ikona kontaktu

Użytkowanie wieczyste – zapłać od razu z rabatem i zapomnij.

Powrót
03.01.2019 | Artykuły
Share Button
Użytkowanie wieczyste – zapłać od razu z rabatem i zapomnij
Share Button
1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów, na których zbudowane są domy jednorodzinne lub budynki mieszkalne (także z lokalami użytkowymi), zostało przekształcone w prawo własności tych gruntów. Podstawową korzyścią jest uwłaszczenie dotychczasowych użytkowników wieczystych – stali się oni pełnoprawnymi właścicielami gruntu. Drugą korzyścią oferowaną przez przepisy przekształceniowe jest możliwość bardzo taniego zlikwidowania problemu corocznych opłat za użytkowanie wieczyste. Opłaty te pozostają także po 1 stycznia 2019 r. pod tytułem opłaty z tytułu przekształcenia gruntu w prawo własności.

 

Płać 20 lat albo jednorazowo z rabatem

Przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów nie zlikwidowały finansowej bolączki użytkowników wieczystych, jaką są coroczne opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Użytkownicy wieczyści płacą je na rzecz właściciela gruntu. Opłaty mogą być podwyższane w związku ze wzrostem wartości nieruchomości. Niekiedy podwyżki wynoszą nawet kilkadziesiąt procent, co stanowi dla użytkowników wieczystych nie lada problem z wyasygnowaniem środków na opłatę w nowej wysokości.

Przekształcenie w prawo własności gruntów będących w użytkowaniu wieczystym niewiele tutaj zmienia – opłata pozostaje, właściciel nieruchomości (były użytkownik wieczysty) musi ją zapłacić byłemu właścicielowi gruntu, czyli Skarbowi Państwa albo jednostce samorządu terytorialnego. Ustawa wprowadza jednak 20-letni okres uiszczania tej opłaty, co jest pewnym polepszeniem dotychczasowej sytuacji użytkowników wieczystych, którzy przed 2019 rokiem mieli jeszcze perspektywę 70-80 lat trwania użytkowania wieczystego i takiego samego okresu ponoszenia corocznych opłat. Czyli w wyniku przekształcenia użytkownik staje się właścicielem, ale nadal musi płacić – tak, jakby nadal było to użytkowanie wieczyste. Wysokość opłaty pozostaje na dotychczasowym poziomie (z dnia przekształcenia), jednak może zostać później zmieniona – czyli podwyższona – nie częściej niż raz na 3 lata. Czytaj więcej na ten temat w tym artykule.

Opłata przekształceniowa powinna być wnoszona corocznie przez okres 20 lat. Ale może zostać wniesiona także jednorazowo z góry za cały okres. Decyzja w tym względzie należy do właściciela domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego. W tym drugim przypadku jest to szczególnie cenne rozwiązanie – sąsiedzi w budynku wielorodzinnym na tym samym gruncie mogą postępować w dowolny sposób, każdy wedle swojego uznania: jeden może płacić co roku przez dwie dekady, inny może zapłacić wszystko z góry i… zaoszczędzić.

 

Jak można zaoszczędzić?

Receptą na oszczędność jest zapłata z góry za cały okres 20 lat pozostały do końca płacenia opłaty przekształceniowej. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, często będzie to wydatek będący w zasięgu przeciętnego człowieka. Niekiedy wyzwolenie się z obowiązku płacenia opłaty przekształceniowej będzie wręcz śmiesznie tanie.

Jeśli opłata za przekształcenie użytkowania wieczystego zostanie uiszczona w całości za cały pozostały okres jej uiszczania (jednorazowo), można liczyć na rabat. Wynosi on 60%, jeśli opłata zostanie uiszczona w tym samym roku, w którym doszło do przekształcenia, 50% – za zapłatę w drugim roku, 40% – za zapłatę w trzecim roku, 30% – za zapłatę w czwartym roku, 20% – za zapłatę w piątym roku i 10% – za zapłatę w szóstym roku po przekształceniu gruntu. Bonifikata jest udzielana w tym wymiarze w odniesieniu do gruntów będących wcześniej własnością Skarbu Państwa. W przypadku gruntów samorządowych wysokość ewentualnych bonifikat określają same jednostki samorządu terytorialnego. Jednak niektóre miasta oferują naprawdę solidne bonifikaty, dzięki którym koszt opłaty jednorazowej zostaje zredukowany niemal do zera. W Warszawie bonifikata wynosi 98%, w Gdańsku – 95%, a we Wrocławiu – 90%.

