ikona kontaktu

Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy?.

Powrót
23.10.2019 | Artykuły
Share Button
Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy?
Share Button

Zakup mieszkania to często decyzja wiążąca na wiele lat. Przed podpisaniem umowy u notariusza i odebraniem kluczy do zakupionego lokalu, konieczne jest dokładne sprawdzenie dewelopera. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak upewnić się, że deweloper jest godny zaufania?

 

Dlaczego należy sprawdzić dewelopera?

W przeszłości osoby kupujące mieszkanie od dewelopera nie były wystarczająco chronione. Media wielokrotnie informowały o upadłości kolejnych spółek deweloperskich, których klienci często zostawali bez pieniędzy i mieszkań. Od momentu wejścia w życie tzw. ustawy deweloperskiej inwestorzy są bezpieczni – nie muszą obawiać się o swoje fundusze, mają też prawo żądać szczegółowych informacji o inwestycji.

Mimo że osoby kupujące mieszkanie od dewelopera są lepiej chronione, to w dalszym ciągu powinny wykazywać się czujnością. Dlaczego? Niewielkie doświadczenie spółki deweloperskiej na rynku może przełożyć się na jakość oddawanych do użytku budynków. W przypadku sporu, np. na etapie odbioru mieszkania, znaczenie ma też kultura organizacyjna firmy i to, w jaki sposób podchodzi ona do relacji z klientami. Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? Okazuje się, że wcale nie jest to skomplikowane.

 

Sprawdzanie dewelopera – krok po kroku

Dewelopera należy sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej, czyli kupnem mieszkania. Najlepiej zrobić to tuż po wyborze inwestycji. Aby upewnić się, że dany deweloper jest rzetelny, warto sprawdzić go na kilku obszarach, czyli zweryfikować jego doświadczenie, aktualną sytuację finansową i przynależność do organizacji branżowych. Znaczenie mają także referencje, które deweloper zebrał od dotychczasowych klientów, oraz to, jak buduje on z nimi relacje.

Wszystkie wymienione wyżej elementy składają się na kompletny obraz dewelopera i pozwalają podjąć decyzję, czy warto nawiązać z nim współpracę.

 

Gdzie szukać informacji o doświadczeniu dewelopera?

Doświadczenie dewelopera jest kluczowe, gdy mowa o jakości oferowanych lokali. Im więcej zrealizowanych inwestycji ma na koncie spółka, tym większe jest prawdopodobieństwo, że również kolejna będzie udana. Co więcej, wieloletnie doświadczenie na rynku może też korzystnie przełożyć się na terminowe oddawanie lokali do użytku, a to dla wielu klientów ma kluczowe znaczenie.

Jak sprawdzić dewelopera pod względem doświadczenia? Pomocny jest w tym zakresie prospekt informacyjny. To dokument, który każdy deweloper musi udostępnić potencjalnym kupcom. W jego części ogólnej znajdują się informacje m.in. o dotychczas zrealizowanych przez firmę inwestycjach. Zapoznając się z tymi materiałami, uwagę warto zwrócić na specjalizację dewelopera – czy wcześniej zajmował się on budową obiektów mieszkalnych, czy wyłącznie obiektów handlowych.

 

Jak sprawdzić wiarygodność finansową dewelopera?

Wiarygodność finansowa dewelopera ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa całej transakcji. Mimo funkcjonujących rozwiązań prawnych, klienci powinni upewnić się, że wybrana przez nich spółka nie ma kłopotów finansowych. Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy, aby zyskać pewność, że jest on wypłacalny i w ukończeniu mieszkań nie przeszkodzi mu brak środków?

Aby uzyskać wgląd w sytuację finansową dewelopera, warto zażądać zaświadczeń z ZUS i US o niezaleganiu z płaceniem składek i podatków. Pomocny będzie też Krajowy Rejestr Sądowy. Szczególną uwagą należy zwrócić na wzmianki o złożeniu rocznych sprawozdań finansowych (dział 3) czy istnienie wpisanych do KRS zaległości i wierzytelności (dział 4). Uczciwy deweloper nie ma nic do ukrycia – przeciwnie, powinien doskonale rozumieć ostrożność klienta.

 

O czym świadczy przynależność dewelopera do organizacji branżowych?

Organizacje branżowe dbają o to, aby deweloperzy działali nie tylko zgodnie z prawem, ale również z kodeksem dobrych praktyk. W Polsce spółki z tego segmentu rynku zrzesza Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). Aby zostać jego członkiem, deweloper musi mieć m.in. ugruntowaną pozycję na rynku i uzyskać pozytywne rekomendacje od aktualnych członków.

