperskich niedozwolonych postanowień
16.07.2019 | ArtykułyPrezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na dewelopera 3DOM Spółka akcyjna z siedzibą w Poznaniu, który m.in. realizował przedsięwzięcie deweloperskie „Strzeszyn Park”, łączną karę w wysokości prawie 160 000 zł. Powodem ukarania dewelopera było narzucanie nabywcom w treści umów deweloperskich bardzo niekorzystnych dla nich rozwiązań, które dotychczas wielokrotnie uznawane były za niedozwolone postanowienia umowne. Dotyczyły one m.in. nierozliczania różnic pomiędzy powierzchnią projektową i użytkową oraz ograniczenia wysokości kar umownych, których zapłaty domagać się mógł nabywca.
Jak oblicza się powierzchnię użytkową mieszkania albo domu?
04.08.2018 | ArtykułyJednym z najważniejszych czynników wyznaczających cenę każdej nieruchomości jest jej powierzchnia. Nie inaczej jest w przypadku lokali mieszkalnych i domów. Ten parametr poprawnie nazywa się powierzchnią użytkową i dokładnie można go określić dopiero po zakończeniu budowy budynku. Poniżej wyjaśnię według jakich zasad ustalana jest powierzchnia użytkowa mieszkania lub domu jednorodzinnego.
Nowelizacja ustawy deweloperskiej na horyzoncie
05.06.2018 | Artykuły4 czerwca 2018 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował projekt ustawy zmieniającej przepisy ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, popularnie nazywanej "ustawą deweloperską". Projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej stanowi konsekwencję ogłoszonych na początku 2018 roku planów w tym zakresie i opublikowania przez UOKiK założeń. Ogłoszony właśnie projekt przewiduje bardzo dużo zmian w treści ustawy deweloperskiej, niektóre są naprawdę poważne.
Wyrok sądu: masz mniejsze mieszkanie? Deweloper powinien zwrócić część ceny
18.10.2017 | ArtykułyCzęsto zdarza się, że powierzchnia mieszkania ustalona w wyniku obmiarów powykonawczych różni się od tej, która była przewidziana w projekcie budowlanym i wpisana została do umowy deweloperskiej jako podstawa ustalenia ceny. Różnica taka jest nie do uniknięcia biorąc pod uwagę specyfikę technologiczną procesu budowlanego. Jednak w przypadku różnicy na niekorzyść nabywcy (zmniejszenia powierzchni), deweloper powinien rozliczyć z nabywcą powstałą nadpłatę. Tę zasadę potwierdził niedawno Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Możliwość wynajmowania mieszkania po jego odbiorze od dewelopera
27.06.2017 | ArtykułyOstatnio jedna z moich Czytelniczek zadała mi pytanie: czy jest możliwe wynajmowanie mieszkania po dokonaniu jego odbioru od dewelopera, ale jeszcze przed zawarciem umowy przenoszącej własność? Odpowiedź może być interesująca zwłaszcza dla tych osób, które planują wykorzystanie kupowanego mieszkania w celach lokaty kapitału i odpłatnego udostępniania go innym osobom.
Deweloperzy wygrywają z UOKiK-iem w sprawie powierzchni
13.07.2015 | ArtykułyPolski Związek Firm Deweloperskich wygrał przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie kilkuletni spór o postanowienie dopuszczające różnicę pomiędzy projektowaną powierzchnią mieszkania albo domu a rzeczywiście wykonaną, stwierdzoną pomiarami powykonawczymi. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował postanowienie zezwalające na taką rozbieżność, natomiast Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie uznał, że umowy z konsumentami mogą przewidywać niewielką tolerancję w powierzchni, która będzie później prowadziła do odpowiedniej korekty wysokości ceny. O co chodzi? Spór na tym tle trwa od lat, sięga jeszcze czasów sprzed wejścia w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Zresztą przepisy ustawy w żaden sposób się do tej kwestii nie odniosły. UOKiK od dawna stoi na stanowisku, że jakakolwiek różnica pomiędzy powierzchnią przewidzianą w umowie deweloperskiej a powierzchnią rzeczywiście wykonaną stanowi nienależyte wykonanie umowy i uprawnia nawet nabywcę do odstąpienia od umowy. Jednocześnie jako tzw. niedozwolone postanowienia umowne UOKiK traktuje postanowienia dopuszczające tolerancję w powierzchni na jakimkolwiek poziomie, bez względu na to czy wywołują konieczność korekty wysokości ceny czy nie. Stanowisko Urzędu w tej sprawie od lat jest konsekwentne i nieprzejednane. Nawiasem mówiąc w praktyce bardzo niewielka, wręcz śladowa grupa klientów deweloperów decydowała się na odstępowanie od umów z uwagi na różnice w powierzchni (według danych UOKiK za lata 2011-2013 było to dokładnie 7 przypadków).