 

Policzmy to na przykładzie

Oszczędności zawsze najlepiej widać na reprezentatywnym przykładzie.

Najpierw przyjmijmy jakieś założenia. Wyobraźmy sobie budynek wielorodzinny położony w mieście. Przeciętna opłata z tytułu użytkowania wieczystego (obecnie: opłata przekształceniowa) waha się w przedziale ok. 300-800 zł rocznie w przeliczeniu na średniej wielości lokal. Dla naszego przykładu ustalmy, że roczna opłata wynosi 700 zł.

Mamy perspektywę 20 lat wnoszenia opłaty. Przyjmijmy zatem, że przez ten okres właściciel nie sprzeda ani w inny sposób nie pozbędzie się tej nieruchomości. Opłata może zostać podwyższana co 3 lata. Przygotujmy się na to, że tak będzie, a za każdym razem (co 3 lata) wysokość opłaty będzie zwiększana o 15% względem dotychczasowej jej wysokości.

Liczymy:

Lata 1, 2, 3: 3×700 zł = 2100 zł

Lata 4, 5, 6: 3×805 zł = 2415 zł

Lata 7, 8, 9: 3×925,75 zł = 2777,25 zł

Lata 10, 11, 12: 3×1064,61 zł = 3193,83 zł

Lata 13, 14, 15: 3×1224,3 zł = 3672,9 zł

Lata 16, 17, 18: 3×1407,94 zł = 4223,82 zł

Lata 19, 20: 2×1407,94 zł = 2815,88 zł

Łącznie przez okres 20 lat właściciel zapłaci tytułem opłaty przekształceniowej kwotę 21 198,68 zł.

A teraz policzmy koszt opłaty jednorazowej z bonifikatą.

Pierwsza kwestia: przy opłacie jednorazowej ewentualne podwyżki nie są uwzględniane przy obliczaniu jej wysokości. Zakładamy zatem, że przez 20 kolejnych lat będziemy płacić dzisiejszą, dotychczasową opłatę. Zatem przy jej rocznej wysokości skalkulowanej jako 700 zł podstawą wyliczenia jest 20×700 zł = 14 000 zł. To już wygląda nieźle, bowiem to o 1/3 mniej niż suma opłat wnoszonych na przestrzeni 20 lat z potencjalną waloryzacją (wg powyższej kalkulacji). Ale to nie wszystko, bo od tego liczymy możliwą bonifikatę.

Na gruncie będącym dotychczas własnością m. st. Warszawy bonifikata wynosi 98%, zatem opłata jednorazowa wynosić będzie 280 zł.

W Gdańsku bonifikata wynosi 95%, zatem opłata jednorazowa wynosić będzie 700 zł.

Radni Wrocławia uchwalili bonifikatę w wysokości 90%, zatem opłata jednorazowa wynosić będzie 1 400 zł.

Z kolei na gruncie będącym dotychczas własnością Skarbu Państwa bonifikata wynosi 60%, zatem opłata jednorazowa wynosić będzie 5 600 zł.

 

Płacisz 21 tysięcy w ratach albo kilkaset złotych od razu

Jak wynika z powyższego przykładu zapłacenie opłaty przekształceniowej jednorazowo może być bardzo opłacalne. Wniesienie jednorazowej opłaty może być kilka albo nawet kilkanaście razy tańsze niż płacenie opłaty co roku przez 20 lat. Właściciel pozbędzie się w ten sposób problemu, a także ryzyka ewentualnej waloryzacji opłaty przekształceniowej. Na przestrzeni 20 lat nie można wykluczyć jej podniesienia o 100%. Warto wziąć pod uwagę również i to, że przy ewentualnej odsprzedaży takiej nieruchomości brak konieczności uiszczania opłaty przekształceniowej może podnieść jej atrakcyjność dla kupującego.