Z punktu widzenia klienta przynależność dewelopera do organizacji branżowej świadczy o tym, że działa on uczciwie i nie stosuje praktyk, które mogłyby być niekorzystne dla konsumentów. Ich przykładem są nieprecyzyjne zapisy dotyczące kar za opóźnienia. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: „Po czym poznać uczciwego dewelopera?”.

W razie sporu z deweloperem należącym do PZFD, inwestor może także wystąpić o mediację. Wówczas pracownicy PZFD pomagają w wypracowaniu rozwiązania.

 

Jak sprawdzić dewelopera – referencje i nagrody

Odpowiedź na pytanie: jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania, nie sprowadza się wyłącznie do zapoznania się z opiniami zamieszczonymi w internecie przez jego dotychczasowych klientów. Mimo wszystko są one istotne i nie warto ich pomijać. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy klienci skarżą się np. na problem z odbiorem mieszkań, jakością wykonanych prac budowlanych czy też odmienności w stosunku do wcześniejszych projektów i obietnic składanych przez dewelopera.

Dla klientów znaczenie powinna mieć nie tylko jakość mieszkania, ale i całego budynku oraz jego otoczenia. Czy deweloper otrzymał jakieś nagrody i wyróżnienia za dotychczasowe inwestycje? Jeżeli tak, prawdopodobnie jego realizacje są kompleksowe – w projektach zwraca on uwagę zarówno na walory wizualne, jak i pełną infrastrukturę wokół budynków.

 

Podejście pracowników spółki do klientów też ma znaczenie

O tym, czy deweloper jest pomocny, świadczy profesjonalizm jego pracowników. To właśnie osoby zatrudnione w punktach sprzedaży mieszkań są wizytówką dewelopera. Warto umówić się z nimi na spotkanie, by ocenić jakość obsługi klienta. To również jest odzwierciedleniem kultury panującej w firmie.

Miernikiem pokazującym stosunek dewelopera do klienta jest również otwartość na wprowadzenie do wzoru umowy deweloperskiej zmian na życzenie klienta. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule Negocjowanie umowy z deweloperem – czy to ma w ogóle sens?

Pracownicy zatrudnieni u dewelopera powinni być pomocni na każdym etapie inwestycji w lokal, a gdy pojawi się spór, powinni dążyć do jego rozwiązania. Sprzedawca, który nie wykazuje zainteresowania klientem na etapie sprzedaży mieszkania, raczej nie pomoże mu już po przeprowadzeniu transakcji.

Share Button

Oceń artykuł:

