Odpowiedzialność dewelopera z tytułu rękojmi i gwarancji.

Kupując nowy towar liczymy na jego niezawodność i długotrwałość. Nie inaczej jest przy zakupie nowego mieszkania albo domu, kiedy to wielu nabywców zwraca uwagę na zasady odpowiedzialności dewelopera za wady nieruchomości, próbując w ten sposób przygotować się na „niespodzianki”, które mogą się ujawnić za jakiś czas. W jaki sposób i za co odpowiada deweloper wobec nabywców?

Odpowiedzialność dewelopera za wady mieszkania albo domu może być oparta na dwóch podstawach prawnych. Pierwsza z nich, bardziej popularna, to odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Ma ona charakter ustawowy, wynika z przepisów Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że odpowiedzialność tutaj powstanie niejako automatycznie, jest gwarantowana przez prawo, a co najważniejsze – nie można zmienić (np. w umowie) jej zasad w sposób mniej korzystny dla nabywcy będącego konsumentem, aniżeli określają to przepisy.

Roszczenia nabywcy

Co ważne, gdy kupujemy mieszkanie albo dom od dewelopera, jedynie deweloper ponosi wobec nabywcy odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Nie ponosi tej odpowiedzialności ani firma budowlana, której deweloper zlecił prace budowlane, ani producenci czy sprzedawcy materiałów budowlanych użytych do wybudowania mieszkania albo domu (np. producent drzwi lub okien). Deweloper nie może też przerzucić swojej odpowiedzialności na te podmioty, ani odesłać do nich nabywcy, który żąda naprawy albo wymiany. Deweloper, sprzedając nabywcy nieruchomość, odpowiada wobec niego za wady wszystkiego, co wchodzi w jej skład. Oczywiście powyższe nie dotyczy tych prac lub urządzeń, które później nabywca zainstalował we własnym zakresie.

Gwarancja

Gwarancja na drzwi, okna itp.

Kolejność realizowania roszczeń: rękojmia i gwarancja

Odpowiedzialność za części wspólne

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

koszt zawarcia umowy deweloperskiej

09.01.2024

Koszt umowy deweloperskiej – ile wynosi i od czego zależy?

Samo zawarcie umowy deweloperskiej to już wydatek i nie chodzi tutaj o cenę nieruchomości. Jakie są koszty umowy deweloperskiej?
mężczyzna wylicza operat szacunkowy

19.12.2023

Operat szacunkowy – co to jest i ile kosztuje?

Będąc właścicielem nieruchomości, który planuje przekazać do niej prawa na przykład poprzez sprzedaż, lub gdy planujemy zakup nieruchomości i ubiegamy się o kredyt hipoteczny, niezbędny...
jak znaleźć działkę po numerze

05.12.2023

Jak znaleźć działkę po numerze? Poznaj praktyczny poradnik

Kiedy właściciel działki decyduje się na jej sprzedaż, podejmuje szereg działań mających na celu przyciągnięcie potencjalnych kupców. Zazwyczaj umieszcza on ogłoszenie na popularnych portalach nieruchomości,...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.