Share Button

Oceń artykuł:

5 / 5. 4

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Napisz
Илья Банадысев
Илья Банадысев
21:22 22 Feb 20
Bardzo zadowolony ze współpracy z dr B. Glinieckim. Polecam wszystkim, którzy szukają pilnej i szczegółowej analizy umowy deweloperskiej, a także pomocy w negocjacjach z deweloperem i innych kwestiach prawnych.
Michał Kowalik
Michał Kowalik
18:03 21 Jan 20
Wszystko w jak najlepszym porządku jeśli chodzi o usługę analizy umowy deweloperskiej. Jestem pod wrażeniem szybkości wykonania zadania oraz responsywności w odpowiadaniu na e-mail'e. Szczerze polecam.
Przemysław Kabała
Przemysław Kabała
14:36 20 Jan 20
Do Pana Bartłomieja zgłosiliśmy się po raz pierwszy przy okazji analizy umowy deweloperskiej. Analiza była przeprowadzona bardzo skrupulatnie, rzeczowo i terminowo. Sporne punkty pierwotnej umowy zostały w znacznej większości dostosowane na naszą korzyć. Również przy negocjacjach mogliśmy liczyć na bardzo pomocne komentarze. Finalnie udało nam się wynegocjować zdecydowanie lepszą umowę w stosunku do tej, jaką otrzymaliśmy na "dzień dobry". Bardzo polecam!
Karolina Papaj
Karolina Papaj
15:20 17 Jan 20
Do Pana Bartłomieja zgłosiliśmy się już dwa razy. Dobra i czytelna analiza umowy, w razie potrzeby p.Bartłomiej odpowiada szybko na dodatkowe pytania.
Wojciech
Wojciech
09:17 19 Dec 19
Gorąco polecam usługi Pana Bartłomieja, dostałem profesjonalną i obszerną analizę umowy dokładnie w terminie. Dostałem również odpowiedzi na wszystkie pytania, które miałem po drodze negocjacji z deweloperem.
Piotr W.
Piotr W.
21:53 10 Dec 19
Z usług Pana Bartłomieja korzystałem już dwukrotnie, jak również miałem okazję zapoznać się z trzecią analizą wykonaną dla członka mojej rodziny. W każdym przypadku usługa była wykonana szybko i bardzo rzetelnie. Komentarze w opinii prawniczej są bardzo wyczerpujące, przejrzyste i zawierają sugestie działań jakie powinniśmy podjąć. Kontakt jest bardzo sprawny i nie urywa się po wykonaniu analizy więc można jeszcze dopytać o szczegóły i uzyskać pomoc w przypadku negatywnego podejścia dewelopera do proponowanych zmian. Osobiście uważam że koszt analizy w stosunku do pieniędzy inwestowanych w zakup nieruchomości naprawdę nie jest wygórowany i pozwala zabezpieczyć się na wiele ewentualności, a jeżeli nie mamy naprawdę DUŻEGO doświadczenia z umowami deweloperskimi to nigdy nie wyłapiemy wszystkich niuansów i nie wynegocjujemy umowy która będzie nas, kupujących, chronić - bo umowa podsuwana nam przez dewelopera w większości przypadków ma chronić jego samego ;)
Artur Kordas
Artur Kordas
21:08 05 Dec 19
Polecam. Błyskawicznie wykonana analiza w trybie priorytetowym. Szczegółowy opis umowy wraz z sugerowanymi poprawkami. Po wykonaniu analizy nie było problemu z kontaktowaniem się mailowo i dopytywaniem o szczegóły.
gru ber
gru ber
15:28 03 Dec 19
Jestem bardzo zadowolony z usług Pana Bartłomieja. Fachowa usługa. Gorąco polecam! :)
Natalia Piątkowska
Natalia Piątkowska
22:14 25 Oct 19
