Ile kosztuje analiza umowy deweloperskiej?

kobieta liczy, ile kosztuje analiza umowy deweloperskiej

Ponad 16 000 zł w Warszawie i 14 000 zł w Gdańsku – to średnie ceny za 1 mkw. na pierwotnym rynku nieruchomości w październiku 2023 roku. W konsekwencji zakup nawet niewielkiej kawalerki to poważny wydatek. Jak zminimalizować ryzyko? Rozwiązaniem jest analiza umowy deweloperskiej. Koszt takiej usługi to jedynie ułamek ceny nieruchomości. Poznaj stawki i sprawdź, co znajdziesz w przygotowanej przez prawnika opinii.

Co składa się na koszt analizy umowy deweloperskiej?

Analiza umowy deweloperskiej polega na zapoznaniu się przez specjalistę z treścią umowy deweloperskiej i następnie poddaniu analizie jej zapisów z perspektywy interesów nabywcy nieruchomości. Jednak pułapki mogą znajdować się nie tylko w umowie deweloperskiej, ale także w prospekcie informacyjnym czy księdze wieczystej. Właśnie z tego względu koszt analizy umowy deweloperskiej jest uzależniony od zakresu pracy wykonanej przez specjalistę. Przykładowe czynności, które mogą wchodzić w zakres analizy umowy deweloperskiej to:

  • sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości;
  • sprawdzenie prospektu informacyjnego;
  • weryfikacja załączników do umowy, np. harmonogramu płatności, pozwolenia na budowę czy oświadczeń;
  • sprawdzenie informacji o firmie deweloperskiej w KRS czy CEIDG.

Korzystając z usługi analizy umowy deweloperskiej, klient zyskuje wiedzę o problemach zauważonych w umowie przez specjalistę. Ale dla osób, które nie mają wykształcenia prawniczego, samo suche wypunktowanie problemów to często zbyt mało. Stąd też droższe wersje usługi analizy umowy deweloperskiej przewidują, że klient otrzyma napisane zrozumiałym językiem wyjaśnienia, dlaczego dane postanowienie jest niebezpieczne i jakie skutki może spowodować jego pozostawienie, a także propozycje zmian niekorzystnych zapisów. To kolejny parametr, który wpływa na koszt analizy umowy deweloperskiej.

Niekiedy analiza umowy sprzedaży nieruchomości nie obejmuje wyłącznie umowy deweloperskiej – klient może planować podpisanie również innych umów, np. rezerwacyjnej czy przedwstępnej sprzedaży udziałów w hali garażowej. To również ma odzwierciedlenie w koszcie przygotowania opinii profesjonalisty.

Od czego zależy cena sprawdzenia umowy deweloperskiej?

Cena sprawdzenia umowy deweloperskiej jest zależna od kilku czynników. Pierwszym parametrem jest rodzaj wybranego przez klienta planu – im dłuższa będzie lista czynności, jakie wykona prawnik, tym więcej trzeba będzie zapłacić. Między kancelariami oferującymi taką usługę mogą naturalnie występować różnice w tym względzie. Z perspektywy klienta cena nie powinna być decydującym kryterium – dużo ważniejsza jest wiedza i doświadczenie osoby, która dokona analizy umowy deweloperskiej. Najlepiej, aby prawnik specjalizował się w nieruchomościach i wykonywał analizy umów z deweloperami na co dzień.

Zakup mieszkania może przeciągać się w czasie, ale równie dobrze może odbyć się w ciągu kilku dni – wiele zależy od tego, czy klient jest zdecydowany i czy może pozwolić sobie na zakup nieruchomości bez udziału kredytu. To powoduje, że cena sprawdzenia umowy deweloperskiej jest uzależniona również od terminu, w jakim opinia zostanie przygotowana. Standardowy termin realizacji usługi wynosi od 4 do 5 dni, jednak osoby, którym zależy na czasie, mogą skorzystać z trybu priorytetowego. Wówczas wyniki analizy są udostępniane klientowi nawet w ciągu 24 godzin.

ile kosztuje analiza umowy deweloperskiej

Planujesz zakup nieruchomości z rynku pierwotnego? Sprawdź, jak wygląda reklamacja do dewelopera i kiedy możesz ją złożyć.