4 / 5. 3

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Napisz
Илья Банадысев
Илья Банадысев
21:22 22 Feb 20
Bardzo zadowolony ze współpracy z dr B. Glinieckim. Polecam wszystkim, którzy szukają pilnej i szczegółowej analizy umowy deweloperskiej, a także pomocy w negocjacjach z deweloperem i innych kwestiach prawnych.
Michał Kowalik
Michał Kowalik
18:03 21 Jan 20
Wszystko w jak najlepszym porządku jeśli chodzi o usługę analizy umowy deweloperskiej. Jestem pod wrażeniem szybkości wykonania zadania oraz responsywności w odpowiadaniu na e-mail'e. Szczerze polecam.
Przemysław Kabała
Przemysław Kabała
14:36 20 Jan 20
Do Pana Bartłomieja zgłosiliśmy się po raz pierwszy przy okazji analizy umowy deweloperskiej. Analiza była przeprowadzona bardzo skrupulatnie, rzeczowo i terminowo. Sporne punkty pierwotnej umowy zostały w znacznej większości dostosowane na naszą korzyć. Również przy negocjacjach mogliśmy liczyć na bardzo pomocne komentarze. Finalnie udało nam się wynegocjować zdecydowanie lepszą umowę w stosunku do tej, jaką otrzymaliśmy na "dzień dobry". Bardzo polecam!
Karolina Papaj
Karolina Papaj
15:20 17 Jan 20
Do Pana Bartłomieja zgłosiliśmy się już dwa razy. Dobra i czytelna analiza umowy, w razie potrzeby p.Bartłomiej odpowiada szybko na dodatkowe pytania.
Wojciech
Wojciech
09:17 19 Dec 19
Gorąco polecam usługi Pana Bartłomieja, dostałem profesjonalną i obszerną analizę umowy dokładnie w terminie. Dostałem również odpowiedzi na wszystkie pytania, które miałem po drodze negocjacji z deweloperem.
Piotr W.
Piotr W.
21:53 10 Dec 19
Z usług Pana Bartłomieja korzystałem już dwukrotnie, jak również miałem okazję zapoznać się z trzecią analizą wykonaną dla członka mojej rodziny. W każdym przypadku usługa była wykonana szybko i bardzo rzetelnie. Komentarze w opinii prawniczej są bardzo wyczerpujące, przejrzyste i zawierają sugestie działań jakie powinniśmy podjąć. Kontakt jest bardzo sprawny i nie urywa się po wykonaniu analizy więc można jeszcze dopytać o szczegóły i uzyskać pomoc w przypadku negatywnego podejścia dewelopera do proponowanych zmian. Osobiście uważam że koszt analizy w stosunku do pieniędzy inwestowanych w zakup nieruchomości naprawdę nie jest wygórowany i pozwala zabezpieczyć się na wiele ewentualności, a jeżeli nie mamy naprawdę DUŻEGO doświadczenia z umowami deweloperskimi to nigdy nie wyłapiemy wszystkich niuansów i nie wynegocjujemy umowy która będzie nas, kupujących, chronić - bo umowa podsuwana nam przez dewelopera w większości przypadków ma chronić jego samego ;)
Artur Kordas
Artur Kordas
21:08 05 Dec 19
Polecam. Błyskawicznie wykonana analiza w trybie priorytetowym. Szczegółowy opis umowy wraz z sugerowanymi poprawkami. Po wykonaniu analizy nie było problemu z kontaktowaniem się mailowo i dopytywaniem o szczegóły.
gru ber
gru ber
15:28 03 Dec 19
Jestem bardzo zadowolony z usług Pana Bartłomieja. Fachowa usługa. Gorąco polecam! :)
Natalia Piątkowska
Natalia Piątkowska
22:14 25 Oct 19
BARDZO POLECAM. Od Pana Bartłomieja otrzymałam: - obszerną i ekspresową analizę umowy (przelew został wysłany w piątek popołudniu, a w poniedziałek rano otrzymałam analizę), - komentarz na temat roszczeń prywatyzacyjnych wspomnianych w umowie, - ekspresową odpowiedź (w 3 godziny!) na moje pilne pytanie, które pojawiło się już wiele miesięcy później, - spokój ducha! Panie Bartłomieju - dziękuję.
Jarek Czechowski
Jarek Czechowski
10:20 16 Oct 19
Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z panem Bartłomiejem Glinieckim. W ekspresowym wręcz tempie i to przez weekend dostałem bardzo obszerną analizę umowy, napisaną bardzo zrozumiałym językiem dla laika, dzięki czemu udało mi się wynegocjować z deweloperem bardziej korzystną dla mnie umowę. Pan Bartłomiej zawsze szybko odpisywał na każdego emalia i smsa. Bardzo polecam.
Hiszpański. Ppp
Hiszpański. Ppp
11:05 03 Sep 19
Jestem bardzo zadowolona z otrzymanej analizy umowy przedwstępnej i deweloperskiej przeprowadzonej przez pana mecenasa. Wskazuje on jasno na zapisy w umowach, które są niewłaściwe lub powinny zostać doprecyzowane /uzupełnione. Przedstawia jasno możliwe zagrożenia wynikające z zapisów umownych oraz proponuje możliwe rozwiązania. Bardzo profesjonalnie wykonana usługa prawnicza.