BARDZO POLECAM. Od Pana Bartłomieja otrzymałam: - obszerną i ekspresową analizę umowy (przelew został wysłany w piątek popołudniu, a w poniedziałek rano otrzymałam analizę), - komentarz na temat roszczeń prywatyzacyjnych wspomnianych w umowie, - ekspresową odpowiedź (w 3 godziny!) na moje pilne pytanie, które pojawiło się już wiele miesięcy później, - spokój ducha! Panie Bartłomieju - dziękuję.
Jarek Czechowski
Jarek Czechowski
10:20 16 Oct 19
Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z panem Bartłomiejem Glinieckim. W ekspresowym wręcz tempie i to przez weekend dostałem bardzo obszerną analizę umowy, napisaną bardzo zrozumiałym językiem dla laika, dzięki czemu udało mi się wynegocjować z deweloperem bardziej korzystną dla mnie umowę. Pan Bartłomiej zawsze szybko odpisywał na każdego emalia i smsa. Bardzo polecam.
Hiszpański. Ppp
Hiszpański. Ppp
11:05 03 Sep 19
Jestem bardzo zadowolona z otrzymanej analizy umowy przedwstępnej i deweloperskiej przeprowadzonej przez pana mecenasa. Wskazuje on jasno na zapisy w umowach, które są niewłaściwe lub powinny zostać doprecyzowane /uzupełnione. Przedstawia jasno możliwe zagrożenia wynikające z zapisów umownych oraz proponuje możliwe rozwiązania. Bardzo profesjonalnie wykonana usługa prawnicza.
Dariusz Kuchta
Dariusz Kuchta
13:00 13 Aug 19
Super obsługa, pełen profesjonalizm w trybie express. Dzięki opinii Pana Bartłomieja udało się uzyskać środki i doprowadzić do ugody, dziękuje.
Kamil Koleśnik
Kamil Koleśnik
11:44 15 Jul 19
Jestem bardzo zadowolony z usług Pana Bartłomieja. Profesjonalna, fachowa i bardzo szybka analiza i świetny kontakt. Polecam!
Net Profit
Net Profit
09:37 03 Jun 19
Jak najbardziej mogę polecić usługi Pana dr Bartłomieja Glinieckiego. Analiza umowy wykonana w określonym terminie w bardzo rzetelny i przejrzysty sposób. Otrzymałam w krótkim czasie bardzo fachową pomoc.
Paweł Niemiec
Paweł Niemiec
09:33 30 May 19
Bardzo dokładnie i terminowo wykonana analiza. Teraz rozumiem wszelkie zawiłości umowy deweloperskiej.
Marek Woś
Marek Woś
12:26 28 May 19
Bardzo fachowa pomoc i bardzo szybka analiza. Po otrzymaniu analizy na wszystkie moje pytania otrzymałem odpowiedź oraz dalszą pomoc w dyskusji z deweloperem na temat zmian w umowie. Większość moich obaw zniknęła a nawet udało mi się wynegocjować lepsze warunki. Sam czytałem umowę kilkukrotnie wraz z rodziną i ani razu nie wpadliśmy na to, że coś mogłoby być w pewnym stopniu dla mnie niekorzystne. Jednocześnie cieszę się, że przedstawiciel handlowy był skłonny ze mną dyskutować i nie odmawiał zmian w umowie.
Grzegorz Narożański
Grzegorz Narożański
09:05 27 May 19
Bardzo dobry i szybki kontakt, polecam. Uzyskalem fachowa weryfikacja umowy, dokladnie to o co mi chodzilo.
Wojciech Nagrodzki
Wojciech Nagrodzki
07:40 18 May 19
Jestem bardzo zadowolony z usług Pana Bartłomieja. Prostym i zrozumiałym językiem wyjaśnił mi ryzyka z zapisów umowy deweloperskiej. Cześć z tych zapisów udało się zmienić i zminimalizować ryzyko po mojej stronie. Było to warte wielokrotnie więcej niż opłata za usługę. Nie było też opłat za dodatkowe pytania które powstały w trakcie negocjacji z deweloperem. Rzadko spotyka się ludzi tak profesjonalnych. Polecam z całego serca.
likwidacja majątkowa
likwidacja majątkowa
12:30 30 Apr 19
