ikona kontaktu

Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny – jak kupić mieszkanie?.

Powrót
08.05.2019 | Artykuły
Share Button
Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny – jak kupić mieszkanie?
Share Button

Zakup nieruchomości od dewelopera ma sporo zalet – mieszkanie można dowolnie urządzić, a zmotoryzowani właściciele nie muszą martwić się o miejsce parkingowe. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy mieszkania od dewelopera kupuje się z pomocą banku. Umowa deweloperska a kredyt to na pewno coś co warto przemyśleć. Jeżeli interesuje Cię mieszkanie od dewelopera, którego zakup sfinansujesz kredytem bankowym, poznaj całą procedurę, którą będziesz musiał przejść.

Kupowanie mieszkania od dewelopera nie zawsze różni się od nabywania nieruchomości z rynku wtórnego. Wiele zależy jednak od tego, czy poszczególne lokale są już gotowe, czy też obiekt jest jeszcze w trakcie budowy. Gdy zakup nieruchomości ma zostać sfinansowany z kredytu, trzeba uzbroić się w cierpliwość – formalności będzie więcej.

Umowa deweloperska a kredyt – krok po kroku

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup mieszkania od dewelopera, czas przystąpić do konkretnych działań, które sprawią, że staniesz się właścicielem wymarzonego lokum.

Krok pierwszy – sprawdź swoją zdolność kredytową

Wiele osób popełnia ten sam błąd – kupowanie mieszkania od dewelopera zaczyna od zapoznania się z dostępnymi ofertami. Tymczasem to, na jaki lokal będziesz mógł sobie pozwolić, zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej. W pierwszej kolejności powinieneś zatem udać się do niezależnego doradcy kredytowego lub wybranego banku, aby sprawdzić swoją zdolność kredytową. Ta informacja pozwoli Ci zawęzić poszukiwania.

Krok drugi – wybór nieruchomości i sprawdzenie dewelopera

Gdy będziesz już wiedział, jaką kwotę jest skłonny pożyczyć Ci bank, możesz rozpocząć poszukiwania idealnego mieszkania. W pierwszej kolejności sprawdź deweloperów, których oferty Cię zainteresowały. Porównaj ich doświadczenie, zapoznaj się z ich portfolio (czyli zrealizowanymi już inwestycjami) i poczytaj opinie wystawione przez ich klientów. Cenną wskazówką jest także to, czy deweloper należy do organizacji branżowej – Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Decydując się na konkretną inwestycję, zwróć uwagę na jej położenie, najbliższą okolicę, plan zagospodarowania sąsiadujących z inwestycją działek i to, na jakim etapie realizacji się ona znajduje.

Krok trzeci – umowa rezerwacyjna i umowa deweloperska

Umowa deweloperska często jest poprzedzana umową rezerwacyjną. Podpisują je strony, które nie mają pewności, czy dojdzie do zawarcia umowy deweloperskiej, np. z powodu nieotrzymania kredytu przez nabywcę. Jeżeli chcesz sfinansować zakup wybranego mieszkania kredytem bankowym, to w pierwszej kolejności możesz podpisać właśnie umowę rezerwacyjną.

Co w sytuacji, gdy bank wymaga umowy deweloperskiej? Wówczas można podpisać taką umowę, ale z dodatkowym zapisem w postaci prawa odstąpienia. Dzięki dodaniu do treści umowy deweloperskiej prawa odstąpienia, zostanie ona rozwiązana, gdy nie otrzymasz kredytu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Chcę kupić mieszkanie, ale nie wiem, czy dostanę kredyt.

Umowa deweloperska w formie zaproponowanej przez dewelopera wcale nie musi chronić interesów kupującego. Właśnie dlatego warto zlecić specjaliście jej przeanalizowanie. Po zapoznaniu się z treścią tej umowy, prawnik wskazuje klientowi zapisy, które należy negocjować. To główna korzyść płynąca ze zlecenia indywidualnej analizy umowy deweloperskiej rezerwacyjnej, przedwstępnej i deweloperskiej.

Krok czwarty – skompletowanie dokumentów i złożenie wniosku o kredyt

Po podpisaniu korzystnej dla siebie umowy deweloperskiej, czas na następny krok, czyli skompletowanie dokumentów, które będą potrzebne do wniosku o kredyt. Listę niezbędnych dokumentów otrzymasz od banku. Nie ma przeszkód, aby złożyć wniosek w więcej niż jednym banku – jest to nawet wskazane, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Krok piąty – podpisanie umowy kredytowej i aktu notarialnego

Po wyborze najlepszej oferty kredytowej pozostaje zawrzeć umowę z bankiem, a później, po zakończeniu budowy – sfinalizować transakcję zakupu mieszkania od dewelopera. Odbywa się to przed notariuszem – umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Po tej czynności na rzecz banku może zostać ustanowiona hipoteka na nieruchomości. Dla klienta oznacza to anulowanie ubezpieczenia pomostowego i niższe oprocentowanie kredytu.

Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny nie muszą być niczym skomplikowanym czy niebezpiecznym, najważniejszym jest, aby znać wszystkie kroki całego procesu oraz odpowiednio się do niego przygotować i zabezpieczyć. Dlatego też na sam koniec pozostaje jeszcze wykupić odpowiednią polisę, czyli ubezpieczyć zakupiony lokal od zdarzeń losowych i ognia.

Share Button

Oceń artykuł:

4.8 / 5. 4

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Kategorie aktualności

  Kancelaria Prawna dr hab. Bartłomiej Gliniecki

  ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
  (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

  NIP: 586-209-87-32
  numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
  (Santander Bank Polska S.A.)

  Sprawdź opinie Klientów na Google
  profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu profesjonalny odbiór domu

   Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
   zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

   *Pola obowiązkowe

   Agencja Digital Marketing EACTIVE