Kategorie aktualności
- Dla deweloperów
- Dla nabywców
- Dla wszystkich
- Gwarancja bankowa
- Kara umowna
- Kwestie podstawowe
- Mieszkaniowy rachunek powierniczy
- Niedozwolone postanowienia umowne
- Nowelizacja ustawy deweloperskiej
- Odbiór nieruchomości
- Odstąpienie od umowy deweloperskiej
- Podpisywanie umowy z deweloperem
- Poradniki
- Prospekt informacyjny
- Sprawy Czytelników
- Umowa deweloperska
- Umowa rezerwacyjna
- Upadłość dewelopera
- Ustawa deweloperska
UOKiK nakłada kary za błędne informacje w prospekcie informacyjnym
19.11.2018 | ArtykułyPrezes UOKiK nałożył karę finansową na dewelopera, który w prospekcie informacyjnym nie podał informacji o budowie centrum logistycznego w odległości kilkudziesięciu metrów od swojego przedsięwzięcia deweloperskiego.
Nowelizacja ustawy deweloperskiej na horyzoncie
05.06.2018 | Artykuły4 czerwca 2018 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował projekt ustawy zmieniającej przepisy ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, popularnie nazywanej "ustawą deweloperską". Projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej stanowi konsekwencję ogłoszonych na początku 2018 roku planów w tym zakresie i opublikowania przez UOKiK założeń. Ogłoszony właśnie projekt przewiduje bardzo dużo zmian w treści ustawy deweloperskiej, niektóre są naprawdę poważne.
Dlaczego warto czytać załączniki do prospektu i umowy deweloperskiej?
31.03.2016 | ArtykułyNapisała do mnie Czytelniczka, która została zaskoczona planami dewelopera dotyczącymi realizowanej inwestycji. Pani Magda podpisała umowę deweloperską dotyczącą apartamentu na ostatnim piętrze w budynku, z którego roztaczać miał się piękny widok na okolicę. Po pewnym czasie, gdy budowa byłą już na ukończeniu, okazało się, że ostatnie piętro budynku realizowanego w ramach tej samej inwestycji będzie przesłaniać perspektywę z jej okien. Czy na tej podstawie można wycofać się z umowy?
Powraca temat nowelizacji ustawy deweloperskiej
14.01.2016 | ArtykułyPo roku od przedstawienia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstępnych założeń dotyczących nowelizacji przepisów ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (ustawy deweloperskiej) oraz po zawieszeniu prac w tym zakresie w związku z upływem kadencji parlamentu, projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej został ponownie wpisany do kalendarza prac Rady Ministrów. Oznacza to kontynuację prac nad zmianami w tej ustawie przez obecny rząd i parlament.
Nowelizacji ustawy deweloperskiej nie będzie, ale… jednak będzie
21.07.2015 | ArtykułyZapowiadana od końca 2014 r. dość poważna nowelizacja przepisów ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie nastąpi w najbliższych miesiącach. Na pewno za to 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy nowelizujące tzw. ustawę deweloperską w mniejszym stopniu.
W jaki sposób przebiega podpisanie umowy deweloperskiej u notariusza?
10.03.2015 | ArtykułyDla większości osób wizyta u notariusza jest przeżyciem dość wyjątkowym, a podpisanie umowy deweloperskiej stanowi stosunkowo rzadką ku temu okazję. Jak wygląda wizyta u notariusza, czego się po niej spodziewać i na co przygotować w takiej sytuacji? Podpisanie umowy deweloperskiej u notariusza przebiega bardzo podobnie do innych czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego, jak np. zawarcie umowy sprzedaży albo dokonanie darowizny nieruchomości. Zacznijmy od początku, który ma miejsce jeszcze przed samym podpisaniem umowy u notariusza. Nabywca, jeżeli jest zdecydowany na podpisanie umowy dotyczącej konkretnego mieszkania albo domu, przed podpisaniem umowy deweloperskiej powinien otrzymać od dewelopera prospekt informacyjny z załączonym do niego wzorem umowy deweloperskiej, która później zostanie zawarta. Zatem jeszcze na długo przed podpisaniem umowy nabywca ma szanse zapoznać się z jej treścią, zadać pytania lub rozwiać niejasności i ewentualnie wynegocjować jakieś zmiany. Jeżeli nabywca nie zrobi tego wcześniej, w chwili dokonywania czynności przed notariuszem może już być za późno - zwłaszcza na negocjacje co do zmiany treści umowy.