Bardzo fachowa i uprzejma obsługa, pełna analiza dokumentacji, jasny i prosty przekaz informacji. Gorąco polecam!
Aleksandra Wąsiel
Aleksandra Wąsiel
18:29 22 Mar 19
Fajna opcja dla tych, którzy nie maja czasu na spotkania w kancelarii, dla tych którzy wolą na spokojnie sobie poczytać, dla tych którzy szukają szybkich rzetelnych odpowiedzi. Opinia napisana prostym zrozumiałym językiem, dobry kontakt w sprawie pytań do umowy. Polecam
Anna Łukasik
Anna Łukasik
11:24 14 Mar 19
Bardzo dobry kontakt z klientem, analiza przejrzysta i wykonana ekspresowo. Jestem bardzo zadowolona, dziękuję!
Tomasz Kubera
Tomasz Kubera
10:39 11 Mar 19
Serdecznie Polecam usług Pana Bartłomieja. Analizę umowy otrzymałem zgodnie z zadeklarowanym terminem. Pan Bartłomiej dostrzegł w umowie zagrożenia na które sam bym nie wpadł i zaproponował zapisy które będą lepiej chronić moje interesy.
Kamil Jamrozik
Kamil Jamrozik
17:17 17 Feb 19
Otrzymałem wyczerpującą i napisaną zrozumiałym językiem analizę umowy deweloperskiej. Rekomendacje Pana Bartłomieja okazały się trafione i umożliwiły skuteczne negocjacje z kancelarią oraz polepszenie treści umowy na naszą korzyść. Analiza wykonana została w trybie ekspresowym, a szczególnie ciekawa okazała się 10-stopniowa skala porównawcza z innymi umowami. Dało nam to też poczucie bezpieczeństwa podpisując jedną z ważniejszych umów naszego życia, dlatego serdecznie polecam taką usługę.
Ju B
Ju B
13:45 12 Feb 19
Bardzo szybko, fachowo i przejrzyście wykonana analiza umowy. Dzięki niej miałem możliwość wynegocjowania u dewelopera korzystniejszych zapisów w umowie, które wyeliminowały konkretne ryzyka. Miła komunikacja i profesjonalny wynik pracy. Jestem bardzo zadowolony i będę Pana dalej polecać.
Przemysław Łobodziński
Przemysław Łobodziński
18:21 02 Aug 18
Pan Bartłomiej rozjaśnił mi wszystkie niejasności w umowie deweloperskiej i zwrócił uwagę na zapisy o których w ogóle nie pomyślałem, że mogłyby być dla mnie niekorzystne. Polecam.
Marcin Miśków
Marcin Miśków
14:41 29 Jul 18
Bardzo sprawny kontakt, kilkakrotna pomoc telefoniczna celem wyjaśnienia wątpliwości, terminowość wykonania usługi, bardzo duża wiedza.
Michal Lipowski
Michal Lipowski
09:06 04 Jul 18
Polecam usługi Pana Bartłomieja, wszsytko dokładnie i na spokojnie wytłuamczył na spotkaniu, oraz doradzał także mailowo. Odpowiadał zawsze bardzo szybko i rzetelnie
Sławomir Kołodziej
Sławomir Kołodziej
19:21 04 Jun 18
Gorąco polecam! Dzięki fachowej i wnikliwej analizie oraz prostemu objaśnieniu elementów umowy udało nam się uniknąć wielu niekorzystnych wpisów w umowie oraz mieliśmy większą świadomość tego co podpisujemy.
Małgorzata Swat
Małgorzata Swat
18:22 09 May 18
Polecam usługi Pana dr Glinieckiego. Terminowo wykonał szczegółową analizę umowy deweloperskiej. Wskazał konkretne postanowienia, które są niebezpieczne lub niekorzystne. Wszystko opisane językiem zrozumiałym, jasne i czytelne. W analizie zawarte są również gotowe propozycje zmian niekorzystnych zapisów w umowie deweloperskiej oraz zalecenia dla nabywcy. Dodatkowo Pan dr Gliniecki chętnie i w krótkim czasie wyczerpująco odpowiedział na dodatkowe pytania, które pojawiły się po rozmowie z deweloperem.
