Harmonogram płatności 10/90.

Podczas negocjowania zakupu mieszkania albo domu od dewelopera jednym z ważnych punktów jest harmonogram płatności. Terminy i wysokości wpłat na poczet ceny mieszkania albo domu powinny być dogodne dla klienta. Ważne jest również to, by określić je w sposób jasny i nie budzący wątpliwości. Dobrą dla nabywców propozycją jest harmonogram płatności 10/90.

 

Przepisy ustawy deweloperskiej nie wskazują ani liczby, ani wysokości poszczególnych rat, które nabywca ma zapłacić deweloperowi. Ich określenie jest kwestią dowolną. Z reguły rat jest kilka, a terminy ich wpłat mniej-więcej odpowiadają harmonogramowi budowy. Z kolei wysokość poszczególnych rat również skorelowana jest czasem lepiej, a niekiedy gorzej z procentowym udziałem poszczególnych etapów budowy w ogólnych kosztach realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego.

Jednym z najlepszych rozwiązań dla nabywców jest zapłata deweloperowi ceny za mieszkanie albo dom w oparciu o tzw. harmonogram płatności 10/90.

 

Co oznacza harmonogram płatności 10/90?

Umowa deweloperska przewiduje wówczas, że 10% ceny płacone jest przez nabywcę po podpisaniu umowy. Często w tej kwocie zawiera się już wpłacona przez nabywcę opłata rezerwacyjna. Druga rata – w wysokości 90% ceny – należna jest dopiero po zakończeniu budowy. Prosty i przejrzysty harmonogram płatności pozwala nabywcy lepiej zarządzać posiadanymi środkami finansowymi, a do tego ułatwia obsługę całej transakcji. Nie mamy bowiem do czynienia z wieloma ratami płatnymi w różnych terminach, czy też rozwiązania polegającego na tym, że deweloper informuje nabywcę o obowiązku kolejnej wpłaty.

 

Jakie są zalety harmonogramu 10/90?

Korzystając z harmonogramu płatności 10/90 nabywca dłużej obraca własnymi środkami, mogąc je np. przez ten czas zainwestować w jakieś instrumenty finansowe, co może mu przynieść dodatkowy zysk. Jeśli nabywca posiłkuje się kredytem przy zakupie mieszkania albo domu, później dochodzi do jego uruchomienia przez bank. Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest również i to, że w razie problemów w trakcie realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego (np. niewypłacalność dewelopera), na ryzyko wystawione są stosunkowo niewielkie pieniądze nabywcy. Do tego i tak dzięki mechanizmom prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego szanse na ich odzyskanie są bardzo wysokie. Również w przypadku chęci rozwiązania umowy deweloperskiej przez nabywcę, w grę wchodzi zwrot stosunkowo niewielkiej kwoty.

Niestety, najczęściej na oferowanie klientom harmonogramu płatności 10/90 mogą sobie pozwolić więksi deweloperzy, posiadający środki finansowe wystarczające do samodzielnego finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego. Musimy bowiem zauważyć, że w razie podziału płatności w modelu 10/90, pieniądze nabywców właściwie w bardzo niewielkim stopniu uczestniczą w finansowaniu lub refinansowaniu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

29.03.2023

Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie?

Księga wieczysta to po prostu szczegółowa dokumentacja nieruchomości, która zawiera wszystkie najważniejsze informacje na jej temat. Nic zatem dziwnego, że każdy nabywca nowego domu bądź...
Mężczyzna wypełniający wniosek o zmianę nazwiska w księdze wieczystej

20.03.2023

Jak zmienić nazwisko w księdze wieczystej?

Dbanie o to, aby księgi wieczyste zawierały tylko aktualne dane, leży w interesie właściciela nieruchomości, a zaniedbanie może wiązać się z dodatkowymi opłatami i znacznymi...

03.06.2022

Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera na wczesnym etapie inwestycji to duży wybór i korzystna cena, ale również ryzyko. Jeżeli chcesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, rozważ ubezpieczenie...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.