Dariusz Kuchta
Dariusz Kuchta
13:00 13 Aug 19
Super obsługa, pełen profesjonalizm w trybie express. Dzięki opinii Pana Bartłomieja udało się uzyskać środki i doprowadzić do ugody, dziękuje.
Kamil Koleśnik
Kamil Koleśnik
11:44 15 Jul 19
Jestem bardzo zadowolony z usług Pana Bartłomieja. Profesjonalna, fachowa i bardzo szybka analiza i świetny kontakt. Polecam!
Net Profit
Net Profit
09:37 03 Jun 19
Jak najbardziej mogę polecić usługi Pana dr Bartłomieja Glinieckiego. Analiza umowy wykonana w określonym terminie w bardzo rzetelny i przejrzysty sposób. Otrzymałam w krótkim czasie bardzo fachową pomoc.
Paweł Niemiec
Paweł Niemiec
09:33 30 May 19
Bardzo dokładnie i terminowo wykonana analiza. Teraz rozumiem wszelkie zawiłości umowy deweloperskiej.
Marek Woś
Marek Woś
12:26 28 May 19
Bardzo fachowa pomoc i bardzo szybka analiza. Po otrzymaniu analizy na wszystkie moje pytania otrzymałem odpowiedź oraz dalszą pomoc w dyskusji z deweloperem na temat zmian w umowie. Większość moich obaw zniknęła a nawet udało mi się wynegocjować lepsze warunki. Sam czytałem umowę kilkukrotnie wraz z rodziną i ani razu nie wpadliśmy na to, że coś mogłoby być w pewnym stopniu dla mnie niekorzystne. Jednocześnie cieszę się, że przedstawiciel handlowy był skłonny ze mną dyskutować i nie odmawiał zmian w umowie.
Grzegorz Narożański
Grzegorz Narożański
09:05 27 May 19
Bardzo dobry i szybki kontakt, polecam. Uzyskalem fachowa weryfikacja umowy, dokladnie to o co mi chodzilo.
Wojciech Nagrodzki
Wojciech Nagrodzki
07:40 18 May 19
Jestem bardzo zadowolony z usług Pana Bartłomieja. Prostym i zrozumiałym językiem wyjaśnił mi ryzyka z zapisów umowy deweloperskiej. Cześć z tych zapisów udało się zmienić i zminimalizować ryzyko po mojej stronie. Było to warte wielokrotnie więcej niż opłata za usługę. Nie było też opłat za dodatkowe pytania które powstały w trakcie negocjacji z deweloperem. Rzadko spotyka się ludzi tak profesjonalnych. Polecam z całego serca.
likwidacja majątkowa
likwidacja majątkowa
12:30 30 Apr 19
Bardzo fachowa i uprzejma obsługa, pełna analiza dokumentacji, jasny i prosty przekaz informacji. Gorąco polecam!
Aleksandra Wąsiel
Aleksandra Wąsiel
18:29 22 Mar 19
Fajna opcja dla tych, którzy nie maja czasu na spotkania w kancelarii, dla tych którzy wolą na spokojnie sobie poczytać, dla tych którzy szukają szybkich rzetelnych odpowiedzi. Opinia napisana prostym zrozumiałym językiem, dobry kontakt w sprawie pytań do umowy. Polecam
Anna Łukasik
Anna Łukasik
11:24 14 Mar 19
Bardzo dobry kontakt z klientem, analiza przejrzysta i wykonana ekspresowo. Jestem bardzo zadowolona, dziękuję!
Tomasz Kubera
Tomasz Kubera
10:39 11 Mar 19
Serdecznie Polecam usług Pana Bartłomieja. Analizę umowy otrzymałem zgodnie z zadeklarowanym terminem. Pan Bartłomiej dostrzegł w umowie zagrożenia na które sam bym nie wpadł i zaproponował zapisy które będą lepiej chronić moje interesy.
Kamil Jamrozik
Kamil Jamrozik
17:17 17 Feb 19
Otrzymałem wyczerpującą i napisaną zrozumiałym językiem analizę umowy deweloperskiej. Rekomendacje Pana Bartłomieja okazały się trafione i umożliwiły skuteczne negocjacje z kancelarią oraz polepszenie treści umowy na naszą korzyść. Analiza wykonana została w trybie ekspresowym, a szczególnie ciekawa okazała się 10-stopniowa skala porównawcza z innymi umowami. Dało nam to też poczucie bezpieczeństwa podpisując jedną z ważniejszych umów naszego życia, dlatego serdecznie polecam taką usługę.
Ju B
Ju B
13:45 12 Feb 19
Bardzo szybko, fachowo i przejrzyście wykonana analiza umowy. Dzięki niej miałem możliwość wynegocjowania u dewelopera korzystniejszych zapisów w umowie, które wyeliminowały konkretne ryzyka. Miła komunikacja i profesjonalny wynik pracy. Jestem bardzo zadowolony i będę Pana dalej polecać.
Przemysław Łobodziński
Przemysław Łobodziński
18:21 02 Aug 18
Pan Bartłomiej rozjaśnił mi wszystkie niejasności w umowie deweloperskiej i zwrócił uwagę na zapisy o których w ogóle nie pomyślałem, że mogłyby być dla mnie niekorzystne. Polecam.
Marcin Miśków
Marcin Miśków
14:41 29 Jul 18
Bardzo sprawny kontakt, kilkakrotna pomoc telefoniczna celem wyjaśnienia wątpliwości, terminowość wykonania usługi, bardzo duża wiedza.