Jacek Zbudniewek
Jacek Zbudniewek
13:14 29 Apr 18
Raport z analizy umowy deweloperskiej był nader rzeczowy i zawierał bardzo przystępny opis newralgicznych punktów z propozycjami zmian. Uzyskałem także bardzo szybko cenne wyjaśnienia i wskazówki w odpowiedzi na dodatkowe pytania przesłane mailowo. Polecam!
Maciej Józefczyk
Maciej Józefczyk
17:18 15 Mar 18
Polecam usługi Pana dr Glinieckiego. Terminowo wykonał szczegółową analizę umowy deweloperskiej. Rozwiał moje wątpliwości dotyczące niektórych zapisów. Wskazał pocencjalnie niebezpieczne punkty, czy też punkty niezgodne z prawem. Był pomocny w czasie negocjacji umowy (kontakt e-mail, czas odpowiedzi do 24h). Dał nam pewną dawkę spokoju, że podpisana umowa nie będzie umową nie chroniącą naszych praw. Szczerze polecam usługi Pana Bartłomieja wszystkim osobom nabywającym nieruchomości.
Radosław Polański
Radosław Polański
10:45 16 Aug 17
Pan Bartłomiej Gliniecki zwrócił moją uwagę na potencjalne ryzyko podpisania umowy deweloperskiej oraz zaproponował konkretne rozwiązanie. Terminowo dostarczył analizę i odpowiedział na wszystkie pytania. Jestem bardzo zadowolony i polecam usługi.
Karol Krzywdzinski
Karol Krzywdzinski
13:46 11 Aug 17
Polecam korzystanie z usług dr. Glinieckiego. Udzielona opinia była kompletna i udzielona na deklarowany wcześniej czas (5 dni). Pan Gliniecki nie poprzestał na wskazaniu obszarów do dopracowania z deweloperem, ale zasugerował rozwiązania i był do dyspozycji przez cały czas prowadzenia negocjacji, odpowiadając w krótkim czasie na zadawane pytania. Przekazywał linki do stron w których można było otrzymać dodatkowe informacje.
Kamila Gemel
Kamila Gemel
20:10 24 Jul 17
Serdecznie polecam usługi p. dr Bartłomieja Glinieckiego. Bardzo sprawny i bezproblemowy kontakt, jasna i przejrzysta analiza a także gotowość do odpowiedzi na wszelkie pytania :)
Dariusz Zielonka
Dariusz Zielonka
20:44 23 Jul 17
Z całego serca polecam p. Bartłomieja. Korzystałem z jego usług podczas analizy umowy deweloperskiej - dokonał sprawnej i szybkiej weryfikacji umowy, wypunktował aspekty które były dla mnie (kupującego) niekorzystne i aktywnie uczestniczył w procesie negocjacji z deweloperem. Dzięki pomocy pana Bartłomieja czułem się bezpiecznie podpisując ten ważny dokument.
Michał J. Wojtas
Michał J. Wojtas
12:05 11 Jul 17
Z usług Kancelarii dr Glinieckiego korzystam już po raz trzeci przy okazji inwestycji mieszkaniowej. Za każdym razem doceniam bardzo merytoryczne podejście do analizy umowy deweloperskiej oraz duże zaangażowanie p. Bartłomieja w proces negocjacji korzystnych dla nas zapisów umowy. Polecam współpracę każdemu, kto mając naprzeciwko doświadczonego dewelopera chciałby uzyskać pełen komfort z podpisywanymi dokumentami.
Zobacz wszystkie opinie

Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

tel. 780 140 555       b.gliniecki@umowadeweloperska.pl

ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

NIP: 586-209-87-32              numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828   (Santander Bank Polska S.A.)

Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

test