Ile kosztuje sprawdzenie umowy deweloperskiej? Aktualne ceny

Czy wiesz, że koszt umowy deweloperskiej jest często wyższy niż koszt analizy takiej umowy? Ile kosztuje sprawdzenie umowy deweloperskiej? 490 zł to cena najtańszej usługi, w ramach której klient otrzymuje informację o najważniejszych problemach zauważonych w dostarczonej umowie deweloperskiej. Pogłębiona analiza umowy deweloperskiej wraz z propozycjami zmian postanowień to koszt 790 zł. Jeżeli prawnik ma sprawdzić także inne umowy, cena pakietu wynosi 1190 zł.

Klienci, którym zależy na czasie, mogą skorzystać z trybu priorytetowego – koszt takiego trybu zależy od rodzaju planu i wynosi:

  • 999 zł – plan wraz ze szczegółowym omówieniem fragmentów budzących wątpliwości oraz propozycjami ich zmian;
  • 1599 zł – plan, w ramach którego klient otrzyma analizę również innych umów, np. rezerwacyjnej.

Podsumowując: ile kosztuje sprawdzenie umowy deweloperskiej? Od 490 do ok. 1600 zł – tyle za analizę umowy deweloperskiej zapłaci świadomy nabywca nieruchomości z rynku pierwotnego.

Dlaczego warto ponieść koszt analizy umowy deweloperskiej?

Wiesz, co to jest umowa deweloperska i jakie konsekwencje ma jej podpisanie? Analiza umowy deweloperskiej to sposób, aby ograniczyć ryzyko – zapisy, które budzą wątpliwości lub są niekorzystne dla nabywcy. Jednak to nie wszystko. Nie zawsze sformułowania zawarte w umowach deweloperskich są zrozumiałe. Wsparcie prawnika pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie, co się pod nimi kryje i w rezultacie podpisać umowę z wybraną firmą deweloperską w sposób świadomy.

W ramach analizy umowy deweloperskiej potencjalni nabywcy nieruchomości mogą też otrzymać propozycje postanowień, które prawnik stworzy na podstawie ich oczekiwań. Przykładem może być uwzględnienie zgody dewelopera na cesję umowy deweloperskiej – ma to szczególne znaczenie dla osób, które chcą sobie pozostawić pewne pole manewru w kwestii finalizacji umowy. Prawnikowi można też zlecić zweryfikowanie wiarygodności dewelopera oraz negocjowanie zapisów w umowie z deweloperem.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

notariusz sporządza pismo o depozyt notarialny

08.04.2024

Co to jest depozyt notarialny, ile kosztuje i przed czym chroni?

Depozytem notarialnym są zainteresowane zazwyczaj osoby, które planują sprzedać nieruchomość. Czy warto porozmawiać z nabywcą właśnie o depozycie notarialnym? Dlaczego może on być korzystnym rozwiązaniem...
wierzyciel, który składa wniosek o hipotekę przymusową

25.03.2024

Hipoteka przymusowa – co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Zdarza się, że dłużnik unika uregulowania długu. Jeżeli do tego wyprzedaje posiadany majątek, wierzyciel może słusznie obawiać się, że nie odzyska pieniędzy. Jednym z rozwiązań...
mężczyzna, który przygotowuje wypis z księgi wieczystej

11.03.2024

Wypis z księgi wieczystej – jak go uzyskać i jaki jest jego koszt?

Sprzedaż, zakup czy ubezpieczenie nieruchomości – to tylko kilka przykładowych sytuacji, gdy potrzebny jest wypis z księgi wieczystej. Jak uzyskać wypis z księgi wieczystej? Ile...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.