Michal Lipowski
Michal Lipowski
09:06 04 Jul 18
Polecam usługi Pana Bartłomieja, wszsytko dokładnie i na spokojnie wytłuamczył na spotkaniu, oraz doradzał także mailowo. Odpowiadał zawsze bardzo szybko i rzetelnie
Sławomir Kołodziej
Sławomir Kołodziej
19:21 04 Jun 18
Gorąco polecam! Dzięki fachowej i wnikliwej analizie oraz prostemu objaśnieniu elementów umowy udało nam się uniknąć wielu niekorzystnych wpisów w umowie oraz mieliśmy większą świadomość tego co podpisujemy.
Małgorzata Swat
Małgorzata Swat
18:22 09 May 18
Polecam usługi Pana dr Glinieckiego. Terminowo wykonał szczegółową analizę umowy deweloperskiej. Wskazał konkretne postanowienia, które są niebezpieczne lub niekorzystne. Wszystko opisane językiem zrozumiałym, jasne i czytelne. W analizie zawarte są również gotowe propozycje zmian niekorzystnych zapisów w umowie deweloperskiej oraz zalecenia dla nabywcy. Dodatkowo Pan dr Gliniecki chętnie i w krótkim czasie wyczerpująco odpowiedział na dodatkowe pytania, które pojawiły się po rozmowie z deweloperem.
Jacek Zbudniewek
Jacek Zbudniewek
13:14 29 Apr 18
Raport z analizy umowy deweloperskiej był nader rzeczowy i zawierał bardzo przystępny opis newralgicznych punktów z propozycjami zmian. Uzyskałem także bardzo szybko cenne wyjaśnienia i wskazówki w odpowiedzi na dodatkowe pytania przesłane mailowo. Polecam!
Maciej Józefczyk
Maciej Józefczyk
17:18 15 Mar 18
Polecam usługi Pana dr Glinieckiego. Terminowo wykonał szczegółową analizę umowy deweloperskiej. Rozwiał moje wątpliwości dotyczące niektórych zapisów. Wskazał pocencjalnie niebezpieczne punkty, czy też punkty niezgodne z prawem. Był pomocny w czasie negocjacji umowy (kontakt e-mail, czas odpowiedzi do 24h). Dał nam pewną dawkę spokoju, że podpisana umowa nie będzie umową nie chroniącą naszych praw. Szczerze polecam usługi Pana Bartłomieja wszystkim osobom nabywającym nieruchomości.
Radosław Polański
Radosław Polański
10:45 16 Aug 17
Pan Bartłomiej Gliniecki zwrócił moją uwagę na potencjalne ryzyko podpisania umowy deweloperskiej oraz zaproponował konkretne rozwiązanie. Terminowo dostarczył analizę i odpowiedział na wszystkie pytania. Jestem bardzo zadowolony i polecam usługi.
Karol Krzywdzinski
Karol Krzywdzinski
13:46 11 Aug 17
Polecam korzystanie z usług dr. Glinieckiego. Udzielona opinia była kompletna i udzielona na deklarowany wcześniej czas (5 dni). Pan Gliniecki nie poprzestał na wskazaniu obszarów do dopracowania z deweloperem, ale zasugerował rozwiązania i był do dyspozycji przez cały czas prowadzenia negocjacji, odpowiadając w krótkim czasie na zadawane pytania. Przekazywał linki do stron w których można było otrzymać dodatkowe informacje.
Kamila Gemel
Kamila Gemel
20:10 24 Jul 17
Serdecznie polecam usługi p. dr Bartłomieja Glinieckiego. Bardzo sprawny i bezproblemowy kontakt, jasna i przejrzysta analiza a także gotowość do odpowiedzi na wszelkie pytania :)
Dariusz Zielonka
Dariusz Zielonka
20:44 23 Jul 17
Z całego serca polecam p. Bartłomieja. Korzystałem z jego usług podczas analizy umowy deweloperskiej - dokonał sprawnej i szybkiej weryfikacji umowy, wypunktował aspekty które były dla mnie (kupującego) niekorzystne i aktywnie uczestniczył w procesie negocjacji z deweloperem. Dzięki pomocy pana Bartłomieja czułem się bezpiecznie podpisując ten ważny dokument.
Michał J. Wojtas
Michał J. Wojtas
12:05 11 Jul 17
Z usług Kancelarii dr Glinieckiego korzystam już po raz trzeci przy okazji inwestycji mieszkaniowej. Za każdym razem doceniam bardzo merytoryczne podejście do analizy umowy deweloperskiej oraz duże zaangażowanie p. Bartłomieja w proces negocjacji korzystnych dla nas zapisów umowy. Polecam współpracę każdemu, kto mając naprzeciwko doświadczonego dewelopera chciałby uzyskać pełen komfort z podpisywanymi dokumentami.
Zobacz wszystkie opinie

Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

tel. 780 140 555       b.gliniecki@umowadeweloperska.pl

ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

NIP: 586-209-87-32              numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828   (Santander Bank Polska S.A.)

Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

test