Ustawa deweloperska doczeka się zmian w 2015 r.?

Padła pierwsza konkretna deklaracja dotycząca przygotowania nowelizacji przepisów ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego czyli tzw. ustawy deweloperskiej. Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawiając w Sejmie informację rządu na temat oceny 2 lat obowiązywania tzw. ustawy deweloperskiej stwierdziła, że ustawa nie jest doskonała i – zdaniem rządu oraz UOKiK – potrzebne jest wprowadzenie do niej zmian.

Jak podaje PAP, prace nad nowelizacją miałyby rozpocząć się już na jesieni 2014 r. tak, aby być gotowe – w postaci rządowego projektu zmiany ustawy – do wniesienia do Sejmu w drugim kwartale 2015 r. Zmiany będą prawdopodobnie dotyczyć wprowadzenia przepisów dotyczących umowy rezerwacyjnej, a także zmian doprecyzowujących zakres informacji przedstawianych przez dewelopera nabywcom w prospekcie informacyjnym. Być może przedmiotem nowelizacji staną się również kwestie odbioru nieruchomości (wynikająca z przepisów, wyraźna dopuszczalność odmowy odbioru przez nabywcę) oraz modyfikacja palety środków ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę, które zostały określone w art. 4 ustawy deweloperskiej. Nie wiadomo czy nastąpią jakieś zmiany w przepisach dotyczących upadłości deweloperów – te chyba budzą najwięcej kontrowersji co do swojej efektywności.

Zapowiadana nowelizacja ustawy deweloperskiej ma polepszyć pozycję konsumentów, ale i wyjść naprzeciw oczekiwaniom deweloperów – przede wszystkim w zakresie doprecyzowania przepisów i urealnienia wymagań stawianych przed nimi. Sama zapowiedź wprowadzenia zmian do ustawy generalnie jest wiadomością dobrą, bo taka konieczność była wielokrotnie postulowana przez różne środowiska, również przeze mnie zarówno w komentarzu do ustawy, jak i w artykułach na tej stronie. Dostrzec to można jednak jeden dość poważny problem. Na jesieni 2015 r. upływa kadencja parlamentu, co oznacza, że wszystkie prace legislacyjne muszą zostać zakończone do tego czasu. Jeżeli się to nie uda, wniesione projekty ustaw „idą do kosza”.

Sytuację mamy zatem podobną do tej, która wydarzyła się podczas uchwalania przepisów tzw. ustawy deweloperskiej w 2011 r. Projekt, który powstawał na przełomie 2010 i 2011 r., został wniesiony do Sejmu w połowie 2011 r., by po ekspresowej pracy w komisji (mimo okresu wakacyjnego), uchwalić go na ostatnim posiedzeniu Sejmu 16 września 2011 r. W efekcie niedostatecznej dyskusji powstały przepisy, których wdrożenie jest niekiedy bardzo utrudnione i które – także pod względem redakcyjnym czy legislacyjnym – pozostawiają wiele do życzenia. Oby w przypadku rzeczonej nowelizacji nie było tak samo i starczyło czasu na dyskusję prowadzącą do uchwalenia nie tylko poprawionych przepisów, ale przede wszystkim przemyślanych i efektywnych.

Ciąg dalszy tego tematu w wiadomości z 7 stycznia 2015 r.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

notariusz sporządza pismo o depozyt notarialny

08.04.2024

Co to jest depozyt notarialny, ile kosztuje i przed czym chroni?

Depozytem notarialnym są zainteresowane zazwyczaj osoby, które planują sprzedać nieruchomość. Czy warto porozmawiać z nabywcą właśnie o depozycie notarialnym? Dlaczego może on być korzystnym rozwiązaniem...
wierzyciel, który składa wniosek o hipotekę przymusową

25.03.2024

Hipoteka przymusowa – co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Zdarza się, że dłużnik unika uregulowania długu. Jeżeli do tego wyprzedaje posiadany majątek, wierzyciel może słusznie obawiać się, że nie odzyska pieniędzy. Jednym z rozwiązań...
mężczyzna, który przygotowuje wypis z księgi wieczystej

11.03.2024

Wypis z księgi wieczystej – jak go uzyskać i jaki jest jego koszt?

Sprzedaż, zakup czy ubezpieczenie nieruchomości – to tylko kilka przykładowych sytuacji, gdy potrzebny jest wypis z księgi wieczystej. Jak uzyskać wypis z księgi wieczystej? Ile...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.