ikona kontaktu

Stan deweloperski – czyli w jakim standardzie odbierzemy mieszkanie albo dom?.

Powrót
07.08.2013 | Artykuły
Share Button
Stan deweloperski – czyli w jakim standardzie odbierzemy mieszkanie albo dom?
Share Button

W języku związanym z rynkiem nieruchomości swoje miejsce znalazło określenie poziomu wykończenia mieszkania albo domu nazywane jako “stan deweloperski”. Używa się go zarówno w ofertach i umowach sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Do jego zalet należy to, że jest krótkie i każdy mniej więcej wie o co chodzi.

 

No właśnie – “mniej więcej”. Kupując nieruchomość za cenę przynajmniej kilkuset tysięcy złotych przysłowiowy pies może być pogrzebany właśnie w tym, że każda ze stron – deweloper i nabywca – “mniej więcej” będą wiedzieć jak ów stan deweloperski ma wyglądać. Różnica w postrzeganiu stanu deweloperskiego przez dewelopera i nabywcę może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak go można określić? Chodzi na ogół o podstawowe wykończenie mieszkania albo domu, które nie pozwala na natychmiastowe zamieszkanie, natomiast wymaga dodatkowych prac wykończeniowych, które przeprowadzone zostaną na koszt nabywcy.

No dobrze, czyli czego się można spodziewać? Będą parapety? Czy będą położone wszystkie instalacje? Czy będą gniazdka elektryczne w ścianach? Czy na podłodze w łazience i na tarasie będą kafelki? Czy będą drzwi wejściowe? Czy kanały wentylacyjne będą zakończone kratką albo wentylatorem?

Udzielenie odpowiedzi na te pytania jest bardzo trudne, a właściwie powinienem napisać, że niemożliwe. Dlaczego? Nigdzie nie ma jednej, “oficjalnej” definicji tego, co należy rozumieć przez “stan deweloperski”. Nie zawiera wyjaśnienia tego pojęcia żaden akt prawny. Jest to pojęcie wykształcone w praktyce, które jedynie dość ogólnie przedstawia podstawowy stan wykończenia nieruchomości, natomiast zawodzi, gdy stawiamy pytania o konkretne kwestie i szczegóły. Co więcej, dokładna realizacja “stanu deweloperskiego” może się różnić w zależności od danego dewelopera – u jednego nieruchomość w tym standardzie będzie wyposażona lepiej, u innego – gorzej. Tak samo jak “zupa dnia” albo “kotlet szefa kuchni” może różnić się w zależności od restauracji. Równie dobrze można napisać w umowie, że mieszkanie będzie wykończone “ładnie”, a cała inwestycja zostanie zrealizowana “szybko”. Zarówno deweloper, jak i nabywca będą rozumieli to na swój sposób…

Jakie są wnioski dla nabywcy? Należy zadbać o to, aby w treści umowy zawieranej z deweloperem znalazł się dokładny opis stanu wykończenia mieszkania albo domu. Można co prawda użyć orientacyjnego sformułowania “stan deweloperski”, ale koniecznie należy precyzyjnie określić co przezeń rozumiemy. Inaczej nabywcy się będzie wydawało, że np. będzie miał wyrównane ściany, gdy tymczasem deweloper tego nie zrobi, bo ma być “stan deweloperski”.

Kupujesz mieszkanie? Sprawdzimy Twoją umowę

 

Czy “stan deweloperski” obejmuje wyrównanie powierzchni ścian? Będziemy tego później latami dochodzić przed sądem. A sędzia będzie sobie włosy z głowy rwał, bo jak niby ma jednoznacznie rozstrzygnąć na co kilkanaście miesięcy wcześniej umówili się deweloper z nabywcą, skoro w umowie są tylko dwa słowa – “stan deweloperski” – a ich wyjaśnienia brak? Najlepiej zatem opisać w umowie, aby uniknąć wszelkich wątpliwości, w jaki sposób deweloper będzie miał wykończyć nieruchomość w odniesieniu do poszczególnych elementów: ścian, podłóg, okien, instalacji, drzwi itd.

Na koniec porównanie do sytuacji, w której nabywca zamierza kupić nowy samochód. Zawsze przy takiej transakcji sprzedawca i kupujący umawiają się na jakiś określony standard wyposażenia. Oprócz wskazania krótkiego, hasłowego oznaczenia wersji wyposażenia (np. podstawowa, sport, city, prestige, premium) następuje dalej dokładniejszy opis wyliczający jakie elementy wchodzą w skład danego standardu, np. klimatyzacja, wspomaganie kierownicy, elektryczne szyby itd. Podobną zasadę warto zastosować w umowie deweloperskiej.

Zobacz również artykuł: Co to jest umowa deweloperska?

Share Button

Oceń artykuł:

5 / 5. 1

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Kategorie aktualności

  Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki

  ul. 3 Maja 73, 81-850 Sopot
  (spotkanie po wcześniejszym uzgodnieniu)

  NIP: 586-209-87-32
  numer rachunku: 57 1090 1102 0000 0001 0574 6828
  (Santander Bank Polska S.A.)

  Sprawdź opinie Klientów na Google

   Wyślij maila na adres b.gliniecki@umowadeweloperska.pl albo
   zostaw tutaj wiadomość. Odpowiem w ciągu kilku godzin

   *Pola obowiązkowe

   Agencja Digital Marketing EACTIVE